Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Merkez Bankası genel kurul toplantısı neden Ocak ayına alındı?

7.1.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Erol Bilecik Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın nisan ayında yapılması gereken genel kurul toplantısının Ocak ayına alınmasına ilişkin değerlendirmeler yaptı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB)'nın her yıl nisan ayında yaptığı olağan genel kurul toplantısı bu yıl (2019) erkene alınarak, 18 Ocak 2019'da yapılması kararlaştırıldı. Her yıl yapılan genel kurul sonrasında Merkez Bankası yıllık kârı ana hissedar olan devlet hazinesine aktarılıyor. Bu yıl ocak ayına alınan genel kurul sonrasında Merkez Bankası'nın karının yine hazineye devredileceği biliniyor ve aktarılacak kârın 31 Mart 2019'da yapılacak yerel seçimler için kullanılacağı yorumları yapılıyor.

TÜSİAD Başkanı Erol Bilecik de bu yorumlara ilişkin bir açıklama yaptı. Genel kurulun erkene alınmasının olağan bir durum olmadığını söyleyen Bilecik, “Ana dileğimiz buradaki nakdin seçim için harcanmaması. Yatırım kararlarında kurun ya da faizin seviyesiyle beraber, istikrar ve güven de bir o kadar önemli. 2001 krizi sonrası yaptığımız reformlar sayesinde, ülkemize yüklü miktarda doğrudan yatırım çekebilmiştik. Türkiye’nin ne zaman kuvvetli bir hikayesi ve öngörülebilir kurallı bir ekonomik yapısı olduysa, biz o dönemlerde önemli yatırım hamleleri gerçekleştirebildik. Yatırımcıya iyi bir hikâye sunmanız gerekiyor. Bugün Türkiye yeniden çok güçlü yatırımlar çekmek için, yeniden yatırımcının piyasa ekonomisi, fiyat serbestisi, kambiyo rejimi gibi başlıkları sorgulamadığı bir ülke olmalı. Türkiye’nin yeni ekonomi hikâyesinin tutarlı ve net bir şekilde yatırımcılara gösterilmesi gerekiyor." şeklinde konuştu. 

Duruma ilişkin görüş belirten uzmanlardan Eski Merkez Bankası Başkanı ve İyi Parti Genel Başkan Yardımcısı Durmuş Yılmaz, "Normal Genel Kurul yerine Olağanüstü Genel Kurul toplanmasının sebebi ne olabilir? Herhalde hükümetçe ihtiyaç duyulan nakit/kaynak sıkışıklığı. Dokuz aylık tutarın Hazine’ye normal zamanından üç ay önce avans olarak devir edecektir. Bu da işlerin ne kadar sıkışık olduğunu göstermektedir… Ekonomi politikaları kısa vadeciliğin önemli bir örneğini vermekte, seçim ekonomisi tüm hızıyla devam etmektedir." ifadelerini kullandı.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Uluslararası Para Fonu (IMF) Sözcüsü Gerry Rice, Ak Parti hükümetine, ekonomideki yavaşlamaya anında ve doğru müdahale etme çağrısında bulundu.

Türkiye'de bir yılda kamu ve özel sektör, dış borç faizine 12 milyar 143 milyon dolar ödeyecek. Son veriler, brüt dış borç stokunun, gayri safi yurtiçi hasılaya oranın...

İFMİB Başkanı Ali Haydar Gören, ''Türkiye’nin dünya fındık üretim ve ihracatındaki payı yüzde 80’den yüzde 65’e düştü. Bu sonuçta İtalya, ABD gibi alternatif üreticile...

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın şiveli dolar yorumu sosyal medyada gündem oldu.

Resmi Gazete'de yayınlanan Cumhurbaşkanlığı Kararı ile 1 yıla kadar vadeli döviz tevdiat hesaplarına uygulanan stopaj oranları yüzde 20'ye yükseltildi.

Beyaz eşya, otomobil ve ticari araçta ÖTV indirimleri Haziran ayı sonuna kadar, konut ve mobilyadaki KDV indirimi ise yıl sonuna kadar uzatıldı.

FED (Amerikan Merkez Bankası) faiz kararı sonrası Dolar/TL'de son durum. 21 Mart 2019 Perşembe döviz fiyatları. FED kararı sonrası dolar kuru kaç lira?

Yazarlar
Website Security Test