Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Türkiye ihracat rakamlarında e-ticaretin etkisi ne kadar?

10.1.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Türkiye'de e-ticaret ne durumda? ABD'de e-ticaret pazarının hacmi ne kadar? Türkiye'nin ihracat rakamlarında e-ticaretin oranı nedir? Dijital dönüşümden ihracatçılar da yararlanmak istiyor. Toplam ihracat içinde binde 3 pay alan e-ihracatta yeni hedef yüzde 5.

ENGİN TATLIBAL

Ege Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği tarafından düzenlenen “İzmir’den Tüm Dünyaya E-İhracat” isimli konferans, Ege İhracatçı Birlikleri’nde gerçekleştirildi. Etkinlikte e-ihracat yapmak isteyen firmalara Dijitall.Net firması yetkilileri tarafından bilgilendirme yapıldı.

İzmir’den Tüm Dünyaya E-İhracat paneline Ege Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Erkan Zandar’ın yanı sıra eCommerce Forum Başkanı Ömer Nart, Dijitall.net Kurucusu Utku Kumral, sosyal medya uzmanı Orkhan Isayev, Sefamerve.com Genel Müdürü Ömer Balkaya ve E-bebek.com E-Ticaret Direktörü Emre İlban katıldı

Toplantıda konuşan Ege Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Erkan Zandar, e- ihracatın toplam ihracat içindeki payının henüz binde 3 seviyesinde olduğunu, ihracatta dijitalleşme treninin yeni kalktığını ve e-ihracatın toplam ihracattaki oranının 2023'e kadar yüzde 5'e çıkacağının öngörüldüğünü söyledi.

Dijital.net ve eCommerce Forum'un katkılarıyla gerçekleştirilen konferansın tüm ihracatçılara yeni bir bakış açısı kazandırmasını temenni ettiğini belirten Zandar, “Türkiye'de e-ticaret pazarı 2013-2017 arası yüzde 32 büyüme kaydetti. 2018 sonunda 50 milyar liralık büyüklüğe ulaştı. E-ticaretin toplam küresel perakendedeki payı yüzde 11 seviyesinde. Bunun da 2020'ye kadar yüzde 18’e yükselmesi planlanıyor. Bu etkinlikle e-ihracatın ülke ihracatına katkısını artırmasını amaçlıyoruz. Önümüzdeki haftalarda E-İhracat konulu üyelerimize yönelik detaylı bir eğitim programı uygulanması konusunda anlaştık. Bu eğitimleri de Ege İhracatçı Birlikleri çatısı altında organize edeceğiz” dedi.

 

ABD’de 453 milyar dolar e-ihracat

Toplantıda eCommerce Forum Başkanı Ömer Nart, Türkiye'nin e-ticaret serüveni hakkında bilgi verdi. Dünyada e-ticaretin payının hızla arttığını vurgulayan Nart, “Amazon'un 2017'deki cirosu yaklaşık 190 milyar dolardı. ABD'nin e-ticaret pazar büyüklüğü ise 453 milyar dolar. ABD'de e-ticaret pazarının yüzde 45'i Amazon'dan geliyor” dedi. Türkiye'de e-ticarete geçtikten sonra başarıya ulaşmış firmalardan örnekler veren Nart, e-ticarete geçmeyen firmalar için geç olmadığını, bir an önce treni yakalaması gerektiğini dile getirdi.

Açılış konuşmalarının ardından Dijitall.net Kurucusu Utku Kumral, e-ihracat yazılım teknolojileri ile ilgili katılımcıları bilgilendirdi. Intern Patent şirketinin kurucusu Tolga Duman ise katılımcılara “e-ihracatta marka hakları” hakkında bilgi verdi.

Sosyal medya ve influencer’lar ile e-ihracat konusunda katılımcıları bilgilendiren Orkhan Isayev da özellikle 25 yaş ve altındaki kitlenin satın alma tercihlerinde sosyal medya ortamında popülerliği olan sosyal medya fenomenlerinin oldukça etkili olduğunu belirterek, günümüzde geleneksel reklamların ya da reklam olduğu belli olan sosyal medya reklamlarının yeterince ilgi çekmediğini, bu nedenle yurtdışı pazarlara açılırken sosyal medya fenomenlerinden yararlanmanın etkili bir yol olduğunu söyledi ve çalışma süreçleri hakkında bilgiler verdi.

eCommerce Forum CEO’su Ömer Nart’ın moderasyonunda gerçekleşen üçlü panelde ise e-ihracat alanında başarılı olan sefamerve.com şirketinin Genel Müdürü Ömer Balkaya ve e-bebek.com şirketinin E-Ticaret Direktörü Emre İlban konuk oldu.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Türkiye Varlık Fonu, satılacağı iddialarına ilişkin bir açıklama yaptı. Varlık Fonu satılıyor mu?

İşsizlik Sigorta Fonu'ndan 2017 ve 2018 yıllarında ne kadar para harcandı? İşsizlik Fonundan harcanan paralara rağmen Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK)'nun açıkladığı v...

TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu), 2019 Şubat ayı konut satışları verilerini açıkladı.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk'un da katılımıyla ''İstihdam Seferberliği 2019 İstanbul Buluşması'' yapıldı.

Bu yıl B20 tarafından G20’ye sunulacak politika öneri belgelerinde TÜSİAD üyesi şirketlerin Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’ne katkı sağlayan iş temelli somut inovas...

Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı 2018 yılı Aralık döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 1 milyon 11 bin kişi artarak 4 milyon 302 bin k...

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Şubat 2019'a ilişkin bütçe uygulama sonuçlarını açıkladı.

Yazarlar
Website Security Test