Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Kredi faizleri ne kadar oldu? Kredi çekilir mi?

24.1.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Kredi faizleri son 3 ayda 10 puan düşerek yüzde 26 seviyelerine geldi. Bu gerilemenin nedeni olarak ülke risk primindeki gerileme ve ekonomi yönetiminin aldığı tedbirler olduğu düşünülüyor. Kredi faizleri artar mı? Artarsa ne zaman artar?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) küresel ekonomideki gerilimler ve 2018 Ağustos'ta yaşanan spekülatif kur dalgalanmaları sonrası, bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı olan politika faizini 2016'dan bugüne yüzde 7,50'den yüzde 24'e yükseltmişti. 

Sonrasında Yurt dışında finansman maliyetlerinin artmasının yanı sıra yurt içinde mevduat faizlerinin de yüzde 25 seviyesine yükselmesi, bankalarca kullandırılan kredi faizlerinde son 15 yılın zirvesinin görülmesine neden olmuştu. 

Daha sonra ABD'li Rahip Andrew Brunson'un ABD'ye iadesinin ardından gerilimin ortadan kalmasıyla piyasalarda pozitif etki görülmeye başladı. Yeni Ekonomi Programı (YEP), Enflasyonla Topyekun Mücadele Programı, finansal kesim ve reel sektöre yönelik düzenlemeler de piyasalarda olumlu etkiyi perçinledi. Alınan tedbirler ve jeopolitik risklerin azalması, ülke risk priminde düşüşü sağlarken, mevduat ve kredi faiz oranlarında da son 3 ayın en düşük seviyeleri görüldü. 

Merkez Bankası verilerine göre, bankalarca açılan kredilere uygulanan ağırlıklı ortalama ihtiyaç kredi faizi 12 Ekim 2018'de yüzde 39,36 ve ticari kredi faizi de yüzde 35,37 ile yaklaşık son 15 yılın zirvesini görmüştü. 11 Ocak itibarıyla ortalama ticari kredi faiz oranı, son 3 ayda 935 baz puan azalarak yüzde 26,02 seviyesine geriledi. Aynı dönemde ortalama ihtiyaç kredi faiz oranı da 661 baz puanlık düşüşle yüzde 32,75'e indi. Ayrıca bankalar tarafından açılan mevduatlara uygulanan ağırlıklı ortalama faiz oranı da 1 aylık vadede yaklaşık 230 baz puanlık düşüşle yüzde 20,75'e geriledi.

Bunların yanı sıra, bankacılık sektöründe topyekün bir borç ödeme ve yapılandırma kolaylığı başlamış durumda. Ziraat Bankası'nın 8 Ocak'ta açıkladığı, kredi kartı borçlusuna 24 aya kadar aylık yüzde 1,10 ve 60 aya kadar aylık yüzde 1,20 faizle bireysel ihtiyaç kredisi kullandırması da olumlu bir gelişme olarak kaydedilirken, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın 10 Ocak'ta duyurduğu KOBİ Değer Kredisi peketine 14 kamu bankasının katılması ve toplam 20 milyar lira büyüklüğündeki paketle imalat ve ihracat sektöründeki işletmelere azami 1 milyon TL, diğer ticaret ve hizmet sektörlerindeki firmalara azami 500 bin TL'lik kredi de ekonomideki iyileştirilme çalışmasına dahil edildi. 6 ay anapara ödemesiz, toplam 36 ay vadeli ve aylık 1,54 faiz oranı ile bu kredi katılımcı bankalar tarafından kullandırılmaya başlanacak.

VakıfBank da yine Ziraat Bankası gibi kredi kartı borcu olanlara yapılandırma müjdesi vermişti. 24 aya kadar vadede yüzde 1,10, 60 aya kadar vadede yüzde 1,20 faiz oranı imkanı sunulmuş, "Düşük Faizli Yapılandırma Kampanyası ile VakıfBank'taki borçları 3 milyon TL'nin altında olup, 2018 sonu itibarıyla ödemelerinde 31 gün ve üstü aksama bulunan müşterilerine 6 aya varan ödemesiz dönemle yapılandırma imkanı tanıdı. Bireysel müşteriler borçlarını 3 ay ödemesiz dönem ile 36 aya varan vadelerle yapılandırabilirken, ticari segmentteki müşteriler ise 6 ay ödemesiz olarak 60 aya kadar aylık yüzde 0,98'den başlayan faiz oranlarıyla çözüme kavuşabilecek." açıklaması yapılmıştı. 

Son olarak Halkbank da Vakıfbank ve Ziraat Bankası gibi kredi kartı borçlularının borçlarını ödemeleri için 21 Ocak'ta, "Halk Destek Kredisi" ismiyle, aylık yüzde 1,10'dan başlayan faiz oranları ve 60 aya kadar vade ile yapılandırma imkanı sunulduğunu duyurmuştu.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Çin'den gelen heyet, İzmir'in tıbbi aromatik bitkileri için görüşmelere başladı.

Türk-İş'in tüm kamu işçileri için istediği zam oranı belli oldu.

TİM (Türkiye İhracatçılar Meclisi) reklamı gündem oldu. Youtube'daki resmi hesapta yayınlanan reklam Türkiye üzerinde oynanan ''Ekonomik oyunları'' konu alıyor.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), açık piyasa işlemleri çerçevesinde piyasa yapıcı bankalara likidite olanağı sağlayacak. Limitlere sınırlı olarak gecelik repo...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlanan kararnameye göre ihracatçılar kambiyo vergisi ödemeyecek.

17 Haziran 2019 dolar kuru. Dolar TL'de son durum ne? Güncel döviz fiyatları, dolar yorumları ve güncel fiyatlar.

Uzmanlardan güncel altın fiyatları. Altın yükselmeye devam edecek mi? 2019 yılı altın fiyatları. Altın yorum. Altın 2019 yılında yükselmeye devam eder mi? Uzmanlar, ek...

Yazarlar
Website Security Test