Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Günün ekonomik haberleri 7 Şubat 2019 Perşembe

7.2.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Günün önemli ekonomi başlıkları. 7 Şubat 2019 Perşembe bugünün ekonomi notları, haberleri.

Bugün 7 Şubat 2019 Perşembe. Haftanın bitmesine 1 gün kaldı. Günün öne çıkan ekonomi başlıkları neler? En önemli ekonomi haberlerinin özetleri haberimizde.

 

- TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu) verilerine göre, 2018'in Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında, yani 2018'in üçüncü çeyreğinde, yaklaşık 25 milyon kişi seyahate çıktı. Türkiye’de Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarını kapsayan üçüncü çeyrekte toplam 24 milyon 999 bin kişi seyahate çıktı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, seyahate çıkan kişilerin, bir ve birden fazla geceleme kaydı ile ülke içinde yaptıkları toplam seyahat sayısı üçüncü çeyrekte, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 1.5 düşüşle 32 milyon 537 bin seyahate geriledi.

 

- ABD'de Dallas Merkez Bankası (Fed) Başkanı Robert Kaplan, Fed'in faiz kararı öncesinde, ABD'nin ekonomik görünümüne ilişkin daha çok netliğe gereksinimi olduğu uyarısı yaptı. ABD'nin ekonomik görünümünde netleşmenin de aylar alabileceğinin altını çizen Kaplan, "Ekonomik görünüm ve finansal koşullardaki gelişmeler biraz daha netleşene kadar, federal kaynaklara uygulanan faiz konusunda daha fazla adım atmaktan uzak durmanın, sabırlı davranmanın Fed için daha uygun olacağına inanıyoruz" dedi.


- Avrupa Komisyonu, Fransa merkezli raylı taşımacılık şirketi Alstom SA ve Almanya merkezli Siemens birleşmesini, birleşme anlaşmasının Avrupa Birliği rekabet kurallarına uymadığı gerekçesiyle onaylamadı. AB rekabet yetkilisi Margrethe Vestager, konuyla ilgili şu değerlendirmeyi yaptı: "Avrupa’da milyonlarca yolcu her gün modern ve güvenli trenlere güveniyor. Siemens ve Alstom ray endüstrisinde iki öncü şirket fakat yeterli iyileştirmeler olmadan söz konusu birleşme, yolcuları güvenli kılan sinyalizasyon sistemlerinde ve gelecek nesil yüksek hızlı trenlerde daha yüksek fiyatlara yol açar.”


- Sosyal medya devi Facebook, mesajlaşma uygulaması Messenger’da, ikili veya grup sohbetlerinde yazılan bir mesajın gönderilmesinden sonraki 10 dakika içinde silinebilmesine olanak sağlayan bir güncelleme yayınladı. Söz konusu güncelleme kapsamında kullanıcılar yazılan mesajın üzerine basılı tutup “herkes için kaldır” seçeneğiyle yazdıkları mesajları silebilecek.


- Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC), küresel petrol fiyatlarını daha iyi dengelemek amacıyla, Rusya ile resmi bir ortaklık kurmak istediğini duyurdu. Wall Street Journal’ın OPEC yetkililerine dayandırdığı haberinde, OPEC ve Rusya arasında Nisan ayında yapılacak toplantıda bir anlaşma yapılmasının umulduğu belirtildi. Rusya ve diğer petrol üreten ülkeler, geçen birkaç yıl boyunca OPEC ile anlaşarak planlı üretim kısıtlamaları uyguladılar.


- Resim depolama ve video hosting sitesi Flickr, platform üzerinde her profile sunduğu bir terabaytlık depolama alanının azaltılacağını ve profillerdeki 1,000 adetin üzerindeki fotoğrafların silineceğini duyurdu. Yeni kurallar çerçevesinde kullanıcılar, yıllık 49.99 dolar karşılığında daha fazla depolama alanına sahip olabilecek. Söz konusu değişiklikler, Kasım ayında Flickr’ın hüküm ve koşullar kısmında duyurulurken, milyarlarca fotoğrafın depolanmasının oluşturduğu “sarsıcı” masraflar sebebiyle eski iş modeline geri dönülme kararı verildiği belirtildi.


- Birleşik Krallık merkezli ilaç şirketi GlaxoSmithKline plc (GSK) ve Almanya merkezli çokuluslu ilaç şirketi Merck Group, potansiyel olarak 3.7 milyar dolarlık potansiyel değeri olan ve ileri kanser tedavisinde kullanılan M7824 adında bir protein bileşeninin üretimi ve ticaretinde stratejik ortaklık yaptıklarını duyurdu. Söz konusu anlaşma kapsamında Merck 300 milyon euro peşin ödenek alacak ve söz konusu ilacın gelişmesine bağlı olarak sonradan 500 milyon euro ödeme alma imkanına sahip olacak.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Sektörel güven endeksleri açıklandı. Buna göre inşaat sektöründe büyük bir düşüş gözlemlendi.

17 Şubat 1923’te gerçekleşen İzmir İktisat Kongresi’nin 96’ncı yıldönümü anısına düzenlenen “Geleceğin Sektörlerinde Yerli ve Milli Üretim: Yazılım, Sağlık ve Bacasız ...

Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Burak Sertbaş, Türkiye’ye 2018 yılında 26 milyar dolar ihracat geliri kazandıran Hazırgiyim ...

Kapsamlı, entegre ve otomatik siber güvenlik çözümlerinde dünya lideri Fortinet (Nasdaq: FTNT), 2018’in dördüncü çeyreği ve 31 Aralık 2018 itibariyle 2018 yılının tama...

Dolar/TL güne yükselişle başladı. Güncel döviz fiyatları. 21 Şubat 2019 dolar tl, euro tl, japon yeni, sterlin ve Bitcoin fiyatları.

Uluslararası piyasalarda Brent petrolün varili 67,12 dolar.

TÜSİAD'in yeni başkanı belli oldu. Görevi devreden Erol Bilecik yerine Simone Kaslowski Genel Kurul'da başkan seçildi. Yeniden TÜSİAD YİK Başkanlığına seçilen Tuncay Ö...

Yazarlar
Website Security Test