Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Ekonomide bugün 8 Şubat 2019 Cuma

8.2.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Günün ekonomi başlıkları. 8 Şubat 2019 Cuma. Haftanın son gününde ekonomideki gelişmeler. Şirket, firma haberleri. Bugünün en önemli ekonomik gelişmeleri.

- Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) dün, Perşembe (7 şubat 2019) günü yayınlanan ekonomik bülteninde ve küresel ekonomik büyüme hızındaki ivme kaybının, genel olarak elverişli finansal koşullara rağmen "jeopolitik belirsizlikler ve gelişmekte olan piyasalardaki zayıflıklar"dan kaynaklandığına dikkat çekildi. Bültende, küresel faaliyetlere yönelik aşağı yönlü risklerin ve ticari anlaşmazlıkların artması küresel büyümeyi olumsuz etkileyebileceği uyarısı yapıldı.

- Dünya gıda fiyatları endeksi Ocak ayında, tekrar yükselişe geçen süt ürünleri, artan bitkisel yağlar ve şeker fiyatları öncülüğünde bir önceki aya göre yüzde 1.8'e karşılık gelen 3.0 puan yükseldi. Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü'nün (FAO) tahıllar, yağlı tohumlar, süt ürünleri, et ve şeker fiyatlarındaki aylık değişimleri izleyen dünya gıda fiyatları endeksi Ocak ayında, Aralık ayındaki 161.8 düzeyinden 164.8'e çıktı. Endeks bu yükselişe rağmen geçen yıl Ocak ayına göre yüzde 2.2'ye karşılık gelen 3.7 puan altında bulunuyor.

- Rusya Enerji Bakanı Alexander Novak, Perşembe günü yaptığı açıklamada, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ile tüzük konusundaki müzakerelerin, sınırsız işbirliğinin kurulmasının Nisan ayında örgütün diğer üreticilerle yaptığı görüşmede başlayacağını söyledi.

- Avrupa Komisyonu’ndan Perşembe günü yapılan açıklamada, tüm Avrupa Birliği (AB) üye ülkelerinin 2019 yılında, geçmiş yıllara göre, ticari belirsizlikler ve Çin ekonomik büyümesindeki beklenmeye yavaşlama ve Brexit etkisiyle ılımlı olsa da, büyümeye devam edeceği duyuruldu. Avrupa Merkez Bankası, 2019 ve 2020 yılları için Euro Bölgesi büyümesinin sırasıyla yüzde 1.3 ve yüzde 1.6 olmasını beklerken, tüm AB için iki yıl içinde yüzde 1.9 ve yüzde 1.8'lik tahminlere göre gerileyerek, sırasıyla yüzde 1.5 ve yüzde 1.7 olacağı öngörüldü.

- ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Jerome Powell Washington’da yaptığı bir konuşamada ABD ekonomisinin iyi bir konumda olduğunu söyledi. Powell açılış konuşmalarının ardından, Fed’in Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) toplantılarına ait yayınların tümünde kullanılan kelimeler ve yapılan vurgulara dikkat edildiğini söyledi. Powell ayrıca, ABD’de işgücüne katılımda görülen düşüşün Fed’i endişelendirdiğini belirtti. Başkan Yardımcısı Randal Quarles, Ekonomik Eğitim Konseyi öncesinde yaptığı konuşmada, 2019 yılında düzenlenecek stres testlerinin Fed’in değerlendirmelerinde nasıl kalıcı değişiklikler yapacağını göstereceğini söyledi. Quarles, “Bu ‘ara’ yılda edineceğimiz deneyimler daha uzun bir test döngüsü için bilgilendirici olacak, tabi bu değişimler bir bildirim ve yorum sürecine tabi olacaklar” dedi. Fed’in ilk denetimsel stres testini 10 yıl önce yaptığını söyleyen Quarles, bu testin finans piyasalarında istikrara sebep olurken, bankacılık sistemine de belirsiz bir dönemde destek olduğunu hatırlattı.

- Sosyal medya devlerinden Twitter’in hisse başına kazançları (EPS) 2018’in dördüncü çeyreğinde yıllık bazda yüzde 158 artışla 0.33 dolara yükselirken, Aralık 2018’e kadarki üç aylık dönemde şirketin gelirleri de yüzde 24.23 artışla 908.85 milyon dolara ulaştı. Aynı dönemde şirketin operasyonlarından elde ettiği gelirler yüzde 88 artışla neredeyse ikiye katlanarak 206.91 milyon dolara yükseldi.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Alman otomotiv devi Volkswagen'ın Manisa'da kuracağı fabrikanın ertelendiği haberlerinin ardından Ticaret Bakanlığı'ndan açıklama geldi.

TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu), İzmir'de 2019 eylül ayındaki konut satışları rakamlarını açıkladı.

Türkiye’ye 2018 yılında 2 milyar 325 milyon dolar döviz kazandıran yaş meyve sebze sektöründeki tek fuarı olan Interfresh Eurasia 2019 Yaş Meyve, Sebze, Depolama, Amba...

Türkiye’nin geleneksel ihraç ürünlerinden, Sonbahar aylarının vazgeçilmezi, C vitamini deposu, grip ve soğuk algınlığına karşı doğal ilaç satsuma mandalina da, 2019/20...

Dünyada tekstil ürünlerine olan ilginin artması, küresel alanda önemli pamuk üreticilerinden biri olan ülkemizin bebek ve çocuk sektöründe avantajlı konumda olmasını s...

BESİAD (Bodrum Sanayici ve İş İnsanları Derneği) tarafından bu yıl 8. Si düzenlenen ''İş Tanıtım Toplantıları'' ulusal isimlerin buluştuğu İş Zirvesi paneli ile Kempi...

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump’ın “Türk çeliğinin ABD’ye ihracatında gümrük vergisini yüzde 25’ten yüzde 50’ye çıkarma tehdidi Türk demir-çelik ihrac...

Yazarlar
Website Security Test