Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

ASKON Aylık Değerlendirme Toplantısı İzmir’de yapıldı

14.2.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

ASKON (Anadolu Aslanları İş Adamları Derneği) Aylık Ekonomi Değerlendirme Toplantısı İzmir’de gerçekleşti. Toplantıda 2018 yılı ekonomik değerlendirmesi ve 2019 yılı beklentileri konuşuldu. ASKON Genel Başkanı Orhan Aydın, Türkiye'ye 12 milyar dolara yakın doğrudan yabancı sermaye girişinin olduğunu, bunun da Türkiye'nin tekrardan yabancı sermaye için cazibe merkezi olmaya başladığını gösterdiğini belirtti.

Toplantının açılış konuşmasını yapan ASKON Genel Başkanı Orhan Aydın, 2018 yılının dünya ekonomisi açısından daralma yılı olacağını belirtti. Ticaret savaşları, jeopolitik gerginlikler tedirginliklerin ülkelerin içe kapanmasını beraberinde getirdiğini ifade etti.

2019 yılı için küresel çaplı küçülmenin devam etmesinin beklendiğini aktaran Aydın, "Avro Bölgesi'nin önümüzdeki dönemde küçülecek olması Türkiye'nin dış ticaret yapısının çeşitlendirilmesinin ne denli önemli olduğunu da ortaya koymaktadır. Türkiye Avrupa'ya ihracatını artırmaya devam etmeli ancak Afrika, Asya, Uzak Doğu ve Latin Amerika bölgelerinde hızlı bir şekilde ticaretini geliştirmeyi başarmalıdır" dedi.

 

2019’u Enflasyonla Mücadele Yılı ilan ettik

2019 yılını Enflasyonla Mücadele Yılı ilan ettiklerini ve ASKON’un tüm üyeleri ile birlikte enflasyonla mücadele edeceklerini belirten Aydın, “ Biz 2019 yılını enflasyonla mücadele yılı ilan ettik. 2019’da enflasyonla daha etkin bir şekilde mücadele sadece hükümetin değil sivil toplum kuruluşlarının ve iş dünyasının da birlikte gayreti ile gerçekleşecektir. Tüm üyelerimizle topyekûn bir şekilde enflasyonla mücadeleye devam edeceğiz. Yeni ekonomi programında da ön görüldüğü gibi 2019’da enflasyonun % 15 seviyelerine kadar gerileyeceğine olan inancımız tamdır. Türkiye ve biz iş insanları, daha önce de olduğu gibi bunu yapacak irade ve güce sahibiz” dedi.

Konuşmasında İzmir’in dış ticaret rakamlarından da bahseden Aydın, İzmir’in 2018 yılında yaklaşık 1 milyar 120 milyon dolar dış ticaret fazlasını verdiğini belirtti.

 

ASKON Genel Başkanı Orhan Aydın ve ASKON İzmir Şube Başkanı Şerafettin Gücü,AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Nihat Zeybekci’ye plaket takdim etti.

 

31 Mart’tan sonra ekonomide iyileşmeler olacak

AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Nihat Zeybekci ise Türkiye'nin yaşanan her türlü provokasyon ve saldırıya rağmen ekonominin yaşanan bütün stres testlerini geçtiğini ifade etti.

Bazı çevrelerin 31 Mart yerel seçimleri sonrası felaket senaryolarını piyasaya sürdüğünü dile getiren Zeybekci, "Ne dersen de seçim sırasında bazı bütçe disiplinlerinde, cari açık ve bütçe açığında istediğin etkinliği sağlayamazsın, dilediğin kadar kuralları uygulayamazsın. Hükümetimizi maliye ve para politikaları anlamında tebrik ediyorum, sıkılık ve sağlamlıkla duruyorlar, çok da başarılılar” dedi.

31 Mart Yerel seçimlerinden sonra ekonomik göstergelerin daha da iyiye döneceğini belirten Zeybekci, “31 Mart'tan sonra kamu borçlanma ihtiyacı düşecek. Diğer taraftan da kamu bütçe gelirleri tarafında da artı yönde gelişme olacak. Böyle bir durumda spekülatif amaçlı kullanılan döviz rahatlar, faiz rahatlar, tarım da çok önemli bir afet olmaz ise toplam tarımsal üretimde çok önemli bir artış göreceğiz. Bu artış ithalatımızla ilgili talebi düşürecek. Bu düşüklük dövize olan talepte düşüşe sebep olacak, kurda baskı yaratacak, fiyatlar aşağı yönelecek, enflasyonda, faizlerde düşme gibi rahatlamayı biz nisandan sonra haziran temmuz gibi göreceğiz. Eylül gibi ise hareketlenme yönünde çok net sonuçlar göreceğiz. Onun için 2019 büyümesinin ben tahminlerimin 1 puan daha üzerinde geleceğini, beklentilerden daha iyi olacağını öngörüyorum" dedi.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Sektörel güven endeksleri açıklandı. Buna göre inşaat sektöründe büyük bir düşüş gözlemlendi.

17 Şubat 1923’te gerçekleşen İzmir İktisat Kongresi’nin 96’ncı yıldönümü anısına düzenlenen “Geleceğin Sektörlerinde Yerli ve Milli Üretim: Yazılım, Sağlık ve Bacasız ...

Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Burak Sertbaş, Türkiye’ye 2018 yılında 26 milyar dolar ihracat geliri kazandıran Hazırgiyim ...

Kapsamlı, entegre ve otomatik siber güvenlik çözümlerinde dünya lideri Fortinet (Nasdaq: FTNT), 2018’in dördüncü çeyreği ve 31 Aralık 2018 itibariyle 2018 yılının tama...

Dolar/TL güne yükselişle başladı. Güncel döviz fiyatları. 21 Şubat 2019 dolar tl, euro tl, japon yeni, sterlin ve Bitcoin fiyatları.

Uluslararası piyasalarda Brent petrolün varili 67,12 dolar.

TÜSİAD'in yeni başkanı belli oldu. Görevi devreden Erol Bilecik yerine Simone Kaslowski Genel Kurul'da başkan seçildi. Yeniden TÜSİAD YİK Başkanlığına seçilen Tuncay Ö...

Yazarlar
Website Security Test