Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Berat Albayrak'dan İzmir'de önemli açıklamalar: Cari açık 20 milyar doların altına düşebilir

15.2.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Ocak ayı sonu itibarıyla 12 aylık cari denge rakamları, cari açık rakamları belki de 20 milyar doların altına düşecek. Türkiye, cari açıktan cari fazlaya geçiş dönemine hızla yol alıyor." dedi.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, İzmir Ticaret Odası (İZTO), Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO), İzmir Ticaret Borsası (İTB) ve Deniz Ticaret Odası ortak toplantısına katıldı. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu’nun da katıldığı toplantıda konuşan Albayrak, ülke ekonomisine yönelik mesajlar verdi.

Türkiye’nin son 6 ayda zor bir dönemden geçtiğini belirten Berat Albayrak’ın konuşmalarından satırbaşları şöyle: “Son 5 yılda Türkiye'de saldırıların hedefi ekonomi oldu. Ağustosta yaşanan dalgalanmada güçlü duruş sergiledik. Bu dönemi yeniden dengelenme için fırsat olarak gördük. Kurda yaklaşık yüzde 30'a yakın iyileşme yaşadık. Ocakta cari açık 20 milyar doların altına inebilir. Faizlerde düşüş devam edecek. 10 yıllık tahvil faizi bir ayda 10 puan düşüş sergiledi. Özel bankalarımız kredi vermek için likidite sürecini başlattı. Finansal tabloyu güçlendirirken vatandaşımızı da ihmal etmiyoruz. Kırılganlıklara izin vermeyen bir ekonomi politikasıyla devam edeceğiz.  Brexit bir fırsat, AB'nin içinden geçtiği süreç, ABD ve Çin arasındaki durum da bir fırsat. Ekonomide hep dengeli bir strateji izlenecek. Piyasa kurallarını ihmal etmeden yürümeyi sürdüreceğiz. Ocak ayı kredilerin hareketlendiği bir ay oldu. Ekonomide rahatlama nisandan sonra hız kazanacak. Hem gaz var hem fren var ama kimse bizden hem gazı köklemeyi yahut freni köklemeyi beklemesin. Artık dengeli, kökleyerek durmak da yok, son sürat hız limitini aşmak da yok. Hep dengeli, reel olarak artık üretime, dengeye dayalı, kaliteli, üzerine koyarak, kırılganlıklara izin vermeyen ekonomi stratejisiyle yol alacağız. Yaş sebze kısmında tarihi bir sıçramanın yaşandığı Antalya'da 2 bin dönümlük sera fırtınadan etkilenmiş 5 lira patlıcan 15 lira, 3 lira domates 8-10 lira. Fırsatçılık yapan zihniyetle birileri vatandaşımızı mağdur ediyor. Tanzim satışları uygulamaya geçirdik. Yıllık enflasyon bu piyasa fırsatçıları olmasaydı 18,85'e düşecekti. İzmir ve diğer şehirlerden de tanzim satış talebi geldi. İzmir'de de tanzim satışları başlatmak için çalışmalara başladık. Bu çalışmayla hemen fiyatlar üçte birine düştü. Hal Yasası bitmek üzere. Bu yılın ilk 6 ayında çıkaracağımız bu yasayla destekleyerek bu süreci çok net noktaya taşıyacağız. Güçlü ve kararlı adımlar atmaya başladık."

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, ise yaptığı konuşmada, İzmir’in pek çok alanda başarı hikayeleri yazan bir şehir olduğunu belirterek, şunları söyledi: “İzmir, tek başına milli gelirin yüzde 6’sının sanayi üretim ve ihracatın yüzde 7’sini vergi gelirlerinin yüzde 12’sini ülkemize kazandırmaktadır. Rehavete kapılamadan bu tempoya devam etmeli. İzmir’i geliştirmeye devam etmeliyiz. Hükümetimize ilettiğimiz konularda olumlu gelişmeler görmeye başladık. Son dönemde özel sektörü rahatlatan pek çok icraat hayata geçti. Sayın Bakanımızın başkanlığında Türkiye sektörler ekonomisi şurasını da yakında yapacağız. Böylelikle tüm sektörlerimize geleceğe yönelik pozitifi bir bakış açısı kazandırmaya çalışacağız.”

 

İZTO Başkanı Mahmut Özgener’de İzmir’in Türkiye’deki girişimcilik ve inovasyon hublarından biri olmaya aday olduğunu belirtti. Teknoparklarda faaliyet gösteren girişimcilere sunulan teşviklerin benzerlerinin, İzmir Kalkınma Ajansı’ndan aldıkları fizibilite desteğiyle kuracakları Girişimcilik ve İnovasyon Merkezi bünyesinde de sunulmasını talep ettiklerini kaydeden Özgener, şöyle konuştu: “KOBİ’lerin değişen teknoloji ve rekabet koşullarına uyum sağlamaları konusuna çok önem veriyoruz.  KOBİ’lerde e-ticaret, yeni ürün geliştirme, verimlilik, tasarım, AR-GE, inovasyon ve ihracat bilincinin yerleştirilmesi için çok çeşitli projeler geliştiriyoruz. KOBİ’ler başta olmak üzere farklı ölçekteki işletmelerin dijital dönüşüme, Endüstri 4.0’a hazırlığını ölçmek için envanter çalışması ve rehberlik yapılmasına yönelik projemiz dijitalleşme kapsamında yer alan önemli çalışmalarımız arasındadır. Dijitalleşmeye yönelik çalışmalarımızın daha üst seviyeye çıkarılması, Odaların ve üyelerinin dijitalleşmesine yönelik teşvik veya fon sağlanması için teşvik veya fon mekanizmalarının devreye girmesinin son derece yararlı olacağına inanıyoruz. Bu konularda bize destek olmanızı diliyoruz.”

EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, ise dünyada üretim ve ticaretin kurallarının son birkaç yıldır yeni bir değişim ve dönüşümün içinde olduğunu kaydetti. Yorgancılar, “Üretim, batıdan doğuya kaymıştı. Dünya, Çin’in başarılarını konuşurken, Batı üretime yeniden talip oldu ve Sanayi 4.0 sürecini başlattı. Sonuçta, rekabet zemin ve nitelik değiştirdi. Bugün, korumacılık ile yerli üretim öne çıktı. Üretimin ve ticaretin kuralları değişirken, öngörü yapmak zorlaştı. Böyle bir süreçte; yüzde 99’u KOBİ olan bir yapıda, küresel ekonomide bu yeni düzene nasıl uyum sağlayacak? Bizim için önemli olan bu sorunun cevabıdır. Bu resmi iyi incelemeliyiz. İşte bu noktada; hem KOBİ’lerimiz hem de ülkemiz adına yapısal boyuttaki öncelikli talebimiz, bir dönüşüm stratejisi kurgulamaktır. Kısmen adımlar atılmış olsa da, daha kararlı ve net yol almalıyız. Bu kapsamda yeni bir yatırım, üretim ve büyüme modelinin hayata geçirilmesine, yeni bir heyecanın yaratılmasına ihtiyacımız var. Yatırım teşvik sistemi ile ilgili İzmir olarak bu konuda mağduriyetlerimizi çok dillendirdik ve kısmen de yol aldık. Teşviklerden maksimum fayda almak istiyorsak, öncelikle gerek sanayide gerekse tarımda kapsamlı Güncel envanter çalışmasına ihtiyacımız vardır. Yenilenebilir enerjide yan sanayilerin desteklenmesi, TOKİ’nin fabrika kurulum desteği vermesi, teknoloji üreten şirketlerin teşvik listesine alınmasını hükümetimizden talep ediyoruz” dedi.

İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli de yaptığı konuşmada, işlenmemiş gıda ürünlerinde ortaya çıkan fahiş fiyatlara hükümetin müdahalesinin kısa vadede mağduriyetleri engellemeye ve piyasayı regüle etmeye yönelik doğru bir yaklaşım olduğunu ifade etti. Kestelli, ticaret borsalarının tarımsal ürün piyasalarında sürdürülebilir, istikrarlı ve derinlikli fiyat yapısının tesis edilmesinde, rekabetçi piyasa oluşumunda ve fiyat enformasyonu sağlanmasında daha etkin bir rol oynayabileceğini kaydetti.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Kuveyt Türk Katılım Bankası bireylere, işletmelere ve ülke ekonomisine katkı sunmak için finansman oranlarını değiştirdi. Banka bu doğrultuda konut ve araç finansmanla...

Tarım ürünleri üretici fiyat endeksi, 2019 yılı Ağustos ayında bir önceki aya göre yüzde 0,70 azalış, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 8,05, bir önceki yılın a...

İspanya’nın Valencia kentinde düzenlenecek olan Feria Habitat Valencia Mobilya Fuarı, 17-20 Eylül tarihleri arasında kapılarını açacak. İstanbul Mobilya Kağıt ve Orman...

Türkiye'nin şeftali ihracatından yüzde 82'lik pay alan Rusya Federasyonu'na şeftali ihracatında yüzde 40 olan analiz sıklığı, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yüzde...

Ege Ekonomiyi geliştirme Vakfı (EGEV) öncülüğünde düzenlenen Ege Ekonomik Forum’u bu yıl 3. kez gerçekleştirilirken, İzmir Başkanlar Kurulu üyeleri de Forum’a tam dest...

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), bugün düzenlediği 'bir hafta repo ihalesi' ile piyasaya 7 milyar TL fon sürdü.

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından açıklanan verilere göre, ağustos ayında 576,3 milyon TL fazla veren bütçe ocak-ağustos döneminde ise 68,1 milyar TL açık verdi.

Yazarlar
Website Security Test