Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Tohum üreticileri maliyete direniyor

23.2.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Son günlerde sebze ve meyvede üretici ve tüketici fiyatları arasındaki farkın azaltılması için faaliyete geçirilen tanzim satış alanları, gübre, tarım ilacı ve tohum gibi tarımsal üretim girdilerinin de aynı yöntemle çiftçilere satışını gündeme getirdi.

Üreticilerin tüm tohumluklara daha uygun fiyatlarla ulaşması için tohumculuk sektörü olarak üzerlerine düşeni yaptıklarını kaydeden Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB)  Yönetim Kurulu Başkanı Savaş Akcan, sektör olarak akaryakıt, elektrik, işçilik, döner sermaye ve tescil bedelleri gibi kendi maliyetlerine gelen zamları aynı oranda tohumluk fiyatlarına yansıtmadıklarını söyledi.

TÜRKTOB ve alt birlikleri olarak, “Enflasyonla Topyekün Mücadele Programı”  kapsamında bitki üretim materyallerinde indirime gittiklerini anımsatan Akcan, bitkisel üretimde verim ve kaliteyi etkileyen en önemli girdi olan tohumlukların genel üretim maliyetleri içerinde payının diğer girdilere göre çok daha düşük olduğunu kaydetti. Savaş Akçan, “Örneğin, buğday üreten çiftçimiz dekara 20 kg tohum atıyorsa karşılığında kıraç alanlarda bile ülkemiz ortalamasına göre 250 kg ürün alır. Sertifikalı tohum desteğini ve kaliteli ürününün piyasada daha fazla fiyat bulmasını eklediğimizde tohum fiyatlarındaki düşük oranlı artışın çiftçimizin maliyetlerini çok etkilediği söylenemez. Örneğin buğday tohumluğuna gelen yüzde 15’lik zam, üretim maliyetlerine çok düşük oranlarda yansır. Bu durum hemen hemen tüm ürünler için geçerlidir” bilgisini verdi.

2016 ile 2017 yılları arasında hububat grubu ürünlerin tohumluklarında sadece yüzde 2 artış olduğunu hatırlatan Akcan, 2018 yılında ise bir önceki yıla göre birinci grup ekmeklik buğday tohumunun yüzde 22, ikinci gurupta ise yüzde 13, makarnalık tohumda yüzde 16, arpa tohumunda ise yüzde 13, tritikale ve yulafta da yüzde 12 arttığını açıkladı.

Akcan, diğer ürünlerdeki fiyat değişimleri konusunda da şu bilgileri verdi:

“Hibrit tane domates tohumu fiyatlarında 2014 yılından bu yana artış olmadığı gibi bazı çeşitlerde düşüş var. 1000 adetlik paket 2014 yılından beri 490 ila 650 liradan satılıyor. Salkım hibrit domates tohumunun 1000 adetlik paketi 2017 yılında 700 lira iken, 2018 yılında yüzde 7’lik bir artış 750 liraya yükselmiş. Biber tohumunun 1000 adetlik paketi 2017 yılında 330 lirayken 2018 yılında yüzde 18’lik artışla 390 lira olmuş. Patlıcan, hıyar, kavun karpuz, fasülye tohumlarında çeşidine göre değişmekle birlikte 2017 -2018 arasındaki artış ortalaması yüzde 22 . Görüldüğü üzere bu artış oranları mazot, gübre, ila gibi diğer girdilerin artışına oranla çok düşüktür. Ayrıca tohumculuk sektörü olarak döviz kurlarının yükseldiği, maliyetlerimizin arttığı dönemde bile fiyatlarımızı artırmamak için gayret gösterdik, Enflasyonla Mücadelede Topyekün Destek Kampanyası kapsamında indirime de gittik.”

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı Naci Ağbal'dan Bloomberg HT'de bütçeye yönelik önemli açıklamalar.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB)'ndan zorunlu karşılık oranlarının tüm vade dilimlerinde artırma hamlesi geldi.

Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi Başkanı Prof. Dr. Göksel Aşan, İstanbul'u finansal hub haline getirmek istediklerini söyleyerek bir açıklama yaptı. Cumhurbaşkanlığından ...

Emlakbank'tan Fetvalı 'zekat' Fonu

Emekli bayram ikramiyeleri ne zaman verilecek? Bayram ikramiyesi kaç lira? Emekli bayram ikramiyeleri ne zaman verilecek? Bayram ikramiyesi kimlere verilecek? Emekli m...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Uber ve ticari araçlarda ÖTV indirimine yönelik önemli açıklamalar yaptı.

Son dakika... İşsizlik maaşı bayramdan önce ödenecek. İşsizlik maaşı ne zaman ödenecek?

Yazarlar
Website Security Test