Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Kira geliri beyannamesi 2019 ne zaman verilir?

28.2.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Geçen yıl (2018 içi) kira geliri elde etmeye başlayanlar için ''Kira geliri beyannamesi'' yarın (1 Mart 2019 Cuma) başlıyor.

Gayrimenkul sahiplerinin kira gelir beyannamesi yarın (1 Mart 2019 Cuma) başlıyor. Süreç 25 Mart'ta sona erecek. İş yeri ve mesken sahiplerinin 25 Mart'a kadar kira gelir beyannamesini vermesi gerekiyor. Kira gelirlerinde 1 Ocak-31 Aralık 2018 dönemi için istisna oranlar konutta 4 bin 400 TL, iş yerinde ise 34 bin TL olarak belirlendi.

İstisna haddinin üzerinde konut geliri elde edenler bu istisna oranı düştükten sonra beyanname verecek. İstisna oranı sadece bir konutta kullanılabildiği için birden fazla konuttan kira geliri elde edenlerin buna dikkat etmesi gerekecek. Öte yandan iş yeri kira gelirinde beyan sınırı geçilmesi durumunda istisna oranı düşülmeyecek. Ayrıca vatandaşlar internetten online şekilde kira beyanlarını verebilecek. www.gib.gov.tr adresinden gerekli düzenlemeler yapılarak kira beyannamesi verilebilecek. İnternetten işlemi yapmayacak vatandaşlar, ikametgahın bulunduğu yerdeki vergi dairesinden 2019 kira gelir beyannamesini verecek. 

VERİLMEYEN VEYA YANLIŞ VERİLEN BEYANIN CEZASI NEDİR?

Eksik veya yanlış beyan verenler istisna oranından faydalanmadan cezalandırılacak. Gayrimenkul Uzmanı Hatice Kolçak, "Evini veya iş yerini kiralayanların ne kadar gelir elde ettiği, Hazine ve Maliye Bakanlığınca tapu, elektrik, doğal gaz, su abonelikleri ile banka, PTT, sigorta gibi kurumlardan alınan bilgiler doğrultusunda kolayca tespit edilebiliyor. Bir konuttan fazla aynı kişiye konut tahsis edilmesi durumunda emsal bedel uygulaması yapılması gerekiyor. Bu da konutun emlak vergi değerinin yüzde 5’ine denk geliyor. Hala, teyze, amca gibi akrabalara verilen bedelsiz konutlar için emsal kira uygulaması yapılması gerekiyor." ifadelerini kullandı.

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, canlı yayında soruları yanıtladı.

Uluslararası Para Fonu (IMF) Sözcüsü Gerry Rice, Ak Parti hükümetine, ekonomideki yavaşlamaya anında ve doğru müdahale etme çağrısında bulundu.

Sözcü'den Başak Kaya'nın haberine göre, son iki yılda 19 milyon 714 bin abonenin elektrik ve doğalgazı borç nedeniyle kesildi.

22 Mart 2019 Cuma dolar kuru. Son dakika döviz fiyatları dolarda sert yükseliş. FED faiz kararı ve bugün yapılan Golan Tepeleri açıklamaları ardından dolarda sert yüks...

Türkiye'de bir yılda kamu ve özel sektör, dış borç faizine 12 milyar 143 milyon dolar ödeyecek. Son veriler, brüt dış borç stokunun, gayri safi yurtiçi hasılaya oranın...

İFMİB Başkanı Ali Haydar Gören, ''Türkiye’nin dünya fındık üretim ve ihracatındaki payı yüzde 80’den yüzde 65’e düştü. Bu sonuçta İtalya, ABD gibi alternatif üreticile...

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın şiveli dolar yorumu sosyal medyada gündem oldu.

Yazarlar
Website Security Test