Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Seçimden sonra dolar ne olacak? Yerel seçimlerden sonra dolar ne olur?

1.3.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Dolar/TL güne ve Mart ayına nasıl başladı? 1 Mart 2019 Cuma dolar kuru, döviz fiyatları. Dolar/TL, ABD'de güçlü büyüme trendine işaret eden verilerin doları desteklemesiyle yukarı yönlü hareket ediyor.

ABD-Çin ticaret görüşmelerine yönelik olumsuz beklentiler ve zayıf küresel büyüme öngörülerine karşın ABD'de büyümenin dünyanın kalanından olumlu yönde ayrışması dolara destek oldu ve Dolar/TL, ABD'de güçlü büyüme trendine işaret eden verileri ışığında yukarı yönlü hareket ediyor. Ancak uzmanlar Dolar/TL'de aşağıya veya yukarıya doğru sert hareketler beklemiyor.

Haftaya 5.30'lu seviyelerde başlayan dün akşam saatlerinde ise 5.32 civarında işlem gören dolar/TL bugün saat 10:25'de 5.3520 seviyesinde yer aldı. Aynı saatte euro/TL 6.0880 bandındaydı.

Dolar TL'de beklenti ne?

İşte yakın tarih için dolar TL beklentisi: Küresel büyüme ve küresel ticarete ilişkin endişeler devam ederken ABD ekonomisinin faiz artışlarına izin verebilecek hızda büyüme gösterebilmesi doları destekliyor. Veriler sonrası henüz ABD faiz politikasına ilişkin tahminlerde bir değişikliğe gidilmedi ancak bu olasılık bile dolardaki değerlenmeyi dolayısıyla TL'deki değer kaybını beraberinde getirdi. Şubat'ta kurun 5.1650-5.3450 bandında bir hareket gösterdiği, volatilite ciddi şekilde gerilemiş durumda olduğu ve 5.35'in üzerinde kapanışlar yukarı yönü beraberinde getirebilir ancak tahminleri değiştirecek boyutta bir gelişme olmadığı sürece yukarıda 5.45 üzeri bir seyir öngörülmüyor.

Küresel gelişmelerde ise Hindistan - Pakistan arasındaki gerginliğe rağmen anlamlı fiyat hareketleri gözlenmezken, ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer'in ülkesi ile Çin arasındaki ticaret görüşmelerine ilişkin yorumları küresel piyasalarda bir nebze de olsa riskten kaçış görülmesini sağladı.

Türk Lirası hala cazip görünüyor. Sebepleri ise bankacıların AB ve Euro bölgesindeki büyümelerde yavaşlama, ABD'de faizlerin sabit tutulması hatta indirimin gündemde olması ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB)'nın enflasyonla mücadelede kararlı duruşu.

Ayrıca "Carry" olarak bilinen yabancı yatırımcıların yüksek getirili para birimi bulundurmalarında elde ettikleri faiz geliri nedeniyle TL'ye ilgilerinin devam ettiği söyleniyor. Diğer yandan yerel yatırımcı döviz varlığını artırmayı sürdürüyor. Bireysellerin kıymetli maden dahil yabancı para mevduat ve fonları yaklaşık beş aydır, her hafta aralıksız arttı ve 102.9 milyar dolara ulaşan birikim tarihi zirveye çok yaklaştı.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) 2018 yılı işsizlik verilerini açıkladı. Geçtiğimiz yıl işsizlik yüzde kaç oldu? İşte rakamlar.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), swap piyasasında vadesi gelmemiş toplam swap satışı sınırını yüzde 10'dan yüzde 20'ye yükseltti.

Dolar TL haftaya nasıl başladı? 25 Mart 2019 Pazartesi dolar kuru, döviz fiyatları. Dolar ve Euro pazartesi günüyle haftaya nasıl başladı işte ilk rakamlar.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) bazı bankalar hakkında, manipülatif bir şekilde döviz alımına yönlendirdiği için inceleme başlatıldığını açıkladı.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, canlı yayında soruları yanıtladı.

Uluslararası Para Fonu (IMF) Sözcüsü Gerry Rice, Ak Parti hükümetine, ekonomideki yavaşlamaya anında ve doğru müdahale etme çağrısında bulundu.

Sözcü'den Başak Kaya'nın haberine göre, son iki yılda 19 milyon 714 bin abonenin elektrik ve doğalgazı borç nedeniyle kesildi.

Yazarlar
Website Security Test