Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

2019 yılı 3. çeyrekte dolar kuru kaç TL olacak? Dolar TL 8.9 olacak iddiası

5.3.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Toronto merkezli yatırım bankası TD Securities'in iddiasını haberleştiren Bloomberg International'e göre, Türk Lirası Dolar karşısında yılın 3.çeyreğinde yüzde 40 değer kaybedecek ve Dolar Kuru 8.9 Türk Lirasına kadar yükselecek.

Bloomberg International'ın haberine göre Türk Lirası, Dolar karşısında yılın 3.çeyreğinde yüzde 40 değer kaybedecek ve Dolar Kuru 8.9 Türk Lirasına kadar yükselecek.  

Toronto merkezli yatırım bankası TD Securities'in iddiasını haberleştiren Bloomberg International'e göre, Merkez Bankası yılın üçüncü çeyreğinde faiz oranlarını 400 baz puan arttırmak zorunda kalacak. 

TD Securities piyasada Türkiye ile ilgili oluşan genel mutabakata meydan okuyarak Türk Lirasında yeni bir kriz beklediklerini ilan etti. 

Oysa ki TD Securities'in bu beklentisi yatırımcıların iyimser genel beklentisine ters düşmekte. Yatırımcıların genel beklentisi ise üçüncü çeyrekte liranın yüzde 8’in altında bir kayıp yaşayacağı doğrultusunda.

Bankanın gelişmekte olan pazarlar strateji direktörü Cristian Maggio konuyla ilgili olarak şunları söylüyor:

“Türk lirasında izlediğimiz tipik döngü, Liranın bir krizden diğerine geçmesi, arada da nispeten sakin bir dönem yaşanmasıdır. Biz şu anda bu sakin dönemlerden birinde olduğumuzu düşünüyoruz.”

Cristian Maggio'ya göre Türk ekonomisinde yaşanan küçülme, inatçı enflasyon, bir yığın geri ödenemeyen kredileri taşımak zorunda kalan ulusal bankaların iç açıcı olmayan durumları ve ekonomideki "de facto dolarizasyon", Türk Lirasının üzerinde baskı yaratacak. 

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, canlı yayında soruları yanıtladı.

Uluslararası Para Fonu (IMF) Sözcüsü Gerry Rice, Ak Parti hükümetine, ekonomideki yavaşlamaya anında ve doğru müdahale etme çağrısında bulundu.

Sözcü'den Başak Kaya'nın haberine göre, son iki yılda 19 milyon 714 bin abonenin elektrik ve doğalgazı borç nedeniyle kesildi.

22 Mart 2019 Cuma dolar kuru. Son dakika döviz fiyatları dolarda sert yükseliş. FED faiz kararı ve bugün yapılan Golan Tepeleri açıklamaları ardından dolarda sert yüks...

Türkiye'de bir yılda kamu ve özel sektör, dış borç faizine 12 milyar 143 milyon dolar ödeyecek. Son veriler, brüt dış borç stokunun, gayri safi yurtiçi hasılaya oranın...

İFMİB Başkanı Ali Haydar Gören, ''Türkiye’nin dünya fındık üretim ve ihracatındaki payı yüzde 80’den yüzde 65’e düştü. Bu sonuçta İtalya, ABD gibi alternatif üreticile...

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın şiveli dolar yorumu sosyal medyada gündem oldu.

Yazarlar
Website Security Test