Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Bekir Pakdemirli patates şirketi McCain Foods danışmanlığı görevi

12.3.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin danışmanı olduğu dondurulmuş patates firması McCain Foods, patates üretiminin 25 ilde yasaklanması ve patates ithalatı için vergilerin bir ay süreyle sıfırlanması sonrası konuşulmaya başlandı.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 2013 - 2018 yılları arasına dünyanın en büyük patates  şirketlerinden biri olan McCain Food'da üst düzey yöneticilik, iş geliştirme danışmanı olarak görev yaptı.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli bu görevini, Turkcell'deki Yönetim Kurulu Üyeliği ile birlikte yürüttü. Daha sonra Albaraka Türk Katılım Bankası ve BİM perakende mağazalarında da Yönetim Kurulu Üyeliği yapan Bakan Pakdemirli, Cumhurbaşkanlığı Hükumet Sistemi ile birlikte Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabineye seçilip Tarım ve Orman Bakanlığı'na getirildi.

Tarım ve Orman Bakanı Pekir Pakdemirli, 13 Şubat 2019 tarihinde yaptığı açıklamayla, karantina nedeniyle 25 ilde 141 bin 650 dekar alanda patates ekiminin yasaklandığını duyurmuştu. Uygulamaya gerekçe olarak, ürünlerdeki hastalık gösterilmişti. Ardından dün de (11 Mart 2019) patates ithalatında bir aylık süre ile vergiler sıfırlandı.

Sosyal medyada tartışma yaratan konu CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu tarafından Meclis gündemine taşıdı. CHP'li Gaytancıoğlu, TBMM'ye soru önergesi vererek, "Bunda 17 yıldır iktidarda olan AKP hükümetlerinin üretim politikalarına önem vermemesi ciddi bir rol oynamaktadır. Türkiye'nin birçok bölgesinde yetişen patates bile üretilemez hale gelmiş, gümrük vergileri sürekli sıfırlanarak yurttaşlarımız bir zamanlar en ucuz gıda olan patatesi alamaz duruma getirilmiştir. Uygulanan niteliksiz politikaların temelinde Tarım Bakanlığı görevine getirilen kişilerin sektör dışından olması ve küresel ticaret firmalarına yakınlığına yönelik olarak yazılı ve görsel başında birtakım haberlere rastlanmaktadır." ifadelerini kullandı.

CHP'li Okan Gaytancıoğlu'nun soruları:

1Türkiye sıfır vergi ile patates ithalatını, dondurulmuş patates sektöründe faaliyet gösteren küresel bir firma olan McCain Food şirketi aracılığıyla Rusya, Ukrayna ve Irak'tan mı gerçekleştirecektir?

2Halen Tarım ve Orman Bakanı olan Bekir Pakdemirli, bir zamanlar McCain Food şirketine danışmanlık yapmış mıdır?

3Patateste yerli üretimi arttırabilmek için bir politikanız ve üretim planlamanız var mıdır?

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Türkiye Varlık Fonu, satılacağı iddialarına ilişkin bir açıklama yaptı. Varlık Fonu satılıyor mu?

İşsizlik Sigorta Fonu'ndan 2017 ve 2018 yıllarında ne kadar para harcandı? İşsizlik Fonundan harcanan paralara rağmen Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK)'nun açıkladığı v...

TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu), 2019 Şubat ayı konut satışları verilerini açıkladı.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk'un da katılımıyla ''İstihdam Seferberliği 2019 İstanbul Buluşması'' yapıldı.

Bu yıl B20 tarafından G20’ye sunulacak politika öneri belgelerinde TÜSİAD üyesi şirketlerin Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’ne katkı sağlayan iş temelli somut inovas...

Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı 2018 yılı Aralık döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 1 milyon 11 bin kişi artarak 4 milyon 302 bin k...

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Şubat 2019'a ilişkin bütçe uygulama sonuçlarını açıkladı.

Yazarlar
Website Security Test