Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Bekir Pakdemirli patates şirketi McCain Foods danışmanlığı görevi

12.3.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin danışmanı olduğu dondurulmuş patates firması McCain Foods, patates üretiminin 25 ilde yasaklanması ve patates ithalatı için vergilerin bir ay süreyle sıfırlanması sonrası konuşulmaya başlandı.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 2013 - 2018 yılları arasına dünyanın en büyük patates  şirketlerinden biri olan McCain Food'da üst düzey yöneticilik, iş geliştirme danışmanı olarak görev yaptı.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli bu görevini, Turkcell'deki Yönetim Kurulu Üyeliği ile birlikte yürüttü. Daha sonra Albaraka Türk Katılım Bankası ve BİM perakende mağazalarında da Yönetim Kurulu Üyeliği yapan Bakan Pakdemirli, Cumhurbaşkanlığı Hükumet Sistemi ile birlikte Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabineye seçilip Tarım ve Orman Bakanlığı'na getirildi.

Tarım ve Orman Bakanı Pekir Pakdemirli, 13 Şubat 2019 tarihinde yaptığı açıklamayla, karantina nedeniyle 25 ilde 141 bin 650 dekar alanda patates ekiminin yasaklandığını duyurmuştu. Uygulamaya gerekçe olarak, ürünlerdeki hastalık gösterilmişti. Ardından dün de (11 Mart 2019) patates ithalatında bir aylık süre ile vergiler sıfırlandı.

Sosyal medyada tartışma yaratan konu CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu tarafından Meclis gündemine taşıdı. CHP'li Gaytancıoğlu, TBMM'ye soru önergesi vererek, "Bunda 17 yıldır iktidarda olan AKP hükümetlerinin üretim politikalarına önem vermemesi ciddi bir rol oynamaktadır. Türkiye'nin birçok bölgesinde yetişen patates bile üretilemez hale gelmiş, gümrük vergileri sürekli sıfırlanarak yurttaşlarımız bir zamanlar en ucuz gıda olan patatesi alamaz duruma getirilmiştir. Uygulanan niteliksiz politikaların temelinde Tarım Bakanlığı görevine getirilen kişilerin sektör dışından olması ve küresel ticaret firmalarına yakınlığına yönelik olarak yazılı ve görsel başında birtakım haberlere rastlanmaktadır." ifadelerini kullandı.

CHP'li Okan Gaytancıoğlu'nun soruları:

1Türkiye sıfır vergi ile patates ithalatını, dondurulmuş patates sektöründe faaliyet gösteren küresel bir firma olan McCain Food şirketi aracılığıyla Rusya, Ukrayna ve Irak'tan mı gerçekleştirecektir?

2Halen Tarım ve Orman Bakanı olan Bekir Pakdemirli, bir zamanlar McCain Food şirketine danışmanlık yapmış mıdır?

3Patateste yerli üretimi arttırabilmek için bir politikanız ve üretim planlamanız var mıdır?

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Emekli bayram ikramiyeleri ne zaman verilecek? Bayram ikramiyesi kaç lira? Emekli bayram ikramiyeleri ne zaman verilecek? Bayram ikramiyesi kimlere verilecek? Emekli m...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Uber ve ticari araçlarda ÖTV indirimine yönelik önemli açıklamalar yaptı.

Son dakika... İşsizlik maaşı bayramdan önce ödenecek. İşsizlik maaşı ne zaman ödenecek?

Türkiye'de bireysellerin döviz mevduat hesapları yine rekor kırdı. Merkez Bankası rezervleri ne durumda?

TÜSİAD Başkanı Simone Kaslowski'den kritik açıklamalar geldi. Kaslowski, acil olarak biriken risklerin azaltılması yönünde çağrı yaptı.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'tan son dakika 'İvme Finansman Paketi' açıklamaları. İvme Paketi nedir? Berat Albayrak'tan yeni ekonomi paketi açıklaması.

İmalat sanayi genelinde kapasite kullanım oranı (KKO), 2019 Mayıs ayı verileri açıklandı.

Yazarlar
Website Security Test