Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Konya Şeker’den, tarladaki şeker pancarına ödeme

13.3.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Üretici birliği olarak rol model oluşturan PANKOBİRLİK’e bağlı Konya Şeker, 2018-2019 Kampanya Dönemi’nde pancar bedeli ödemelerinin yüzde 69’unu pancar henüz tarladayken ödemeye başladı. Birlik Başkanı Recep Konuk, ödemelerin 8 Mart itibariyle başladığını bildirdi.

Aysel Kanber

AK Parti Karaman Milletvekili ve PANKOBİRLİK Genel Başkanı Recep Konuk, geride kalan sezonda pancar bedeli ödemesinin üçte ikisinden fazlasına tekabül eden 619 milyon 124 bin lirayı yıl içinde çiftçinin hesabına ayni ve nakdi avans olarak aktardıklarını söyledi. Konuk, pancar bedelinin kalan kısmını da 8 Mart Cuma günü itibariyle üreticilerin hesabına yatırmaya başladıklarını bildirdi.

Konuk, Konya Şeker’in, bu yıl toplamda pancar bedeli olarak üreticiye 892 Milyon 493 bin 857 TL ödeme yapmış olacağını ifade ederken, pancar parasının yaklaşık yüzde 69’unu daha pancar tarladayken, üreticiye ödediklerine vurgu yaptı. 

Söz konusu dönemde, pancar ödemesi ile birlikte 2018 yılında üreticiden aldığı pancar harici ürünlerin hepsinin parasını ödemiş olacağını kaydeden Recep Konuk, “Konya Şeker, bu yıl üreticilere pancar bedeli dahil toplam ürün bedeli olarak 2 milyar 300 milyon TL ödeme yaptı.” dedi.

Türkiye'de üretilen şekerin beşte birini tek başına Konya ve Çumra Şeker Fabrikalarında üretildiğine dikkat çeken Konuk, ödemelerle ilgili şu bilgileri paylaştı: “(Türkiye'nin Üreten Gücü) sloganı boş bir slogan değildir, içi dolu, uzun planlamalarla oluşturulmuş, sadece Konya ve hinterlandı için değil, ülkemiz tarımı için, hatta dünya tarımı için, güvenilir gıda için, sürdürülebilir gıda ve tarım üretimi için bir modelin adıdır Konya Şeker. Konya Şeker, bu yıl çiftçiden onlarca kalem ürün aldı. Hep söyledik, çiftçi daha çok üretsin, emeğinin karşılığını alnının teri kurumadan alsın diye var. 2018 - 2019 kampanya döneminde çiftçimizden 3.410.757.867 kilogram pancar aldık. Üreticimize 892 milyon 493 bin 857,38 TL ödüyoruz. Bu bedelin üçte ikisinden fazlasına tekabül eden kısmı olan 619 milyon 124 bin lirayı 2018 yılı mart ayında gübre desteği ile başladığımız ve periyodik aralıklarla sürdürdüğümüz avans ödemeleri ile daha ürün fabrikaya gelmeden önce ayni ve nakdi olarak ödemiştik. Geçtiğimiz yıl üretici açısından ülkemizin uğradığı finansal saldırılar sebebiyle zor bir yıldı. Finansmana erişimin zorlaştığı ve pahalılaştığı bir yıldı. Konya Şeker olarak biz o zor yılda üreticimizin işini kolaylaştırmak, finansman maliyeti nedeniyle kazancından kaybetmesinin önüne geçmek için önceki yıllara göre avans miktarını arttırdık. Önceki yıllarda alımını yapacağımız pancarın toplam bedelinin yarısından biraz fazlasını pancarı teslim almadan avans olarak öderken bu sene pancar parasının yaklaşık yüzde 69'unu daha pancar tarladayken, ödedik.”

Avanstan hiç kısma yapmadan ödemeleri gerçekleştirdiklerine işaret eden Konuk, “Kredi faizlerinin yüzde 30’un üstünü, mevduat faizlerinin yüzde 25’leri zorladığı bir dönemde parayı erken ödeme maliyetinin hesaplarını yapmadan, üreticimizin finansman yükünü hafifletmek için avanstan hiç kısmadık.” Dedi.

B yıl Konya’nın polar ortalamasının Türkiye geneline göre çok iyi olduğuna da değinen Konuk, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Ortalamanın yaklaşık yüzde 10 üstündeyiz. Üreticimize bu sene nakliye, küspe bedeli, temiz pancar gibi Konya Şeker’in sağladığı ilave avantajları da eklediğimizde ton başına ortalama 281,7 TL ödedik. Hangi koşullarda ödüyoruz bunu? Ekonomimizin sistemli bir saldırıya maruz kaldığı, sattığınız ürünün bedelinin tahsil süresinin önceki yıllara göre 30-60 gün uzadığı, kampanya başında şeker fiyatlarının 1 yıl önceki fiyatların altına düştüğü ve yaklaşık yüzde 20’lerde olan enflasyona rağmen şeker fiyatının önceki yılı yakalamadığı bir dönemde ödüyoruz. Üretimin, üreticinin güvencesi olmuşuz. Peki, bunu niye yapmışız, bunu niye yapıyoruz? Konya'da bir çiftçi kooperatifi nam olsun diye mi bu kadar parayı üreticiye aktarıyor? Elbette değil. Bizim ilkemiz şudur, bu toprakların çocukları bu zengin toprakların fukara bekçileri olmayacaklar, üretecekler, ürettikleri değerli olacak, bütün dünyaya satılacak, dünyanın zenginliğinden hak ettikleri payı alacaklar. Bakış açımız budur, biz ülkemize hizmet, milletimize hizmet için bu çalışmaları yürütüyoruz.”

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Hükümet, memur ve memur emeklisine 2020'nin ilk 6 ayında yüzde 3,5, ikinci 6 ayında yüzde 3, 2021'nin ilk 6 ayında yüzde 3, ikinci 6 ayında yüzde 2,5 zam ve enflasyon ...

TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu) 2019 yılı mayıs ayına ait işsizlik rakamlarını açıkladı.

Kırmızı ete yüzde 20 zam geliyor iddiası Kurban Bayramı sonrasında moralleri bozdu.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın Para Politikası Kurulu Toplantısı'nda alınan karar ile; politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 24'te...

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in Sigara satışına getirilen vergi artışının tüketime etkisine ve kaçak sigara kullanım miktarına ilişkin Cumhurbaşkanı Yardımc...

Kamu işçisi, devlet memuruna kaç lira, yüzde kaç zam yapıldı? 2019 yılı Kamu Kesimi Toplu İş Sözleşmesi Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk il...

KPMG Türkiye’nin ekonominin dinamosu sektörlerin ilk altı aylık performansını değerlendirdiği Enerji Sektörel Bakış – İlk Yarı raporu yayımlandı.

Yazarlar
Website Security Test