Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Berat Albayrak'tan Adım Adım Ekonomi programında önemli açıklamalar

19.3.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Trabzon'da ''Adım Adım Ekonomi'' programında konuştu. Bakan Albayrak 2019'daki ekonomik yapıya ilişkin bilgiler verdi.

Hazine ve Maliye Bakanı Trabzon'da "Adım Adım Ekonomi" programında önemli açıklamalar yaptı. Piyasaya para girişi yapıldığını söyleyen Bakan Albayrak, "Hazine'de para bol, 2019'un finansmanını bitirdik. Bu yıl borç, finansman ihtiyacımız yok. Köklü ve kalıcı dönüşüm için şu an ilk adımları atıyoruz. En kısa sürede faizleri ve enflasyonu tek haneli rakamlara indireceğiz" dedi.

Türkiye'ye ekonomik savaş başlatıldığını söyleyen Bakan Albayrak, "Türkiye olarak türlü türlü zorluklarla mücadele ettik. Ülkemize yönelik finansal dalgalanmalar karşısında güçlü duruş sergiledik. Son 2 ayda verdiğimiz hızlı reaksiyonlarla sıkıntıların üstesinden gelmeyi bildik. Şubat ocaktan 7 puan daha yukarıda. Mart şubattan daha iyi. Bu da gösteriyor ki ilk çeyrek çok daha iyi olacak. En kötü geride kaldı dememizin sebebi o. Birilerinin beklentisi Türkiye'nin diz çökmesiydi. 3-5 aylık bir süreçte önemli adımlar attı. 2019'un ilk çeyreği çok daha iyi bir büyüme rakamı geliyor. Cari açıkta beklediğimizden çok daha güçlü bir netice doğacak. İlk çeyrekte geçtiğimiz yılın son dönemindeki daralmayı dolduruyoruz." ifadelerini kullandı.

Kurdaki dalgalanmayla ilgili konuşan Hazine ve Maliye Bakanı, "Seçim dönemine rağmen finansal istikrar, para ve mali politikadaki dik duruştan taviz vermedik. İhracat ve turizmde göstergeler çok olumlu. Kısa vadede ekonominin kırılganlığını azaltmaya yönelik birçok adım attık. Ekim sonrasında faizler 20'lere, 20'lerin altına inmeye başladı. Bu yeterli mi, değil. İş dünyası, işin siyasi ve operasyon tarafını çok iyi görüyor. 4.5 sene seçim yok, süreç çok daha istikrarlı bir döneme girecek. Hazine'de para bol, 2019'un finansmanını bitirdik. Enflasyonla mücadelede katı ve kararlıyız. Enflasyonu yüzde 19'lu seviyelere getirdik. Enflasyonu tek haneli sürece adım adım indireceğiz. Geçenlerde 'THY batıyor' diye mesaj atmışlar. 'Ya şunu bir araştırın bakalım' dedim, Facebook'tan şuradan buradan. Hemen savcılarımızla irtibata geçtik, kaynağına baktık ki enterasan bir hücre evinde birisi gözaltına alındı. Bir baktık yurt içi yurt dışı ilişkileri… İşin komik tarafı, bu mesajı attıktan sonra THY tarihin en büyük kârıyla dünyaya manşet oldu. Kimler söylüyor bunları, söyleyeyim mi? Bakın 2 kesim söylüyor. Bir malum siyasi motivasyonla kötücül bir söylemle seçime gitmeye çalışan var, ikincisi ağustos-ekim-eylül aylarında bol bol döviz alıp 10-15'e satmaya çalışanlar. Ağustos-ekim aylarında dolar toplayanlar şimdi kara kara düşünüyor, çok beklersiniz." diye konuştu.

31 Mart 2019 yerel seçimlerine ilişkin muhalefeti eleştiren Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, "Çok daha güçlü bir istihdam rakamına doğru ilerliyoruz. Yeni sistemin etkisiyle reel sektörümüzün yanında olmaya devam edeceğiz. Yurt dışına gittiğimiz her yerde şaşkınlık var. Türkiye çok hızlı bir refleks gösterdi. Biz yeni başladık. Bugün dünden yarın da bugünden iyi olacak. Birilerinin son 5 yıldır tüm bu operasyonlara rağmen teker teker dominonun taşlarının yıkıldığı iklimde hayretle Türkiye'yi izliyorlar. Vuruyoruz tekrar kalkıyor. Daha güçlü kalkıyor. Donald Trump'ın ağustostaki tweetine bakın, bir de ocaktaki tweete bakın. Bir de boş konuşanlara bakın. Milletimizin işini, aşını büyütmek için 1 Nisan'da yola koyulacağız. Seçim algısı hep seçimin ertesi günü hayat devam ediyor birilerine. Birileri hayal kuruyor, 17 yıldır kuruyor. Ağustostaki spekülatif saldırıların nasıl üstesinden geldiysek birilerini hayal kırıklığına uğratmaya devam edeceğiz. Mayıs ayıyla birlikte tüm göstergelerde hedeflenenden daha iyi bir 2019 yılı ortaya koyacağız. Algı operasyonlarına rağmen yalanları boşa çıkınca karamsarlık pompalama sürecine yönelecekler." dedi.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

İzmir Ticaret Borsası koordinatörlüğünde Gıda, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, Zeytincilik Araştırma Enstitüsü, Selçuk İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Zirai Mücadele Ara...

Cari açık ödemeler dengesi verilerinin açıklanmasının ardından dolar kurunda son durum ne? Dolar TL 5,90'ı aştı.

2019 Nisan ayı cari açık rakamları açıklandı. Ödemeler dengesi nisan 2019 verileri açıklandı.

BDDK'nın Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmeliğinde yaptığı değişiklikler, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), haziran ayı toplantısında faizleri değiştirmeme kararı aldı.

Katar, Borsa İstanbul'dan (BIST) milyarlarca lira yatırımını çekti. 2019'ul ilk 5 ayında Borsa İstanbul'dan çekilen Katar yatırımı raporlandı.

Solucan Gübresi Üreticileri Dernek Başkanı Ayşe Coşkun, Melikgazi Belediye Başkanı Dr. Mustafa Palancıoğlu´na Solucan Gübresi üretimi, kullanım alanları ve tarımda ver...

Yazarlar
Website Security Test