Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Dolar kuru tahminleri, dolar yorum, seçimden sonra dolar yükselir mi?

26.3.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Ekonomistler dolar karşısında TL'deki oynaklığın arttığının altını çiziyorlar. Dolar kuru tahminleri, dolar yorumları. Seçimden sonra dolar yükselir mi? Önümüzdeki dönemlerde dolar ne olacak? Ne kadar yükselir?

22 Mart 2019 Cuma günü yaşanan artış sonrası gözler yeniden dolara çevrildi. Geçtiğimiz yıl (2018), ABD ile Türkiye arasında yaşanan Rahip Andrew Brunson krizi sonrası Dolar/TL'nin 8 liraya dayanması bir anda panik havası estirmişti ve Türkiye'de gıda enflasyonu tavan yapmıştı.

ABD ile yeni krizlerin kapıda olması ve 22 Mart'ta dolarda yaşanan yükseliş tekrar büyük bir kur dalgalanması mı geliyor sorularını gün yüzüne çıkardı. Meksa FX Analisti Serkan Uludağ, dolar kuruna ilişkin bir takım tahminlerde bulundu. Uludağ, kurun Merkez Bankası adımları ile 5.50 civarına gevşediğini ancak 5.4820 bölgesinin ana destek konumunda olduğunu söyledi.

ABD ile İsrail'in 'Golan Tepeleri' konusunda attıkları adımların da TL'deki riski artırdığının altını çizen Analist Serkan Uludağ, "Gün içinde hareketli saatler geçirme potansiyelimiz yüksek. Yerel seçimlere de çok az bir süre kalması sebebiyle, riski sevmeyen yatırımcıların uzak durması, risk yönetimi açısından mantıklı olabilir" ifadelerini kullandı.

Ahlatcı Yatırım Araştırma Uzmanı Muammer Demir de görüş bildirerek, "TCMB adımlarının etkisiyle kur 5.4650 seviyelerine kadar gerilerken, 5 yıllık CDS risk priminde yaşanan yükseliş eğiliminin TL fiyatlamalarını baskı altında bıraktığı gözleniyor'' dedi. Demir ayrıca, "Teknik olarak incelendiğinde, yüksek oynaklık ortamında çok sağlıklı görüntü vermese de, kurun 200 günlük hareketli ortalaması olan 5.4654 seviyesi fiyatlamaların yönü açısından belirleyici olmaya devam edebilir. Bu seviye üzerinde tutunmanın sürmesi durumunda 5.6500-5.7000 direnç bölgesi kısa vadede takip edilebilir" ifadelerini kullandı.

Dünya Gazetesi'nde yazan ekonomist Tuğrul Benli ise dolar seçimden sonra yükselecek söylentileri için şu yorumu yaptı: Enflasyonda önümüzdeki dönemde gerileme göreceğiz. Sıkı bir para politakası yürütülüyor. Cari açığımız çok ciddi miktarda düşecek. Reel olarak döviz ihtiyacı olmuyor. Önümüzdeki döneme baktığımızda 12 aylık cari açığımız sıfıra bile gelebilir. Yerlilerde bir bekleyiş var. 6.5-7'ye dayanınca insanlar haliyle oraya gider mi diyor. Ben şu an yaşanan dolar beklentisinin yersiz olduğunu düşünüyorum. Ama malesef son 16 haftadır yerlilerin döviz mevduatlarında bir artış var. 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Paskalya tatili nedeniyle küresel piyasalarda işlem hacmi düştü. Asya piyasaları yatay. Altın ise petroldeki sert yükseliş nedeniyle prim yaptı.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, TL ile ihracat yapan KOBİ'lere TL kredi imkanı sağlayan Eximbank'ın KOBİ dışı firmalara da TL kredi kullandırmaya bugün başlayacağını bil...

Mevsim etkilerinden arındırılmış tüketici güven endeksi Nisan'da bir önceki aya göre yüzde 6.9 artışla 63.5 değerini aldı ve 10 yılın en düşük seviyelerinden uzaklaşma...

Yoğun katılımla gerçekleşen Dijital Ticaret Zirvesi’nde KOBİ’lerin yetkinliklerinin geliştirilmesi, finansmana erişiminin sağlanması ve yüksek teknoloji kullanımlarını...

İstanbul Uluslararası Ev Tekstili Fuarı (EVTEKS), 1.000’in üzerinde markanın katılımı ile 23-27 Nisan tarihlerinde 150 bin metrekare alanda CNR EXPO Yeşilköy’de düzenl...

Türkiye bal ihracatı 2019 yılı ilk çeyrek rakamları, verileri, istatistikleri. Arılar 3 ayda ne kadar para getirdi?

Haftanın son işlem gününde 19 Nisan 2019 Cuma günü dolar kuru güne nasıl başladı?

Yazarlar
Website Security Test