Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Dolar kuru tahminleri, dolar yorum, seçimden sonra dolar yükselir mi?

26.3.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Ekonomistler dolar karşısında TL'deki oynaklığın arttığının altını çiziyorlar. Dolar kuru tahminleri, dolar yorumları. Seçimden sonra dolar yükselir mi? Önümüzdeki dönemlerde dolar ne olacak? Ne kadar yükselir?

22 Mart 2019 Cuma günü yaşanan artış sonrası gözler yeniden dolara çevrildi. Geçtiğimiz yıl (2018), ABD ile Türkiye arasında yaşanan Rahip Andrew Brunson krizi sonrası Dolar/TL'nin 8 liraya dayanması bir anda panik havası estirmişti ve Türkiye'de gıda enflasyonu tavan yapmıştı.

ABD ile yeni krizlerin kapıda olması ve 22 Mart'ta dolarda yaşanan yükseliş tekrar büyük bir kur dalgalanması mı geliyor sorularını gün yüzüne çıkardı. Meksa FX Analisti Serkan Uludağ, dolar kuruna ilişkin bir takım tahminlerde bulundu. Uludağ, kurun Merkez Bankası adımları ile 5.50 civarına gevşediğini ancak 5.4820 bölgesinin ana destek konumunda olduğunu söyledi.

ABD ile İsrail'in 'Golan Tepeleri' konusunda attıkları adımların da TL'deki riski artırdığının altını çizen Analist Serkan Uludağ, "Gün içinde hareketli saatler geçirme potansiyelimiz yüksek. Yerel seçimlere de çok az bir süre kalması sebebiyle, riski sevmeyen yatırımcıların uzak durması, risk yönetimi açısından mantıklı olabilir" ifadelerini kullandı.

Ahlatcı Yatırım Araştırma Uzmanı Muammer Demir de görüş bildirerek, "TCMB adımlarının etkisiyle kur 5.4650 seviyelerine kadar gerilerken, 5 yıllık CDS risk priminde yaşanan yükseliş eğiliminin TL fiyatlamalarını baskı altında bıraktığı gözleniyor'' dedi. Demir ayrıca, "Teknik olarak incelendiğinde, yüksek oynaklık ortamında çok sağlıklı görüntü vermese de, kurun 200 günlük hareketli ortalaması olan 5.4654 seviyesi fiyatlamaların yönü açısından belirleyici olmaya devam edebilir. Bu seviye üzerinde tutunmanın sürmesi durumunda 5.6500-5.7000 direnç bölgesi kısa vadede takip edilebilir" ifadelerini kullandı.

Dünya Gazetesi'nde yazan ekonomist Tuğrul Benli ise dolar seçimden sonra yükselecek söylentileri için şu yorumu yaptı: Enflasyonda önümüzdeki dönemde gerileme göreceğiz. Sıkı bir para politakası yürütülüyor. Cari açığımız çok ciddi miktarda düşecek. Reel olarak döviz ihtiyacı olmuyor. Önümüzdeki döneme baktığımızda 12 aylık cari açığımız sıfıra bile gelebilir. Yerlilerde bir bekleyiş var. 6.5-7'ye dayanınca insanlar haliyle oraya gider mi diyor. Ben şu an yaşanan dolar beklentisinin yersiz olduğunu düşünüyorum. Ama malesef son 16 haftadır yerlilerin döviz mevduatlarında bir artış var. 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

TÜSİAD (Türkiye Sanayici ve İş İnsanlar Derneği)'dan işsizlik ve Türkiye'deki gündemler ile ilgili önemli açıklamalar.

Bloomberg'in her yıl açıkladığı Dünya Sefalet Endeksinde Türkiye Kaçıncı sırada?

İngiltere merkezli Financial Times gazetesi Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (Merkez Bankası)'nın dolar rezervini artırmak için kısa vadeli borçlanmaya gittiğini yazdı.

TPF (Türkiye Perakende Federasyonu) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Altunbilek'ten KDV indirimi talebi geldi.

Dünya Ticaret Örgütü üyesi olmayan ülkelerden yapılacak demir-çelik ürünleri ithalatına yüzde 30 gümrük vergisi uygulanacağı bildirilen karar Resmi Gazete'de.

Dolar/TL'de son durum, 18 Nisan 2019 Perşembe dolar kuru ne kadar? 18 Nisan 2019 Perşembe döviz fiyatları.

Dolar/TL'de son durum ne? TL satış baskısından kurtuldu ve pozitif tarafa geçti. Ancak İstanbul seçim sonuçlarındaki belirsizlik gündemdeki bir numaralı yerini koruyor.

Yazarlar
Website Security Test