Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Borsa’dan Tarım 4.0 Projesi

27.3.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İzmir Ticaret Borsası ve Ege Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ortaklığıyla “Türk Tarımının Global Entegrasyonu ve Tarım 4.0” Projesine imza atıldı. Proje kapsamında Türkiye’nin Tarım 4.0 sürecine entegrasyonuna ve uygulanması ile yaygınlaştırılmasına yönelik politika önerilerinin geliştirilmesine katkı sağlayacak öneriler tartışıldı.

Projenin araştırma aşamasında Türk tarımının bir fotoğrafı çekildi ve bu fotoğraftan hareketle mevcut sorunlar saptandı ve sorunlara yönelik çözüm önerileri geliştirilmeye çalışıldı. Saptanan sorunlar arasında üretici profilinin teknolojik dönüşüme uygun olmaması, arazilerin küçük ölçekli olması nedeniyle teknoloji kullanımının maliyetli ve zor olması, tarımsal altyapının, örgütlenme ve kooperatifleşmenin yetersiz olması, ekosistemi oluşturan aktörler arasındaki iletişim ve işbirliği kanallarının gelişmemiş olması, tarım teknolojilerine yapılan devlet yatırımının mevcut ihtiyaçları karşılayamaması yer alıyor.

 

Üretici profili

Tarımsal teknolojiler ile uyum sürecinin önündeki en önemli engellerden biri tarım sektöründeki nitelikli iş gücünün yetersiz olması olarak belirlendi. Çalışanların yaş ortalamasının yüksek olması tarımda yeni teknolojilerinin kullanımını olumsuz etkiliyor. Yapılan anket sonuçlarına göre çiftçiler kullandıkları teknolojinin eski olmasının önemsiz bir sorun olduğunu düşünüyor. Proje ekibi öncelikli olarak bunun değişmesi üzerinde duruyor. Yeni nesil, eğitimli çiftçi oluşturulması için Tarım Teknik Okulları, Tarım Meslek Liseleri ve Yüksekokulları kurularak bu alanda uzmanlaşmış işgücünün yetiştirilmesi ve tarımsal teknoloji kullanımlarının öğretildiği “Bölgesel Yerinde Eğitim Merkezlerinin” kurulması öneriler arasında yer alıyor. Bir diğer önlem ise tersine göçü hızlandıracak olan genç çiftçi yetiştirme proje ve programlarının kapsam ve bütçesi artırılarak devlet desteklerinin, yerel yönetimlerin bu alanlara öncelikli olarak finansman ve danışmanlık desteği verilmesinin sağlanması.

Tarım 2012’de ithalatçı konumuna geldi

Anket sonuçlarına göre Türkiye’de tarımın büyük sorunlarından biri de ithal girdi bağımlılığı olarak belirlendi. Tarımsal alet ve makine ithalat ve ihracat değerleri ile ele alındığında tarımsal üretimde ithal girdi kullanımının yüksek olduğu sonucu çıkarıldı. Türk Lirası’nın küresel piyasalarda değer kaybetmesi üreticilerin üretim masraflarını artırıyor bu da tarımsal üretime olumsuz yansıyor. Bu süreç bir taraftan üretimi azaltırken bir taraftan da tarımsal ürünlerin fiyat enflasyonuna neden oluyor.

1973-2012 arası dönem incelendiğinde bulgular tarım sektörünün üretim ve katma değer içerisindeki payının yıllar itibariyle gerilediğini gösteriyor. Veriler ele alındığında Türkiye’de tarım sektörü 2012 yılında net ithalatçı konumuna geldiği görülüyor.

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

İzmir SwissOtel’de İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA) tarafından ''Rüzgar Enerjisi Sektörü Çalışma Toplantısı'' düzenlendi. Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih...

Sektörün, adil, öngörülebilir ve rekabetçi yapısını koruyarak ülkeye yatırımcı çekmeyi hedeflediklerini söyleyen EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, ''Katkı vermesi için de y...

Çin'den gelen heyet, İzmir'in tıbbi aromatik bitkileri için görüşmelere başladı.

Türk-İş'in tüm kamu işçileri için istediği zam oranı belli oldu.

TİM (Türkiye İhracatçılar Meclisi) reklamı gündem oldu. Youtube'daki resmi hesapta yayınlanan reklam Türkiye üzerinde oynanan ''Ekonomik oyunları'' konu alıyor.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), açık piyasa işlemleri çerçevesinde piyasa yapıcı bankalara likidite olanağı sağlayacak. Limitlere sınırlı olarak gecelik repo...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlanan kararnameye göre ihracatçılar kambiyo vergisi ödemeyecek.

Yazarlar
Website Security Test