Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Türkiye ekonomisi 2019 ekonomik kriz yorumları

29.3.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İngiltere merkezli Daily Telegraph gazetesinden Türk ekonomisi ve dünyadaki diğer gelişmekte olan ekonomilere ilişkin korkutucu ifadeler. Daily Telegraph, Türk ekonomisinin derin bir ekonomik krize doğru sürüklendiğini yazdı.

İngiltere merkezli Daily Telegraph gazetesinden, Türk ekonomisi ve dünyadaki diğer 'gelişmekte olan' ekonomileri için korkutucu ifadeler. Gazete Türk ekonomisinin derin bir ekonomik krize doğru sürüklendiğini yazdı.

Merkez Bankası'nın Londra'daki swap piyasasında Türk Lirası'nın gecelik faizini düşürmek için attığı adım sonrası TL'nin değer kaybetmeyi sürdürdüğü belirtilen haberde swap gecelik faizinin bu hafta içinde yüzde 1300'leri gördüğünü, Merkez Bankası'nın swap piyasasında vadesi gelmemiş toplam swap satışı sınırını yüzde 20'den yüzde 30'a çıkardığını da belirterek, piyasada TL likiditesi arttığını yazdı.

Ancak "Türkiye'deki kriz gelişmekte olan piyasalar için korku yaratıyor" isimli yazıda, Türkiye ekonomisi hakkında oldukça kötümser bir tablo çizildi. 

Merkez Bankası'nın net döviz rezervlerinin 26 milyar dolar azaldığına dikkat çekildi. Ayrıca Capital Economics yatırım şirketinden William Jackson, Türkiye'nin gelişmekte olan piyasalar arasında en zayıf rezervlere sahip ülke olduğunu söyledi. Sonrasında "Kısa vadeli dış borçların net karşılığa oranı yüzde 500 ile kurtarılamaz bir düzeyde. Bankaları ise Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında dağ gibi geri ödemeler bekliyor. Asıl kaygı, yabancı bankaların döviz varlıklarını satarak bilançolarını küçültmeleri sonucu kredi daralması yaşanması." ifadeleri kullanılıyor.

UniCredit ise Türkiye ekonomisinin 2019 yılında yüzde 5'lik bir daralma yaşayacağını, bunun jeopolitik krizi tetikleyeceğini ve sonunda IMF'den yardım alınacağını öngörüyor. Geçtiğimiz hafta devlet borçları için iflas risklerini ölçen kredi temerrüt swapları da 150 puandan 454 puana yükseldi. 

Ayrıca Türkiye ekonomisindeki bu sıkıntıların coğrafyadan bağımsız olarak diğer bazı "gelişmekte olan" ekonomilere de bulaştığının altı çizilen makalede, Perşembe günü Güney Afrika Randı, Brezilya Reali ve Meksika Pezosu'nun da değer kaybettiği belirtiliyor.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Dolar yükselmeye devam eder mi? Dolarda son durum, son dakika. Dolar/TL'de son durum nedir? Dolar bugün 6 liraya dayandı. Dolar yükselmeye devam edecek mi? İşte tüm ge...

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) faiz kararını açıkladı. Dolarda son durum ne? 25 Nisan 2019 Perşembe dolar kurunda son durum, son fiyatlar. Dolar/TL'deki görü...

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) Toplantısı sonrası faiz kararını açıkladı.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın şiveli dolar yorumu sosyal medyada gündem oldu.

Güncel Brent Petrol fiyatı. 25 Nisan 2019 Perşembe. Arz endişelerini gidermeye yönelik açıklamalar rağmen petrol hafta başından beri yukarı yönlü.

Dolar/TL'de son durum ne? Gözler Merkez Bankası'nın bugün vereceği faiz kararında.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'tan son dakika 'konkordato' açıklaması.

Yazarlar
Website Security Test