Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Türkiye ekonomisi 2019 ekonomik kriz yorumları

29.3.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İngiltere merkezli Daily Telegraph gazetesinden Türk ekonomisi ve dünyadaki diğer gelişmekte olan ekonomilere ilişkin korkutucu ifadeler. Daily Telegraph, Türk ekonomisinin derin bir ekonomik krize doğru sürüklendiğini yazdı.

İngiltere merkezli Daily Telegraph gazetesinden, Türk ekonomisi ve dünyadaki diğer 'gelişmekte olan' ekonomileri için korkutucu ifadeler. Gazete Türk ekonomisinin derin bir ekonomik krize doğru sürüklendiğini yazdı.

Merkez Bankası'nın Londra'daki swap piyasasında Türk Lirası'nın gecelik faizini düşürmek için attığı adım sonrası TL'nin değer kaybetmeyi sürdürdüğü belirtilen haberde swap gecelik faizinin bu hafta içinde yüzde 1300'leri gördüğünü, Merkez Bankası'nın swap piyasasında vadesi gelmemiş toplam swap satışı sınırını yüzde 20'den yüzde 30'a çıkardığını da belirterek, piyasada TL likiditesi arttığını yazdı.

Ancak "Türkiye'deki kriz gelişmekte olan piyasalar için korku yaratıyor" isimli yazıda, Türkiye ekonomisi hakkında oldukça kötümser bir tablo çizildi. 

Merkez Bankası'nın net döviz rezervlerinin 26 milyar dolar azaldığına dikkat çekildi. Ayrıca Capital Economics yatırım şirketinden William Jackson, Türkiye'nin gelişmekte olan piyasalar arasında en zayıf rezervlere sahip ülke olduğunu söyledi. Sonrasında "Kısa vadeli dış borçların net karşılığa oranı yüzde 500 ile kurtarılamaz bir düzeyde. Bankaları ise Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında dağ gibi geri ödemeler bekliyor. Asıl kaygı, yabancı bankaların döviz varlıklarını satarak bilançolarını küçültmeleri sonucu kredi daralması yaşanması." ifadeleri kullanılıyor.

UniCredit ise Türkiye ekonomisinin 2019 yılında yüzde 5'lik bir daralma yaşayacağını, bunun jeopolitik krizi tetikleyeceğini ve sonunda IMF'den yardım alınacağını öngörüyor. Geçtiğimiz hafta devlet borçları için iflas risklerini ölçen kredi temerrüt swapları da 150 puandan 454 puana yükseldi. 

Ayrıca Türkiye ekonomisindeki bu sıkıntıların coğrafyadan bağımsız olarak diğer bazı "gelişmekte olan" ekonomilere de bulaştığının altı çizilen makalede, Perşembe günü Güney Afrika Randı, Brezilya Reali ve Meksika Pezosu'nun da değer kaybettiği belirtiliyor.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Paskalya tatili nedeniyle küresel piyasalarda işlem hacmi düştü. Asya piyasaları yatay. Altın ise petroldeki sert yükseliş nedeniyle prim yaptı.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, TL ile ihracat yapan KOBİ'lere TL kredi imkanı sağlayan Eximbank'ın KOBİ dışı firmalara da TL kredi kullandırmaya bugün başlayacağını bil...

Mevsim etkilerinden arındırılmış tüketici güven endeksi Nisan'da bir önceki aya göre yüzde 6.9 artışla 63.5 değerini aldı ve 10 yılın en düşük seviyelerinden uzaklaşma...

Yoğun katılımla gerçekleşen Dijital Ticaret Zirvesi’nde KOBİ’lerin yetkinliklerinin geliştirilmesi, finansmana erişiminin sağlanması ve yüksek teknoloji kullanımlarını...

İstanbul Uluslararası Ev Tekstili Fuarı (EVTEKS), 1.000’in üzerinde markanın katılımı ile 23-27 Nisan tarihlerinde 150 bin metrekare alanda CNR EXPO Yeşilköy’de düzenl...

Türkiye bal ihracatı 2019 yılı ilk çeyrek rakamları, verileri, istatistikleri. Arılar 3 ayda ne kadar para getirdi?

Haftanın son işlem gününde 19 Nisan 2019 Cuma günü dolar kuru güne nasıl başladı?

Yazarlar
Website Security Test