Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Türkiye ekonomisi 2019 ekonomik kriz yorumları

29.3.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İngiltere merkezli Daily Telegraph gazetesinden Türk ekonomisi ve dünyadaki diğer gelişmekte olan ekonomilere ilişkin korkutucu ifadeler. Daily Telegraph, Türk ekonomisinin derin bir ekonomik krize doğru sürüklendiğini yazdı.

İngiltere merkezli Daily Telegraph gazetesinden, Türk ekonomisi ve dünyadaki diğer 'gelişmekte olan' ekonomileri için korkutucu ifadeler. Gazete Türk ekonomisinin derin bir ekonomik krize doğru sürüklendiğini yazdı.

Merkez Bankası'nın Londra'daki swap piyasasında Türk Lirası'nın gecelik faizini düşürmek için attığı adım sonrası TL'nin değer kaybetmeyi sürdürdüğü belirtilen haberde swap gecelik faizinin bu hafta içinde yüzde 1300'leri gördüğünü, Merkez Bankası'nın swap piyasasında vadesi gelmemiş toplam swap satışı sınırını yüzde 20'den yüzde 30'a çıkardığını da belirterek, piyasada TL likiditesi arttığını yazdı.

Ancak "Türkiye'deki kriz gelişmekte olan piyasalar için korku yaratıyor" isimli yazıda, Türkiye ekonomisi hakkında oldukça kötümser bir tablo çizildi. 

Merkez Bankası'nın net döviz rezervlerinin 26 milyar dolar azaldığına dikkat çekildi. Ayrıca Capital Economics yatırım şirketinden William Jackson, Türkiye'nin gelişmekte olan piyasalar arasında en zayıf rezervlere sahip ülke olduğunu söyledi. Sonrasında "Kısa vadeli dış borçların net karşılığa oranı yüzde 500 ile kurtarılamaz bir düzeyde. Bankaları ise Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında dağ gibi geri ödemeler bekliyor. Asıl kaygı, yabancı bankaların döviz varlıklarını satarak bilançolarını küçültmeleri sonucu kredi daralması yaşanması." ifadeleri kullanılıyor.

UniCredit ise Türkiye ekonomisinin 2019 yılında yüzde 5'lik bir daralma yaşayacağını, bunun jeopolitik krizi tetikleyeceğini ve sonunda IMF'den yardım alınacağını öngörüyor. Geçtiğimiz hafta devlet borçları için iflas risklerini ölçen kredi temerrüt swapları da 150 puandan 454 puana yükseldi. 

Ayrıca Türkiye ekonomisindeki bu sıkıntıların coğrafyadan bağımsız olarak diğer bazı "gelişmekte olan" ekonomilere de bulaştığının altı çizilen makalede, Perşembe günü Güney Afrika Randı, Brezilya Reali ve Meksika Pezosu'nun da değer kaybettiği belirtiliyor.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), açık piyasa işlemleri çerçevesinde piyasa yapıcı bankalara likidite olanağı sağlayacak. Limitlere sınırlı olarak gecelik repo...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlanan kararnameye göre ihracatçılar kambiyo vergisi ödemeyecek.

17 Haziran 2019 dolar kuru. Dolar TL'de son durum ne? Güncel döviz fiyatları, dolar yorumları ve güncel fiyatlar.

Uzmanlardan güncel altın fiyatları. Altın yükselmeye devam edecek mi? 2019 yılı altın fiyatları. Altın yorum. Altın 2019 yılında yükselmeye devam eder mi? Uzmanlar, ek...

2019 Mart ayı işsizlik rakamları açıklandı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Mart 2019'a ilişkin iş gücü istatistiklerini açıkladı.

İzmir Ticaret Borsası koordinatörlüğünde Gıda, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, Zeytincilik Araştırma Enstitüsü, Selçuk İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Zirai Mücadele Ara...

Cari açık ödemeler dengesi verilerinin açıklanmasının ardından dolar kurunda son durum ne? Dolar TL 5,90'ı aştı.

Yazarlar
Website Security Test