Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Emre Alkin: Enflasyon kontrolden çıkabilir

3.4.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Dünya Gazetesi yazarlarından Emre Alkin, enflasyondaki düşüş için geçici değil kalıcı tedbirler gerektiğini söyledi.

Dünya Gazetesi yazarı Prof. Dr. Emre Alkin, mart ayı enflasyon verilerini değerlendirerek, “Böyle olsa da enflasyondaki yükseliş trendinde bir değişiklik olmadığı anlaşılıyor. Ama harcama grupları açısından bakarsanız birinciliği sağlık almış. İkinciliği gıda ve alkolsüz içecekler, üçüncüsü de eğitim. Dikkat ederseniz, tüm bunlar aslında temel ihtiyaç kalemleri” dedi.

Enflasyonla Topyekün Mücadele Programını yorumlayan Alkin, “Yani aslında tarımsal ürünlerde şiddetli fiyat artışı hala devam ediyor. Bu da tanzim satışlar ve kasada yüzde 10 indirimleri veya satılmayan ürünlerin stokta birikmesi nedeniyle yapılan iskontoların enflasyonu düşürmek için yetmediğini gösteriyor. Dolayısıyla özellikle tarım ve gıda ürünleri ile alakalı daha temel bir politika yaklaşımı gösterilmesi, tanzim satışlarla bu mücadeleye devam etmek yerine kalıcı çözümlerin bulunması gerektiği ortaya çıkıyor." ifadelerini kullandı. 

Tüketim talebinde bir toparlanma olmadığı halde fiyatların yüksek seyrettiğini kaydeden Alkin, bu durumu çekirdek enflasyonun düşürülmesini engelleyen faktörler arasında gösterdi. Vatandaşın her ay satın almak zorunda olduğu mal ve hizmetleri kapsayan çekirdek enflasyonda gözle görülür bir gerileme yaşanmadığı takdirde enflasyonun düşüş trendine girdiğinin söylenemeyeceğini anlatan Alkin, "Zaten Mart ayı rakamları da bize gösteriyor ki enflasyonun içinde bulunduğumuz şartlarda düşmeye direndiği ortada” dedi.

Kalıcı düşüş için nelerin gerektiğini söyleyen Prof. Dr. Alkin, “Enflasyonu düşürmek ancak ve ancak mal ve hizmet üretenin maliyetini düşürerek onları vatandaşa rasyonel fiyatlardan satış yapmaya ikna etmekle mümkün. Meselenin özüne ve köküne inmekde büyük fayda görüyorum. Eğer bu yapılmazsa, kalıcı tedbirler alınmazsa enflasyon kontrolden de çıkabilir. Yani kısa vadeli tedbirlerle enflasyon kalıcı düşmeyeceği gibi kontrolden de çıkabilir.” ifadelerini kullandı.

Kur artışlarının üretim maliyetleri üzerindeki etkisinin fiyatlara ne ölçüde yansıtıldığı konusuna da değinen Prof. Dr. Alkin “Geçen yılın son çeyreğinden bu yana, üretici şirketler buzdolabından su ısıtıcılarına, stoklarındaki ürünleri, indirimli fiyatlarla elden çıkarmaya çalıştılar. Ancak artık bu stoklar bitiyor. Bundan sonra yeni gelen malı düşük maliyetle satmak için bir motivasyonları yok” dedi.

Türkiye'deki şirketlerin siyaset kurumu ile ilişkilerine değinen Prof. Dr. Emre Alkin, “Yabancı firmaların rekabetinden korktuğu için sürekli ithalat vergisi istiyor. Bu da yüksek enflasyon yaratıyor. Vatandaş kaliteli ürün istiyor, fakat yerli üretici kalitesini ispat etmediği için bu eksiğinin faturasını tüketiciye ödettiriyor. Dolayısıyla rahatlıkla söyleyebiliriz ki, enflasyonuna neden olan faktörlerden biri de özel sektörün küresel rekabetteki gücündeki zayıflığını ithalat vergileriyle örtmeye çalışması. İthalat vergisini öyle bir arttırın ki, millet bizden alsın diyorlar ama vatandaş gidip yine kaliteli ürünü alıyor. Özel sektörün enflasyonda ciddi payı olduğunu herkesin kabul etmesi gerekir. Bu kadar korumacılığa, bu kadar teşvike ve rakipleri sürekli pahalı hale getirecek ithalat vergilerine rağmen özel sektör istenen performansı gösterememiştir.” diye konuştu.

Kaynak: Dünya

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

TÜSİAD (Türkiye Sanayici ve İş İnsanlar Derneği)'dan işsizlik ve Türkiye'deki gündemler ile ilgili önemli açıklamalar.

Bloomberg'in her yıl açıkladığı Dünya Sefalet Endeksinde Türkiye Kaçıncı sırada?

İngiltere merkezli Financial Times gazetesi Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (Merkez Bankası)'nın dolar rezervini artırmak için kısa vadeli borçlanmaya gittiğini yazdı.

TPF (Türkiye Perakende Federasyonu) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Altunbilek'ten KDV indirimi talebi geldi.

Dünya Ticaret Örgütü üyesi olmayan ülkelerden yapılacak demir-çelik ürünleri ithalatına yüzde 30 gümrük vergisi uygulanacağı bildirilen karar Resmi Gazete'de.

Dolar/TL'de son durum, 18 Nisan 2019 Perşembe dolar kuru ne kadar? 18 Nisan 2019 Perşembe döviz fiyatları.

Dolar/TL'de son durum ne? TL satış baskısından kurtuldu ve pozitif tarafa geçti. Ancak İstanbul seçim sonuçlarındaki belirsizlik gündemdeki bir numaralı yerini koruyor.

Yazarlar
Website Security Test