Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Bosna Hersek’ten ''İşbirliklerimizi geliştirelim'' çağrısı

3.4.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Bosna Hersek Başbakanı Denis Zvizdić Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Başkanı Ender Yorgancılar ’ı ziyaret ederek yeni yatırım fırsatları hakkında bilgi verdi.

Bosna Hersek Başbakanı Denis Zvizdić Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Başkanı Ender Yorgancılar ’ı ziyaret ederek yeni yatırım fırsatları hakkında bilgi verdi. Başbakan Zvizdić “Bosna Hersek’te yatırım yapılabilecek en önemli sektörler ulaşım, enerji, sanayi, bilgi-iletişim ve turizm. İzmirli Sanayicileri en yakın süre içinde Bosna Hersek’e davet ediyorum, Bosna Hersek yatırım için giderek daha cazip hale geliyor. Türkiye’den Bosna Hersek’e yapılacak yatırımlar için çok doğru bir zaman” dedi.  EBSO Başkanı Ender Yorgancılar ise “Bosna Hersek’le ticaret hacminin her geçen gün arttığını bunda imzalanan serbest ticaret anlaşmasının büyük faydasının olduğunu ifade etti.

EBSO’da gerçekleşen ziyarete Başbakan Denis Zvidić’ in yanısıra, Bosna Hersek İzmir Fahri Başkonsolosu Ahmet Kemal Baysak ve Bosna Hersek Bursa Fahri Konsolosu Muzaffer Çilek katıldı.

Ziyarette Konuşan Bosna Hersek Başbakanı Denis Zvizdić “Yatırımların gerçekleştirilmesi çok hızlı bir sürede olabilir.  Bosna Hersek hem Avrupa’da, hem de Avrupa dışında yer alan ülkeler açısından ilgi çekici konuma geldi. İhracatımızın yüzde 75’i Avrupa Birliği’ne yapılıyor. Batıda Almanya, Avusturya, Hollanda, İtalya, doğuda ise Türkiye önemli partnerimiz. Özellikle Türkiye ile bu yılsonunda 2 milyar Euro’luk bir ticaret hacmine ulaşmayı bekliyoruz, işbirliklerimizi geliştirelim” dedi.

Bosna Hersek’te yatırım yapılabilecek en önemli sektörlerin başında ulaşım, enerji, sanayi, bilgi-iletişim ve turizm geldiğini vurgulayan Başbakan Zvidić “İzmirli Sanayicileri en yakın süre içinde Bosna Hersek’e davet ediyorum.  Bosna Hersek yatırım için giderek daha cazip hale geliyor. Türkiye’den Bosna Hersek’e yapılacak yatırımlar için çok doğru bir zaman” diye konuştu.

EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar ise “Sayın Başbakan ile temaslarına vesile olan EBSO Onur Üyesi ve Türk sanayisine hizmetleriyle,  Bosna Hersek İzmir Fahri Başkonsolosu olarak uzun yıllardır iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesine önemli katkılar sunan duayen büyüğümüz Sayın Kemal Baysak’a özel olarak teşekkür ediyorum. Bosna Hersek bize çok yakın ülkelerden biri, her iki ülke Cumhurbaşkanlarının başlattığı birçok ortak proje ve çalışma grupları mevcut.  2002’de imzalanmış olan STA sonucunda ürünlerimizi karşılıklı olarak gümrüksüz gönderme imkanı ve 50’den fazla Türk firmasının Bosna Hersek’te tutarı 150 milyon doları geçen yatırımları bulunuyor” dedi.

İki ülke arasındaki ticaret hacminin istenilen boyutta olmadığını da hatırlatan Başkan Yorgancılar, 660 milyon dolarlık ticaret hacmi içinde İzmir’in payının sadece 55 milyon dolar olduğunu, İzmir’den plastik ve demir ihraç edildiğini, Bosna Hersek’ten ise katı ve sıvı yağ ithalatı olduğunu söyledi.  İzmir’in yatırım iklimi ve avantajlarına ilişkin bir sunum da yapan Yorgancılar “Sayın Başbakanın daveti üzerine en yakın zamanda Bosna Hersek’i ziyaret etmek için bir organizasyon konusunda Saraybosna’daki ticaret odası ile görüşerek ortak bir çalışma yapacağız” diye konuştu.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Paskalya tatili nedeniyle küresel piyasalarda işlem hacmi düştü. Asya piyasaları yatay. Altın ise petroldeki sert yükseliş nedeniyle prim yaptı.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, TL ile ihracat yapan KOBİ'lere TL kredi imkanı sağlayan Eximbank'ın KOBİ dışı firmalara da TL kredi kullandırmaya bugün başlayacağını bil...

Mevsim etkilerinden arındırılmış tüketici güven endeksi Nisan'da bir önceki aya göre yüzde 6.9 artışla 63.5 değerini aldı ve 10 yılın en düşük seviyelerinden uzaklaşma...

Yoğun katılımla gerçekleşen Dijital Ticaret Zirvesi’nde KOBİ’lerin yetkinliklerinin geliştirilmesi, finansmana erişiminin sağlanması ve yüksek teknoloji kullanımlarını...

İstanbul Uluslararası Ev Tekstili Fuarı (EVTEKS), 1.000’in üzerinde markanın katılımı ile 23-27 Nisan tarihlerinde 150 bin metrekare alanda CNR EXPO Yeşilköy’de düzenl...

Türkiye bal ihracatı 2019 yılı ilk çeyrek rakamları, verileri, istatistikleri. Arılar 3 ayda ne kadar para getirdi?

Haftanın son işlem gününde 19 Nisan 2019 Cuma günü dolar kuru güne nasıl başladı?

Yazarlar
Website Security Test