Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Yıl sonu dolar kuru tahminleri ve beklentisi 2019

5.4.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Yıl sonu dolar kuru tahminleri ne? 6 ay sonra dolar/TL'de durum ne olacak? 2019 yılının sonunda dolar kuru tahminleri. Reuters anketine katılan işlemciler yılbaşından bu yana verileri değerlendirdiler ve dolar TL'de yıl sonu tahminlerini belirttiler.

Dolar TL'de birçok çevre çok iyimser değil. 31 Mart 2019'da yapılan yerel seçimler sonrası belirsizlik ortamı halen ortadan kalkmadı. Ayrıca ABD ile Türkiye ilişkilerinde Rahip Andrew Brunson krizi sonrası yeni bir kriz patlak verebilir. ABD, Türkiye'ye Rusya'dan S-400 hava savunma sistemlerini almaması yönünde baskı yapıyor. Türkiye henüz geri adım atmadı. Başta S-400 kaynaklı ABD-Türkiye gerilimi, yavaşlayan ekonomiyi desteklemek adına atılan genişlemeci adımlar, lokallerin aralıksız devam eden döviz alımları ve enflasyon TL üzerinde baskı yaratıyor. Bu etkilerle TL, dolar karşısında yılbaşında bu yana yüzde 6'ya yakın kayıpta.

Tahminlere göre dolar/TL'nin üç ay sonra yani Haziran sonunda 5.6550, altı ay sonra yani Eylül sonunda ise 5.9250 seviyesinde olması bekleniyor. Reuters'ın Mart ayında yaptığı bir anketinde ise dolar/TL'de altı ay sonrasına yönelik beklentinin medyanı 5.75 seviyesindeydi.

Yine dolar/TL'nin Nisan sonunda 5.60 seviyesinde olması beklenirken, söz konusu tarihte dolar/TL'ye yönelik en yüksek beklenti 5.87, en düşük beklenti ise 5.20 seviyesinde bulunuyor.

Ekonomistler dolar/TL'de 5 liranın altına inmesinin çok zor olduğunu belirtiyor.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 2 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Yıldıray

08.04.2019 - 21:57
Arkadaslar dolar kuru ne olur cıkar mı dusermı arkadaslar

Yıldıray

08.04.2019 - 21:56
Dolar ne olur yukselırım dusermı
Diğer Haberler

Dolar yükselmeye devam eder mi? Dolarda son durum, son dakika. Dolar/TL'de son durum nedir? Dolar bugün 6 liraya dayandı. Dolar yükselmeye devam edecek mi? İşte tüm ge...

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) faiz kararını açıkladı. Dolarda son durum ne? 25 Nisan 2019 Perşembe dolar kurunda son durum, son fiyatlar. Dolar/TL'deki görü...

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) Toplantısı sonrası faiz kararını açıkladı.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın şiveli dolar yorumu sosyal medyada gündem oldu.

Güncel Brent Petrol fiyatı. 25 Nisan 2019 Perşembe. Arz endişelerini gidermeye yönelik açıklamalar rağmen petrol hafta başından beri yukarı yönlü.

Dolar/TL'de son durum ne? Gözler Merkez Bankası'nın bugün vereceği faiz kararında.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'tan son dakika 'konkordato' açıklaması.

Yazarlar
Website Security Test