Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Yıl sonu dolar kuru tahminleri ve beklentisi 2019

5.4.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Yıl sonu dolar kuru tahminleri ne? 6 ay sonra dolar/TL'de durum ne olacak? 2019 yılının sonunda dolar kuru tahminleri. Reuters anketine katılan işlemciler yılbaşından bu yana verileri değerlendirdiler ve dolar TL'de yıl sonu tahminlerini belirttiler.

Dolar TL'de birçok çevre çok iyimser değil. 31 Mart 2019'da yapılan yerel seçimler sonrası belirsizlik ortamı halen ortadan kalkmadı. Ayrıca ABD ile Türkiye ilişkilerinde Rahip Andrew Brunson krizi sonrası yeni bir kriz patlak verebilir. ABD, Türkiye'ye Rusya'dan S-400 hava savunma sistemlerini almaması yönünde baskı yapıyor. Türkiye henüz geri adım atmadı. Başta S-400 kaynaklı ABD-Türkiye gerilimi, yavaşlayan ekonomiyi desteklemek adına atılan genişlemeci adımlar, lokallerin aralıksız devam eden döviz alımları ve enflasyon TL üzerinde baskı yaratıyor. Bu etkilerle TL, dolar karşısında yılbaşında bu yana yüzde 6'ya yakın kayıpta.

Tahminlere göre dolar/TL'nin üç ay sonra yani Haziran sonunda 5.6550, altı ay sonra yani Eylül sonunda ise 5.9250 seviyesinde olması bekleniyor. Reuters'ın Mart ayında yaptığı bir anketinde ise dolar/TL'de altı ay sonrasına yönelik beklentinin medyanı 5.75 seviyesindeydi.

Yine dolar/TL'nin Nisan sonunda 5.60 seviyesinde olması beklenirken, söz konusu tarihte dolar/TL'ye yönelik en yüksek beklenti 5.87, en düşük beklenti ise 5.20 seviyesinde bulunuyor.

Ekonomistler dolar/TL'de 5 liranın altına inmesinin çok zor olduğunu belirtiyor.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 2 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Yıldıray

08.04.2019 - 21:57
Arkadaslar dolar kuru ne olur cıkar mı dusermı arkadaslar

Yıldıray

08.04.2019 - 21:56
Dolar ne olur yukselırım dusermı
Diğer Haberler

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), açık piyasa işlemleri çerçevesinde piyasa yapıcı bankalara likidite olanağı sağlayacak. Limitlere sınırlı olarak gecelik repo...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlanan kararnameye göre ihracatçılar kambiyo vergisi ödemeyecek.

17 Haziran 2019 dolar kuru. Dolar TL'de son durum ne? Güncel döviz fiyatları, dolar yorumları ve güncel fiyatlar.

Uzmanlardan güncel altın fiyatları. Altın yükselmeye devam edecek mi? 2019 yılı altın fiyatları. Altın yorum. Altın 2019 yılında yükselmeye devam eder mi? Uzmanlar, ek...

2019 Mart ayı işsizlik rakamları açıklandı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Mart 2019'a ilişkin iş gücü istatistiklerini açıkladı.

İzmir Ticaret Borsası koordinatörlüğünde Gıda, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, Zeytincilik Araştırma Enstitüsü, Selçuk İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Zirai Mücadele Ara...

Cari açık ödemeler dengesi verilerinin açıklanmasının ardından dolar kurunda son durum ne? Dolar TL 5,90'ı aştı.

Yazarlar
Website Security Test