Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Merkez Bankası swapta TL faizini yüzde 24'e çekti, repo ihalelerine başladı

8.4.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB)'ndan yeni haftada iki yeni hamle. Dolar TL'de yön bulmaya çalışan Merkez Bankası, swapta TL faizini yüzde 24'e çekti, 22 Mart'ta ara verilen repo ihalelerine de yeniden başladı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), yeni haftaya iki yeni hamle ile başladı. Birincisi swap piyasasında TL faizlerini yüzde 24'e çekerken, öte yandan 22 Mart'ta ara verilen repo ihalelerine tekrar başladığını bildirdi.

Merkez Bankası'ndaki döviz karşılığı TL swap piyasasında bugün TL faizi yüzde 24'e çekildi. TCMB Cuma günü ise piyasada TL faizini yüzde 25.50 idi.

Merkez Bankası geçen iki haftada kademeli olarak attığı adımlarda döviz karşılığı TL swap piyasasında vadesi gelmemiş toplam swap satışı sınırı yüzde 10'dan yüzde 40'a çıkarmıştı.

 

Repo ihalesi

22 Mart'ta kurun 5.80'lere çıkmasıyla repo ihalelerine ara veren Merkez Bankası, bugün haftalık repo ihalesi açtı. Merkez Bankası 22 Mart'ta "Finansal piyasalarda yaşanan gelişmeler dikkate alınarak, 1 hafta vadeli repo ihalelerine bir süreliğine ara verilmesi kararlaştırılmıştır." ifadelerini kullanmıştı. MB, bugün düzenlediği bir hafta vadeli repo ihalesi ile piyasayı 16 milyar TL fonladı. Merkez Bankası'nın açtığı ihaleye 43 milyar 220 milyon TL teklif gelirken, ortalama bileşik, en düşük ve en yüksek faiz yüzde 27,05 seviyesinde gerçekleşti. Basit faizler ise en düşük, ortalama ve en yüksek yüzde 24,00 oldu.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Yoğun katılımla gerçekleşen Dijital Ticaret Zirvesi’nde KOBİ’lerin yetkinliklerinin geliştirilmesi, finansmana erişiminin sağlanması ve yüksek teknoloji kullanımlarını...

İstanbul Uluslararası Ev Tekstili Fuarı (EVTEKS), 1.000’in üzerinde markanın katılımı ile 23-27 Nisan tarihlerinde 150 bin metrekare alanda CNR EXPO Yeşilköy’de düzenl...

Türkiye bal ihracatı 2019 yılı ilk çeyrek rakamları, verileri, istatistikleri. Arılar 3 ayda ne kadar para getirdi?

Haftanın son işlem gününde 19 Nisan 2019 Cuma günü dolar kuru güne nasıl başladı?

TÜSİAD (Türkiye Sanayici ve İş İnsanlar Derneği)'dan işsizlik ve Türkiye'deki gündemler ile ilgili önemli açıklamalar.

Bloomberg'in her yıl açıkladığı Dünya Sefalet Endeksinde Türkiye Kaçıncı sırada?

İngiltere merkezli Financial Times gazetesi Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (Merkez Bankası)'nın dolar rezervini artırmak için kısa vadeli borçlanmaya gittiğini yazdı.

Yazarlar
Website Security Test