Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Dolar TL'de son durum TL'de seçim sonrası belirsizlik sürüyor

8.4.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Dolar TL'de son durum ne? Dolar TL'de son durum, yerel seçimleriyle ilgili belirsizliğin sürmesi nedeniyle yukarıya yönlü. 8 Nisan 2019 Pazartesi gücen döviz fiyatları dolar, euro, İsviçre Frangı, Sterlin, Japon Yeni ve Bitcoin fiyatları. Dolar kurunda son fiyatlar.

Dolar TL güne nasıl başladı? 8 Nisan 2019 Pazartesi güncel dolar kuru fiyatları. Dolar TL güne 5.60'tan başlamıştı ancak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın İstanbul seçim sonuçlarına ilişkin konuşması sonrasında 5.71'e yükseldi.

Seçimlerin üzerinden 8 gün geçmesine rağmen İstanbul'daki yerel seçim tartışmaları ve Ak Parti'nin itirazları bitmiyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan son açıklamasında, "Burada organize suç eylemleri tespit ettik. YSK'ya da bu belgelerle gittik. 13-14 bin farkla seçim kazandım havasına girmeye kimsenin hakkı yok. Savcılar delillere dayalı olarak gereğini yapacaklar" dedi. 

Bugün Merkez Bankası (TCMB) ise iki yeni hamle duyurdu ve yeni haftaya Merkez Bankası'nın TL'deki hamleleriyle başladık. TCMB bünyesindeki döviz karşılığı TL swap piyasasında TL faizi yüzde 24'e çekildi. Ayrıca 22 Mart'tan bu yana ilk kez miktar bazlı repo ihalesi açıldı.

Türk Lirası, geçen hafta EBRD'nin tahsili geçmiş alacaklara yatırım yapabileceğine ilişkin açıklamaları ve kredi derecelendirme kuruluşu S&P'nin söylemleriyle benzer ülke para birimlerinden pozitif ayrışarak değer kazanmış ancak bu hareket kalıcı olmamıştı. Dolar/TL Perşembe 5.55'e kadar geri çekilmişti.

Ayrıca Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın 10 Nisan 2019 tarihinde açıklayacağı "Reform Paketi" de piyasalar tarafından merakla bekleniyor.

Işık FX Araştırma Uzmanı Yusuf Kavak dolar TL için, "Herhangi bir risk ortaya çıkmadan seçim sonuçları netleşirse TL varlıklar güçlenebilir. Seçimin yenilenmesi gibi bir riskin ortaya çıkması veya kazananın değişmesi halinde bir gerilim ortaya çıkarsa yabancı yatırımcıda güven azalabilir. Siyasi risk artışı ortaya çıkarsa kur yukarı gidebilir. Öte yandan S-400/F-35 konularının yanı sıra reform paketi önemli. Kredi genişlemesi gibi unsurların ortaya çıkması, maliye politikasının genişletilmesi gündeme gelirse bu olumsuz algılanabilir. Sıkı para politikasına bir de sıkı maliye politikasının eklenmesi gerek. Yapısal reformlarda eğitim, sağlık, adalet reformu yapılacak mı bunlara da bakılacak." değerlendirmelerinde bulundu.

An itibariyle Dolar TL'de Alış: 5,7020, Satış: 5,7040

Avro an itibariyle Alış: 6,4078 Satış: 6,4111

İngiliz Sterlini (GBP) Alış: 7,4476, Satış: 7,4573

İsviçre Frangı (CHF)Alış: 5,7022, Satış: 5,7058

Japon Yeni (JPY) Alış: 5,1154, Satış: 5,1181

Bitcoin: 5,227.86 dolar, Toplam Bitcoin'deki para: 92 milyar dolar 

Kripto para piyasasındaki toplam para ise: 181 milyar dolar

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), açık piyasa işlemleri çerçevesinde piyasa yapıcı bankalara likidite olanağı sağlayacak. Limitlere sınırlı olarak gecelik repo...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlanan kararnameye göre ihracatçılar kambiyo vergisi ödemeyecek.

17 Haziran 2019 dolar kuru. Dolar TL'de son durum ne? Güncel döviz fiyatları, dolar yorumları ve güncel fiyatlar.

Uzmanlardan güncel altın fiyatları. Altın yükselmeye devam edecek mi? 2019 yılı altın fiyatları. Altın yorum. Altın 2019 yılında yükselmeye devam eder mi? Uzmanlar, ek...

2019 Mart ayı işsizlik rakamları açıklandı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Mart 2019'a ilişkin iş gücü istatistiklerini açıkladı.

İzmir Ticaret Borsası koordinatörlüğünde Gıda, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, Zeytincilik Araştırma Enstitüsü, Selçuk İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Zirai Mücadele Ara...

Cari açık ödemeler dengesi verilerinin açıklanmasının ardından dolar kurunda son durum ne? Dolar TL 5,90'ı aştı.

Yazarlar
Website Security Test