Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Reform paketinde ne olacak? Seçim sonrası Türkiye ekonomisini ne bekliyor?

8.4.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, 10 Nisan 2019 Çarşamba günü ''Yapısal Reform Paketi''ni açıklayacak. Yapısal Reform Paketi'nde neler olacak? Yerel seçimler sonrası Türkiye ekonomisini ne bekliyor? Reuters'a konuşan yatırımcılar Bakan Albayrak'ın açıklayacağı yapısal reform paketini değerlendirdi.

31 Mart 2019 yerel seçimlerin ardından ekonomiye ilişkin ilk somut adım 10 Nisan 2019 Çarşamba günü atılacak. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak çarşamba günü "Yapısal Reform Paketi" adında yeni bir kalkınma hareketinin sunumunu yapacak.

Reuters haber ajansına konuşan yatırımcılar Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın çarşamba günü yapacağı sunumu değerlendirdi.

Reuters'ın haberinde, ‘Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın yerel seçimlerden sonra siyasi tabanını desteklemek isteyeceği’ analizi yapıldı; bu nedenle de, yatırımcıların ekonomiye istikrar getirmek için Türkiye’nin hayata geçirmesini umduğu ‘acılı reformların’ yapılacağına dair umutların azaldığı yorumuna yer verildi.

Reuters haberi şöyle devam ediyor; "Erdoğan seçimlerin ardından yaptığı ilk açıklamada ekonomiye odaklanılacağı sinyalini verdi Fakat birçok analizci, özellikle seçimlerden sonra, kapsamlı bir reform planı ihtimali konusunda kötümser. AKP’nin bunun yerine, daha derindeki ekonomik zayıflıkları ele alamayan ve hatta daha da kötüleştiren kısa vadeli teşvikler yoluna gitmesinden endişe ediyorlar."

Credit Agricole bankasından üst düzey stratejist Guillaume Tresca da, “AKP tabanı daha fazla büyüme yanlısı önlem, daha düşük enflasyon istiyor. Bu, AKP’nin seçimlerden önce yaptığı şeyin ta kendisi ve eğer Erdoğan popülaritesini sürdürmek istiyorsa bunun devam etmesi gerekecektir. Somut reformlar beklemiyorum, (açıklamalar) sadece lafta kalacak” ifadelerini kullandı.

Reuters'a görüş bildiren Forex Uzmanı Piotr Matys ise, “Albayrak’ın ekonominin hızla dengelendiğini iddia eden slidelar ve maddelerden oluşan bir PowerPoint sunumu yatırımcılar arasında güveni yeniden tesis etmeye yetmeyecektir” dedi.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), açık piyasa işlemleri çerçevesinde piyasa yapıcı bankalara likidite olanağı sağlayacak. Limitlere sınırlı olarak gecelik repo...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlanan kararnameye göre ihracatçılar kambiyo vergisi ödemeyecek.

17 Haziran 2019 dolar kuru. Dolar TL'de son durum ne? Güncel döviz fiyatları, dolar yorumları ve güncel fiyatlar.

Uzmanlardan güncel altın fiyatları. Altın yükselmeye devam edecek mi? 2019 yılı altın fiyatları. Altın yorum. Altın 2019 yılında yükselmeye devam eder mi? Uzmanlar, ek...

2019 Mart ayı işsizlik rakamları açıklandı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Mart 2019'a ilişkin iş gücü istatistiklerini açıkladı.

İzmir Ticaret Borsası koordinatörlüğünde Gıda, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, Zeytincilik Araştırma Enstitüsü, Selçuk İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Zirai Mücadele Ara...

Cari açık ödemeler dengesi verilerinin açıklanmasının ardından dolar kurunda son durum ne? Dolar TL 5,90'ı aştı.

Yazarlar
Website Security Test