Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Reform paketinde ne olacak? Seçim sonrası Türkiye ekonomisini ne bekliyor?

8.4.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, 10 Nisan 2019 Çarşamba günü ''Yapısal Reform Paketi''ni açıklayacak. Yapısal Reform Paketi'nde neler olacak? Yerel seçimler sonrası Türkiye ekonomisini ne bekliyor? Reuters'a konuşan yatırımcılar Bakan Albayrak'ın açıklayacağı yapısal reform paketini değerlendirdi.

31 Mart 2019 yerel seçimlerin ardından ekonomiye ilişkin ilk somut adım 10 Nisan 2019 Çarşamba günü atılacak. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak çarşamba günü "Yapısal Reform Paketi" adında yeni bir kalkınma hareketinin sunumunu yapacak.

Reuters haber ajansına konuşan yatırımcılar Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın çarşamba günü yapacağı sunumu değerlendirdi.

Reuters'ın haberinde, ‘Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın yerel seçimlerden sonra siyasi tabanını desteklemek isteyeceği’ analizi yapıldı; bu nedenle de, yatırımcıların ekonomiye istikrar getirmek için Türkiye’nin hayata geçirmesini umduğu ‘acılı reformların’ yapılacağına dair umutların azaldığı yorumuna yer verildi.

Reuters haberi şöyle devam ediyor; "Erdoğan seçimlerin ardından yaptığı ilk açıklamada ekonomiye odaklanılacağı sinyalini verdi Fakat birçok analizci, özellikle seçimlerden sonra, kapsamlı bir reform planı ihtimali konusunda kötümser. AKP’nin bunun yerine, daha derindeki ekonomik zayıflıkları ele alamayan ve hatta daha da kötüleştiren kısa vadeli teşvikler yoluna gitmesinden endişe ediyorlar."

Credit Agricole bankasından üst düzey stratejist Guillaume Tresca da, “AKP tabanı daha fazla büyüme yanlısı önlem, daha düşük enflasyon istiyor. Bu, AKP’nin seçimlerden önce yaptığı şeyin ta kendisi ve eğer Erdoğan popülaritesini sürdürmek istiyorsa bunun devam etmesi gerekecektir. Somut reformlar beklemiyorum, (açıklamalar) sadece lafta kalacak” ifadelerini kullandı.

Reuters'a görüş bildiren Forex Uzmanı Piotr Matys ise, “Albayrak’ın ekonominin hızla dengelendiğini iddia eden slidelar ve maddelerden oluşan bir PowerPoint sunumu yatırımcılar arasında güveni yeniden tesis etmeye yetmeyecektir” dedi.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Dolar yükselmeye devam eder mi? Dolarda son durum, son dakika. Dolar/TL'de son durum nedir? Dolar bugün 6 liraya dayandı. Dolar yükselmeye devam edecek mi? İşte tüm ge...

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) faiz kararını açıkladı. Dolarda son durum ne? 25 Nisan 2019 Perşembe dolar kurunda son durum, son fiyatlar. Dolar/TL'deki görü...

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) Toplantısı sonrası faiz kararını açıkladı.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın şiveli dolar yorumu sosyal medyada gündem oldu.

Güncel Brent Petrol fiyatı. 25 Nisan 2019 Perşembe. Arz endişelerini gidermeye yönelik açıklamalar rağmen petrol hafta başından beri yukarı yönlü.

Dolar/TL'de son durum ne? Gözler Merkez Bankası'nın bugün vereceği faiz kararında.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'tan son dakika 'konkordato' açıklaması.

Yazarlar
Website Security Test