Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

''Reform paketi''nin ardından önümüzdeki aylar için dolar kuru ve enflasyon tahminleri

11.4.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Commerzbank'tan önümüzdeki aylar için dolar TL yorumu geldi. 2019 yılı içinde nisan, mayıs, haziran ayı için dolar kuru tahminleri. Bakan Berat Albayrak'ın açıkladığı ''Reform Paketi''nin ardından dolar kuru 2019 yılı içinde nasıl bir seyir izleyecek? 2019 yılı için dolar yorumu.

Commerzbank, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın açıkladığı "Reform Paketi"nin ardından dolar TL'de kötümser yorumlar yaptı.

Reform programının itiraz ve ikazlarla beraber geldiğine işaret ederek Türk Lirası'nın önümüzdeki aylarda zayıflayabileceğini söyledi ve "Dolar/TL paritesinde önümüzdeki aylarda yukarı yönlü bir trend izleneceğini tahmin ediyoruz"  yorumunu yaptı. Şu anda 5.70 bandında yer alan dolar TL'nin 6 bandına dayanacağı öngörülüyor.

Commerzbank, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın gıda tedarik zinciri konusunda anlattığı ve alınması beklenen önlemlerin de enflasyonla başa çıkmakta yetersiz kalacağı ifadelerine yer verdi.

Banka bilançolarındaki belirli sorunlu kredilerin özel bir "kötü banka" veya girişim fonuna aktarılması planının "faydalı" olabileceğine değinen Commerzbank, ancak bunun piyasa katılımcılarının "bu yükümlülüklerin nasıl oluştuğunu unutacakları ve aniden bankaları sağlıklı olarak görecekleri" anlamına gelmediğinin altını çizdi.

Commerzbank AG 615 milyar euro tutarındaki cirosuyla Avrupa'nın en büyük emlak bankası olan Eurohypo'u devraldıktan sonra, Deutschebank'tan sonra en büyük ikinci banka haline geldi. Merkezi Almanya'nın Frankfurt kentinde bulunur.

Gedik Yatırım notunda, "S400 ve F35 konusunda gelen açıklamalar ABD-Türkiye ilişkilerine dair endişeleri gündemde tutuyor. Son dönemde seçim sonuçlarına ilişkin belirsizlik ve artan endişelere bağlı olarak TL varlıklarda satış baskısı ve volatilitenin artış kaydettiği görülüyor. YSK'dan gelecek açıklamalar ile ABD-Türkiye temalı haber akışları fiyatlamalar üzerinde etkili olacak" deniyor.

Ayrıca 31 Mart 2019 yerel seçimlerinin ardından İstanbul'da halen kimin başkan olduğu netleşmedi. Bunun büyük bir belirsizlik ortamı doğurduğu aşikar. 

ABD'nin Türkiye Büyükelçisi olması beklenen David Michael Satterfield, "Onaylanırsam, Türkiye'ye doğru stratejik kararı vermesi için baskı yapacağım. Türkiye, F-35 programına katılımını büyük riske atıyor ve yaptırımlarla karşı karşıya." ifadelerini kullandı.

Öte yandan dün 5 yıllık ülke CDS risk priminde yaşanan yükselişin de TL üzerinde baskı oluşturmaya devam ettiği belirtiliyor. Türkiye'nin 5 yıllık CDS'leri dün 19 baz puan artışla 431 baz puana çıkarak yaklaşık iki haftanın en yüksek seviyesini gördü. Türkiye'nin dolar cinsi tahvilleri de TCMB'nin döviz rezervlerindeki düşüşün ardından kayıplarını artırdı. Merkez Bankası'nın net uluslararası rezervleri 5 Nisan itibarıyla 1.8 milyar dolar düşüşle 27.9 milyar dolara geriledi. Merkez Bankası'nın net döviz rezervleri Mart başından itibaren aralıksız ilk üç haftada toplamda 9.1 milyar dolar azaldı. 

Olumlu bir gelişme olarak ise yerel bireysellerin döviz mevduatı ise altı ay kesintisiz her hafta arttıktan sonra yerel seçimi takip eden haftada ilk kez düşüş gösterdi. Analistler son dönemde TL'nin değer kazanmasını sağlayacak herhangi bir unsurun olmadığını belirtiyor.

En başta ABD ile ilişkilerde pozitif yönlü bir değişim olmadığı sürece Türk Lirası gelişmekte olan ülke para birimleri arasında en kötü performansı göstermeye devam edebilir.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), açık piyasa işlemleri çerçevesinde piyasa yapıcı bankalara likidite olanağı sağlayacak. Limitlere sınırlı olarak gecelik repo...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlanan kararnameye göre ihracatçılar kambiyo vergisi ödemeyecek.

17 Haziran 2019 dolar kuru. Dolar TL'de son durum ne? Güncel döviz fiyatları, dolar yorumları ve güncel fiyatlar.

Uzmanlardan güncel altın fiyatları. Altın yükselmeye devam edecek mi? 2019 yılı altın fiyatları. Altın yorum. Altın 2019 yılında yükselmeye devam eder mi? Uzmanlar, ek...

2019 Mart ayı işsizlik rakamları açıklandı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Mart 2019'a ilişkin iş gücü istatistiklerini açıkladı.

İzmir Ticaret Borsası koordinatörlüğünde Gıda, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, Zeytincilik Araştırma Enstitüsü, Selçuk İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Zirai Mücadele Ara...

Cari açık ödemeler dengesi verilerinin açıklanmasının ardından dolar kurunda son durum ne? Dolar TL 5,90'ı aştı.

Yazarlar
Website Security Test