Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Sendikalarda Endüstri 4.0 hareketi

13.4.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Endüstri 4.0 ile birlikte çalışma yaşamında sendikalaşmanın yaşayabileceği olası sıkıntılar, Şeker-İş, Tarım-İş ve TOLEYİS temsilcilerini Antalya’da bir araya getirdi.

AYSEL KANBER

Şeker-İş Sendikası Başkanı İsa Gök, sürecin başarılı yönetilmesinin güçlü bir sosyal diyalog mekanizması ile olacağını ve de sendikaların kurumsal kapasitelerinin artırılmasına ihtiyaç olduğunu söyledi.

Endüstri 4.0’ın sendikalaşmaya etkileri Antalya’da masaya yatırıldı. Şeker-İş’in ev sahipliğinde Antalya Grand Şeker Otel’de düzenlenen toplantıda Uluslar arası Gıda, Tarım, Turizm İşçileri Federasyonu (EFFAT) temsilcileri ile birlikte Şeker-İş, Tarım-İş ve TOLEYİS temsilcileri yer aldı.
Programın açılışında konuşan Şeker-İş Sendikası Genel Başkanı İsa Gök, endüstriyel alanda yaşanan gelişmelerin tüm toplumlar ile birlikte sendikaları da derinden etkilediğine vurgu yaptı.
Üretim süreçlerinde otomasyonun kullanılmaya başlandığı 1976 yılındaki üçüncü sanayi devriminden yaklaşık 46 yıl sonra internet, makine ve insan arasında işbirliğini ön plana çıkaran dördüncü sanayi devrimi ile karşı karşıya olunduğunun altını çizen Gök, şöyle devam etti:
“Konseyimiz her zaman olduğu gibi yine son derece önemli bir konuyu gündemine almıştır. Bugün tartıştığımız konu olan sayısallaşma dijitalizasyonla aslında bizden sonraki nesillerin olası sorunlarına da çözüm aramaktayız. Ve üretimde yaşanan hızlı gelişmelerden dolayı da bunda acele etmekte haklıyız. Aslında bu çalışmalarımız Konseyimizi devam ettirme arzumuzun da ne kadar yerinde olduğunu göstermektedir.

DEĞİŞİM KAÇINILMAZ
Akıllı kendini kontrol eden sistemlerle bilgiye dayalı siber ortamda çalışan birbirine bağlı fabrikaların hakim olacağı bu dördüncü sanayi devriminin biz çalışanların temsilcileri için özel bir önemi vardır. Çünkü yapılan tüm araştırmalar, sanayi 4.0’ın getirdiği teknolojik değişimlerin üretim süreçlerinde yol açacağı değişikliklerin kaçınılmaz olarak çalışma hayatını da etkileyeceğini göstermektedir. Daha somut olarak ifade edecek olursam; bu değişim sonucu toplam işlerin yarısının otomasyona tabi olacağı, toplam işlerin yüzde beşinin tamamen kaybolacağı ve mevcut işlerin yüzde 60’ının üretim süreçlerinin üçte birinin tamamen otomasyona tabi olacağı iddia edilmektedir.
Benzer şekilde ABD ve 14 AB üyesi ile ilgili olarak yapılan araştırmalar genel makine operatörlüğü ile nispeten basit veri girişi işlerinde yaklaşık yüzde 15’lik bir azalma olacağını göstermektedir. Yine aynı araştırma ileri düzey bilgi işlem işlerdeki artışın yüzde 55 düzeylerine ulaşacağını göstermektedir.”
Bilgi teknolojileri ile mekanik üretim tekniklerinin gıda sektöründe yol açacağı değişikliklere ilişkin söz konusu bulguların olası sorunların aşılabilmesi için sendikalara önemli görevler yüklediği uyarısında bulunan Gök, konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Görüşüme göre iki müdahale noktası daha önemli olarak görünmektedir. İlk olarak, sürecin başarılı yönetilmesi mutlaka güçlü bir sosyal diyalog mekanizmasını harekete geçirmemiz gerekmektedir. Bu kapsamda da sendikalar işverenlerin üretim süreçlerinde düşündüğü değişiklik planlarını önceden öğrenmek ve değişime katkı vermek üzere birlikte çalışmak zorundadırlar. Bu şeffaf ve tahmin edilebilir iş koşullarının belirlenmesi ve gerekli önlemlerin önceden almak üzere bir proaktif hareket için elzemdir.
İkinci olarak sendikaların kurumsal kapasitelerinin özellikle insan kaynaklarının beceri düzeyleri konusundaki kurumsal kapasitelerinin arttırılmasına ihtiyaç vardır. Çünkü çalışma hayatı bakımından en gözle görülür etki bazı işlerin kaybolması, bazı işlerde beceri düzeylerinin değişmesi ve beceri düzeyleri farklı yeni işlerin ortaya çıkması şeklindedir. Bu nedenle de bizim üretim süreçlerindeki değişimin mevcut işler, yeni beceri gereksinimleri ve mesleki yeterlilikler üzerindeki etkisini ciddi olarak irdelememiz gereklidir.”
Sendikalar olarak içinde bulundukları durumu anlamak için kendilerine şu soruları sormaları gerektiğini ifade etti:
“Gerçekten biz bu meydan okumayı karşılayabilecek ve üyelerini yönlendirebilecek düzeyde miyiz?
İşyerlerimizdeki işlerin yürütülmesine ilişkin mesleki yeterlilikler konusunu ne kadar iyi biliyoruz?
Hangi işler kaybolacaktır?
Kaybolan işlerde çalışanların mesleki yeterliklerinin arttırılma olanağı var mıdır?
Mesleki yeterlilikleri arttırılma olanağı olmayan çalışanları değişimin gerektirdiği mesleki yeterliliklerle donatabilir miyiz?
Bu teknolojik gelişmeler geçici çalışma veya serbest çalışma gibi ne gibi yeni iş ilişkilerini ön plana çıkaracaktır?
Bu değişimlerin sendikalaşmaya etkisi ne olacaktır?”
Ancak her halükarda, başlangıç noktasının etkin bir sosyal diyalog olduğunun önemine değinen Gök, “Bu bakımdan da ben bu toplantımızın yine çok değerli fikirlerin çıkmasına yardımcı olacağını düşünüyorum.” Diye ifade etti.
Sırbistan, Makedonya, Bulgaristan’dan sendika temsilcilerinin yer aldığı toplantıda konuşan Tarım-İş Başkanı İlhami Polat ise dijitalleşme ile birlikte işçi kıyımına dikkat çekerek işsizliğin önünün açıldığını kaydetti.
Konuşmaların ardından Tarım-İş, Şeker-İş ve Karabağ arasında düzenlenen protokol ile de sendikalar arası sosyal diyalogun artırılması için imzalar atıldı.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), açık piyasa işlemleri çerçevesinde piyasa yapıcı bankalara likidite olanağı sağlayacak. Limitlere sınırlı olarak gecelik repo...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlanan kararnameye göre ihracatçılar kambiyo vergisi ödemeyecek.

17 Haziran 2019 dolar kuru. Dolar TL'de son durum ne? Güncel döviz fiyatları, dolar yorumları ve güncel fiyatlar.

Uzmanlardan güncel altın fiyatları. Altın yükselmeye devam edecek mi? 2019 yılı altın fiyatları. Altın yorum. Altın 2019 yılında yükselmeye devam eder mi? Uzmanlar, ek...

2019 Mart ayı işsizlik rakamları açıklandı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Mart 2019'a ilişkin iş gücü istatistiklerini açıkladı.

İzmir Ticaret Borsası koordinatörlüğünde Gıda, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, Zeytincilik Araştırma Enstitüsü, Selçuk İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Zirai Mücadele Ara...

Cari açık ödemeler dengesi verilerinin açıklanmasının ardından dolar kurunda son durum ne? Dolar TL 5,90'ı aştı.

Yazarlar
Website Security Test