Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

İzmirli KOBİ’ler, Dijital Ticaret Zirvesi’nde buluştu

20.4.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Yoğun katılımla gerçekleşen Dijital Ticaret Zirvesi’nde KOBİ’lerin yetkinliklerinin geliştirilmesi, finansmana erişiminin sağlanması ve yüksek teknoloji kullanımlarının artırılması ile sürdürülebilir bir büyüme sağlanabileceği vurgulandı.

Dijital ticaretin uzman isimleri, Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) ve SAP Türkiye işbirliğiyle başlatılan Dijital Ticaret Zirvesi’nde, İzmirli KOBİ’lerle bir araya geldi. Türkiye’de e-ticaret, e-ihracat ve e-dönüşümün liderlerini KOBİ’lerle buluşturmayı ve işletmelerin yeni nesil ticari faaliyetlere katılımını artırmayı amaçlayan Dijital Ticaret Zirveleri serisinin ilki, Batı Anadolu Sanayici ve İşadamları Dernekleri Federasyonu (BASİFED) ev sahipliğinde düzenlendi. Açılış konuşmalarını BASİFED Yönetim Kurulu Başkanı Seda Kaya Ösen veSAP Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Selçuk Öznal’ın yaptığı İzmir toplantısının kapanışı da TÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan tarafından gerçekleştirildi.

 

“İtici güç artık e-ticaret”

Konuşmasında, ihracatın sırtladığı Türkiye ekonomisinde, KOBİ’lerin yetkinliklerinin geliştirilmesi, finansmana erişiminin sağlanması ve yüksek teknoloji kullanımlarının artırılmasıyla, üretim ve kalkınma odaklı sürdürülebilir bir büyüme sağlanabileceğini vurgulayan TÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan, “Ülkemizde; KOBİ’lerin teknolojik düzeyi düşük ürünler üretmesi, nitelikli eleman sayısının ve eğitim seviyesinin düşük olması, Ar-Ge harcamalarının düşük payı, yenilik politikalarının yetersizliği ve doğrudan yabancı sermaye akışının diğer ülkelere göre düşük gerçekleşmesi, rekabetçiliğimizi önemli ölçüde kısıtlıyor. Dijitalleşen dünyada ekonominin itici gücü artık e-ticaret ve e-ihracattan geçiyor” dedi.

Türkiye’de e-ticaretin toplam pazar büyüklüğünün yıllık ortalama yüzde 31’lik bir büyüme kaydettiğini vurgulayanTuran, dünyada 3 trilyon dolara yaklaşan e-ticaret satış hacmini hatırlatarak şunları söyledi: “Türkiye’de e-ticaretin perakende satıştan aldığı toplam pay yüzde 4. Dünyada bu oranın yüzde 10 olduğu düşünüldüğünde, gelişime açık bir alan olduğu görülüyor.Ülkemizde e-ihracatın toplam ihracat içindeki binde 3 payının artırılması için,başta mevzuat ve yeni ticari pazarlar olmak üzere stratejik yol haritasının da ortak akılla hazırlanması önemli bir kazanım olacaktır.”

SAP Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Selçuk Öznalise konuşmasında,“Günümüzde yapay zeka, öğrenen makineler, nesnelerin interneti, gelişmiş analitikler ve blokzincir (blockchain) gibi teknolojilerin ana başlıklar haline gelmesiyle, müşterilerimizin birer akıllı işletmeye dönüşmelerine, geliştirdiğimiz çözümler sayesinde iş gücünü yetkinleştirmelerine ve katma değer yaratmaya odaklanmalarına yardımcı oluyoruz” diye konuştu.

 

“Ev ödevlerimizi yapmalıyız”

“Dün ekonomi lokomotifinin küçük bir vagonu olan e-ihracat ve e-ticaret; yakın gelecekte lokomotifin kendisi olacak” diyen BASİFED Yönetim Kurulu Başkanı Seda Kaya Ösen ise, konuşmada şunları kaydetti: “Rakamlar bu geleceği bugünden açık ve net bir şekilde tarif ediyor. 25 trilyon dolarlık dünya perakende sektörü içinde e-ticaretin payı yüzde 10’u geçmiş durumda. 2,5 trilyon dolarlık bir e-ticaret içinde ülkemizin, 2018 yılında hacmi yüzde 37 büyüyerek 42,2 milyar TL’ye çıkıyor. Küresel e-ticaret satışlarının 2021 yılında 4,5 trilyon dolara çıkması öngörülüyor. 3 yıl içinde pazarın, yüzde 100’e yakın büyüme öngörüsünü, elbette teknolojinin baş döndüren gelişmeleri besliyor. Ayrıca global perakende e-ticaret hacminin 2011 yılında yüzde 32’sini gelişmekte olan ülkeler oluştururken, 2020 yılında bu oranın yüzde 65’lere ulaşacağı düşünülüyor.E-ticarette bu yeni kodların yazılması için ülke olarak ev ödevlerimizi eksiksiz yerine getirmemiz gerekiyor. Yani; sektör ve idari yapı arasında etkin iletişimin kurulması için ilgili mekanizmaları harekete geçirmek; algı ve dijital okuryazarlığın artırılması, perakendecilerin e-ticaret ekosistemine daha fazla dahil olmalarının sağlanması; teknik, lojistik ve ödeme altyapılarının iyileştirilmesi; mevzuatın sektörün gelişimimi destekleyecek şekilde düzenlenmesi.”

Dijital Ticaret Zirveleri, toplam dört ilde düzenlenecek. İzmir’in ardından zirvenin durağı, 2 Mayıs’ta Gaziantep, ardından Kocaeli ve Konya olacak.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

ABD'nin yanlış gümrük vergisi adımını durdurmasını umduğunu belirten Çin Ticaret Bakanlığı, ABD'nin gümrük vergilerinin uygulanmasını ertelemesine rağmen yeni vergiler...

Dolar/TL'de son durum ne? Dolar yeniden yükselişe geçti. 23 Ağustos 2019 Cuma dolar/TL için son gelişmeler haberimizde.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, çiftçilere ürün bedellerinin peşin ödenmesinin piyasaları rahatlatacağını söyledi.

Muğla merkezli faaliyetlerini yürüten Eğitim Geriatri Ekolojik Tarım Turizm (EGET) Vakfı, sahil bölgelerinin ilk lavanta üretimini yapmasının ardından, bölge çiftçiler...

Tapu.com kurucu ortağı Emre Erşahin'den üniversiteyi yeni kazanan öğrenciler için çok avantajlı bir öneri; ''Bir öğrenci 4 yıllık lisans eğitimi boyunca kiraya bir ev ...

Tekstil ve Hazır Giyim Sektörleri, bu yıl burslu şekilde Tekstil mühendisliklerine yerleşen gençleri, Araştırma Geliştirme Merkezlerinde istihdam etmek için gün saymay...

Sürdürülebilir enerjinin hem Dünya hem de ülke ekonomisi için öneminin daha iyi anlaşıldığı son zamanlarda, Türkiye’nin güneş enerjisi potansiyeli ve bu potansiyelin k...

Yazarlar
Website Security Test