Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Dolar yükselmeye devam eder mi?

25.4.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Dolar yükselmeye devam eder mi? Dolarda son durum, son dakika. Dolar/TL'de son durum nedir? Dolar bugün 6 liraya dayandı. Dolar yükselmeye devam edecek mi? İşte tüm gelişmeler.

Dolar tüm dünyada ve TL karşısında son günlerde değerlenmeye devam ediyor. Bugün Merkez Bankası'nın faiz kararı sonrasında ise sert bir yükselişle 6 liraya dayandı.

Merkez Bankası'nın faiz kararından hemen önce 5.89 seviyesinde olan dolar/TL 5.9805'e kadar tırmandı. Dolar kuru saat 18:50'de 5.9400 seviyesinde yer aldı. Euro/TL'de 6.6635'e yükseldikten sonra bir miltar gevşedi ve aynı saatte 6.6260'dan işlem gördü. Dövizdeki artışa paralel Borsa İstanbul'un BIST 100 endeksi ise günü yüzde 1,71 düşüşle 94.498 puandan kapattı. Endeks gün içinde en düşük 93.891 seviyesini gördü.

Merkez Bankası'nın bir önceki Para Politikası Kurulu toplantısında yaptığı açıklama metninde bir takım değişiklikler oldu. Önceki karar metninde yer alan, "ihtiyaç duyulması halinde ilave parasal sıkılaştırma yapılabilecektir" ifadesi bu açıklamada yer almadı. Ayrıca önceki karar metnindeki enflasyonla ilgili olan şu cümleler; "Enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları, para politikası kararlarının gecikmeli etkileri, maliye politikasının dengelenme sürecine vereceği katkı ve enflasyonu etkileyen diğer unsurlardaki gelişmeler yakından izlenerek ihtiyaç duyulması halinde ilave parasal sıkılaştırma yapılabilecektir" sadeleştirilerek "Enflasyon görünümünü etkileyen unsurlardaki gelişmeler yakından izlenerek, parasal duruş enflasyonu hedeflenen patika ile uyumlu seviyelerde tutacak şekilde belirlenecektir." denildi.

Ekonomistler Merkez Bankası kararı için konuştu. Ekonomistler dolar kuru, enflasyon ve Merkez Bankası'nın faiz kararına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Gedik Yatırım'dan Erol Gürcan, "Karar sonrasında yayınlanan metinde en dikkat çekici değişiklik para politikası duruşu tarafında görüldü. TCMB, önceki metinlerde yer alan 'ihtiyaç duyulması halinde ilave parasal sıkılaştırma yapılabilecektir' ifadesini, 'parasal duruş enflasyonu hedeflenen patika ile uyumlu seviyelerde tutacak şekilde belirlenecektir' ifadesiyle değiştirdi" ifadelerini kullandı.

Ayrıca Halk Yatırım'dan Banu Kıvcı Tokalı, "TCMB'nin Ocak ayı projeksiyonunda, 2019 enflasyon tahmininin yüzde 15,2'den yüzde 14,6'ya indirildiğini biliyoruz" dedi ve enflasyon risklerinin azalması halinde, politika faizinde indirimlerin gündeme gelebileceğine dair ilk sinyallerin verildiğini kaydetti. Tokalı, yıl sonu  yüzde 14,5 enflasyon ve toplam 250 baz puan faiz indirimi beklentilerini koruduklarını söyledi.

GCM Yatırım'dan Enver Erkan ise, "TCMB daha az şahin bir açıklamada bulundu. 'İlave sıkılaştırma' ibaresinin karar metninden çıkması, Merkez Bankası'nın piyasa öngörüsünden önce gevşemeye gidebileceği beklentisine neden olduğundan TL değer kaybetti... Merkez Bankası'nın faiz indirimini yılın ikinci yarısından önce başlatmayacağını düşünüyoruz. Bu çerçevede, gelecek haftaki enflasyon raporu önemli olacaktır. Enflasyon tahminlerindeki olası revizyon Merkez Bankası'nın da 'ilave sıkılaştırma' ihtimalini masada tutmak veya 'parasal gevşeme döngüsüne girmek' konusunda yolunu gösterecektir" diye konuştu.

TL için önümüzdeki dönemdeki riskler şöyle; başta ABD ile S-400 gerilimi olmak üzere, seçim sonuçlarına ilişkin belirsizlik ve TCMB rezervlerine yönelik endişeler nedeniyle bir süredir satış baskısı altında. Son olarak bu hafta petrol fiyatlarındaki sert artış ve doların küresel piyasalarda yaklaşık 2 yılın zirvesine tırmanması da TL'yi zorluyor. Ayrıca ABD'nin İran muafiyetlerini kaldıracağını duyurması petrol fiyatlarında yükselişe neden olurken, arz endişelerini gidermeye yönelik açıklamalar artışın önüne geçemedi. Geçen Cuma 72 doların hemen altından fiyatlanan Brent petrolün varil fiyatı bugün 75,59 dolara kadar yükseldi. 

Beklentilerden iyi gelen ABD verilerine bir de eurodaki zayıflık eklenince dolar endeksi bugün 98.322'ye kadar yükseldi. Ekonomistler bu risklerin devam etmesi halinde TL'yi zor günlerin beklediğini söyledi.

Dolar an itibariyle 5,94, Euro ise 6,62 bandında.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Hükümet, memur ve memur emeklisine 2020'nin ilk 6 ayında yüzde 3,5, ikinci 6 ayında yüzde 3, 2021'nin ilk 6 ayında yüzde 3, ikinci 6 ayında yüzde 2,5 zam ve enflasyon ...

TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu) 2019 yılı mayıs ayına ait işsizlik rakamlarını açıkladı.

Kırmızı ete yüzde 20 zam geliyor iddiası Kurban Bayramı sonrasında moralleri bozdu.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın Para Politikası Kurulu Toplantısı'nda alınan karar ile; politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 24'te...

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in Sigara satışına getirilen vergi artışının tüketime etkisine ve kaçak sigara kullanım miktarına ilişkin Cumhurbaşkanı Yardımc...

Kamu işçisi, devlet memuruna kaç lira, yüzde kaç zam yapıldı? 2019 yılı Kamu Kesimi Toplu İş Sözleşmesi Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk il...

KPMG Türkiye’nin ekonominin dinamosu sektörlerin ilk altı aylık performansını değerlendirdiği Enerji Sektörel Bakış – İlk Yarı raporu yayımlandı.

Yazarlar
Website Security Test