Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Dolar TL'de son durum, güncel döviz fiyatları 26 Nisan 2019 Cuma

26.4.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Dolar TL'de son durum. Güncel döviz fiyatları. 26 Nisan 2019 Cuma dolar kuru. TL'yi rahatsız eden birçok belirsizlik var.

Dolar TL'de son durum. 26 Nisan 2019 Cuma güncel döviz fiyatları. TL'yi rahatsız eden birçok belirsizlik sürüyor. Merkez Bankası'nın dilini yumuşatması kuru 6 liraya yaklaştırdı.

Dün PPK açıklaması öncesinde 5.89 seviyesinde olan dolar/TL 12 Ekim'den bu yana gördüğü en yüksek gün içi seviye olan 5.9820'ye kadar yükseldi. Bu seviye itibarıyla TL'nin dolar karşısında yıl başından bu yana değer kaybı yüzde 11.5'e ulaştı. Dün 5.9251 seviyesinden kapanan dolar/TL bu sabah saat 09:05'de 5.9530 seviyesinden işlem görüyor. Aynı saatte euro/TL 6.6330 seviyesindeydi.

An itibariyle güncel döviz fiyatları şöyle;

An itibariyle Dolar TL'de Alış: 5,9354, Satış: 5,9371

Avro an itibariyle Alış: 6,6165 Satış: 6,6195

İngiliz Sterlini (GBP) Alış: 7,6642, Satış: 7,6698

İsviçre Frangı (CHF)Alış: 5,8156, Satış: 5,8179

Japon Yeni (JPY) Alış: 5,3149, Satış: 5,3177

Bitcoin: 5,3177 dolar, Toplam Bitcoin'deki para: 93 dolar 

Kripto para piyasasındaki toplam para ise: 172 milyar dolar

Dünya'nın haberine göre, Intregral Yatırım Araştırma Uzmanı Eda Karadağ, PPK metnindeki ifade değişikliğinin piyasada TCMB'nin faiz indirimine hazırlandığı algısını oluşturduğunu söyleyerek, "TL'de zaten baskı vardı, bu gelişme ise yukarı hareketi biraz daha hızlandırdı. TL'de negatif ayrışma bugün devam edebilir. Kuru rahatsız eden çok belirsizlik var ve bu baskılar sürdükçe kurun rahatlaması zor olabilir. Dolar/TL'de zaman zaman 5.90'ın altına doğru gevşeme olabilir ancak rahatlaması için 5.76 seviyesinin altına inmesi gerek" ifadelerini kullandı.

Diğer taraftan dolar endeksinin 98 seviyesinin üzerine yükselmesinin de gelişmekte olan ülke para birimlerini rahatsız ettiğini söyleyen Karadağ, "YSK'dan da henüz bir karar çıkmadı bu açıdan da tedirginlik var. PPK'dan sonra kur 5.95'in üzerindeki hareketini koruyacaktır. Türk varlıklarına yönelik risk algısı yüksek, bunu CDS seviyelerinden de görüyoruz. Dolar/TL'de 5.98 seviyesi önemli, bu seviyenin üzerine hamle 6 ve üzerine hareketi tetikleyebilir" diye konuştu.

 

TL'yi zorlayan başlıklar neler?

Ülke içi gündemde birinci madde olarak Ak Parti'nin İstanbul seçimlerinin yenilenmesi talebi. 31 Mart 2019'da yapılan yerel seçimlerin ardından İstanbul'daki itirazlar sebebiyle belirsizlik sürüyor.

Dış gelişmelerde ise ABD'nin İran'dan petrol ithalatına tanıdığı muafiyetleri sona erdirecek olması, S-400 ve F-35 konuları nedeniyle ABD ile yaşanan gerginlik, TCMB'nin rezervlerine ilişkin endişeler öne çıkıyor. Bankacılar MB rezervlerinde düşüş yaşanmasını "izaha muhtaç" olarak özetliyorlar ve sürece ilişkin MB'den bilgilendirme beklemeye devam ediyorlar.

ABD Başkanı Donald Trump'ın İran'dan petrol ithal eden ülkelere yönelik yaptırım muafiyetlerini Mayıs'ta süreleri dolduktan sonra yenilememe kararı alması piyasalarda endişe unsuru. Zira aralarında Türkiye'nin de bulunduğu ülkeler ithalatı kısa süre içinde durdurmamaları halinde yaptırımlarla karşı karşıya kalacaklar. Bu gelişmeler petrol fiyatlarında da yükseliş neden olurken, Türkiye gibi petrol ihracatçısı ülkeleri de olumsuz etkiliyor.

Diğer yandan dolarda değerlenme eğilimi de devam ediyor. Dolar, güçlü ABD sermaye malları siparişleri verisinin desteğiyle başlıca para birimleri karşısında iki yılın zirvesine yakın seyrederken, günün ilerleyen saatlerinde açıklanacak ABD ilk çeyrek GSYH verisi iyimserliği artırabilir.

TCMB'nin sıkı para politikası söylemini uzun bir aradan sonra yumuşatmasına karşın ekonomistler, henüz enflasyonda ve TL'de faizde bir indirim yapılabilecek iyimserliği görmüyor.

Bankacılar metin değişikliklerini para politikasında "ek sıkılaştırma ihtimalinin azaldığı" ve "faiz indirim ihtimalinin arttığı" şeklinde yorumladılar ancak kesin fikir sahibi olmak için TCMB'nin önümüzdeki hafta enflasyon raporu toplantısında yapacağı açıklamaları da duymak istiyorlar.

Piyasadaki beklentinin TCMB'nin yumuşayan söylemi ile benzerlik göstermemesi ise TL ve TL cinsi yatırım araçlarında sert değer kayıplarını beraberinde getirdi. Bir bankacı "TCMB'nin metinden bu ifadeyi çıkarması önümüzdeki dönemde TL'de baskının süreceği anlamına geliyor ki dolar/TL'de hedef 6.20 seviyesi" dedi.

Bankacılar kurun her gün yukarı hareketini sürdürdüğünü belirtirken, mevcut riskler devam ettikçe yükselişin önümüzdeki dönemde de sürmesini bekliyor.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Hükümet, memur ve memur emeklisine 2020'nin ilk 6 ayında yüzde 3,5, ikinci 6 ayında yüzde 3, 2021'nin ilk 6 ayında yüzde 3, ikinci 6 ayında yüzde 2,5 zam ve enflasyon ...

TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu) 2019 yılı mayıs ayına ait işsizlik rakamlarını açıkladı.

Kırmızı ete yüzde 20 zam geliyor iddiası Kurban Bayramı sonrasında moralleri bozdu.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın Para Politikası Kurulu Toplantısı'nda alınan karar ile; politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 24'te...

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in Sigara satışına getirilen vergi artışının tüketime etkisine ve kaçak sigara kullanım miktarına ilişkin Cumhurbaşkanı Yardımc...

Kamu işçisi, devlet memuruna kaç lira, yüzde kaç zam yapıldı? 2019 yılı Kamu Kesimi Toplu İş Sözleşmesi Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk il...

KPMG Türkiye’nin ekonominin dinamosu sektörlerin ilk altı aylık performansını değerlendirdiği Enerji Sektörel Bakış – İlk Yarı raporu yayımlandı.

Yazarlar
Website Security Test