Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Kuzey Ren Vestfalya, İzmirli yatırımcıları bekliyor

17.5.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Almanya’nın Kuzey Ren Vestfalya eyaletinin Türk yatırımcılara sunduğu fırsatlar, eyaletin yatırım ajansı NRW.INVEST’in Ege İhracatçı Birlikleri’nde düzenlediği toplantıyla İzmirli yatırımcılara tanıtıldı.

ENGİN TATLIBAL

Toplantının açılışında konuşan Federal Almanya Cumhuriyeti İzmir Başkonsolosluğu Ekonomi Bölümü Danışmanı Nalan Bostancıoğlu, iki ülke arasında yatırımların ve ticaret hacminin artması için ortamın her geçen gün iyileşmekte olduğunu söyledi. Bostancıoğlu, ticari vizeler konusunda İzmir Başkonsolosluğu olarak Schengen Anlaşması’nın kendilerine sağladığı imkanları en geniş biçimde kullandıklarını da ifade etti.

NRW.INVEST Türkiye Temsilcilik Müdürü Dr. Adem Akkaya ise Almanya’nın Düsseldorf, Köln, Duisburg ve Essen gibi önemli sanayi şehirlerinin içinde bulunduğu Kuzey Ren-Vestfalya Eyaleti’nin ekonomik kalkınma ajansı olarak işlerini Avrupa’ya taşımak isteyen Türk iş insanlarına Kuzey Ren-Vestfalya Eyaleti’ni tanıtarak danışmanlık ve bürokratik destek verdiklerini söyledi.

Eyalet hakkında bilgiler veren Dr. Akkaya, şöyle konuştu: “Kuzey Ren-Vestfalya, Almanya’nın en kalabalık nüfuslu federal eyaleti durumunda. Burada yerleşik bulunan 18 milyon civarındaki nüfus, yaklaşık 705 milyar Avro’ya denk gelen ve Almanya’nın toplam gayri safi yurtiçi hasılasının beşte birinden fazlasını üretiyor. Düsseldorf’u merkez alan 500 kilometrelik bir yarıçap çizerseniz, burada takriben 160 milyon insan yaşıyor. Kuzey Ren Vestfalya, 700 milyar Avro’nun üzerinde milli gelir ile Almanya’nın Gayri Safi Yurtiçi Hasılasının yaklaşık yüzde 21’ini üretiyor. 2018 yılında eyalette ortalama kişi başı GSYH 39 bin Avro’nun üzerinde olup, çalışan başına da ortalama 75 bin Avro seviyesinde gerçekleşmiş durumda.”

Akkaya, Kuzey Ren-Vestfalya’nın Türkiye pazarında başarılı bir şekilde faaliyet gösterip yurtdışında da var olmak ve pazar kazanmak isteyen Türk firmaları için Avrupa’ya mükemmel bir çıkış kapısı teşkil ettiğini de söyledi. Akkaya, “Kuzey Ren-Vestfalya dışında Avrupa’daki başka herhangi bir lokasyondan bu kadar kısa mesafeler içinde, yüksek alım gücüne sahip bu kadar çok insana ulaşmak mümkün değil. Eyameti merkez alan 500 kilometrelik bir yarıçap içerisinde yaşayanların toplam alım gücü yaklaşık 3.4 milyar Avro’ya denk geliyor. Eyaletimizdeki sanayi firmaları 2017 yılında 350 milyar Avro ciro elde ettiler. Kuzey Ren-Vestfalya'daki sanayi sektörü, Almanya sanayisinin yarattığı toplam brüt katma değere yaklaşık yüzde 20'lik bir katkı sağlıyor” diye konuştu.

Geçtiğimiz yıl ajans olarak 45 firmaya ücretsiz danışmanlık hizmeti sunduklarını ve bu yılın ilk dört ayında 20 firmanın kendilerine başvurduğunu dile getiren Dr. Akkaya, Tadım, Norm Cıvata, Paşabahçe, Sarar, Zen Pırlanta, Tırsan, Nedex, Merinos, Altınay, Koleksiyon, Borusan Lojistik, Serafood ve daha pek çok Türk şirketin, Avrupa’ya açılmak için Kuzey Ren Vestfalya eyaletini seçtiğinin de altını çizdi.

Dr. Adem Akkaya’nın sunumunun ardından Avukat Gülay Taşlı, Vergi Danışmanı Levent Şakar ve Yeminli Mali Müşavmir Cevdet Koçaş, Almanya’da şirket kurmak, yatırım ve ticaret yapmak isteyhen katılımcılara sürecin hukuki ve vergisel boyutları hakkında bilgiler verdi.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Nedim Kalpaklıoğlu, Türkiye’de yıllık 15 bin ton çam balı üretimi olduğunu, ihracatını...

İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali'den ekonomik gelişmelere ilişkin önemli açıklamalar geldi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'ndan (TCMB) son dakika swap hamlesi geldi. Ayrıca repo ihaleleri tekrar başladı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2019 Mayıs ayında Tüketici Güven Endeksi verilerini açıkladı.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), döviz alım ve satım işlemlerine yeni kural getirdi.

Ünlü ekonomist Yeşilada'ya göre Berat Albayrak seçim sonrası gidebilir!

Bu hafta borsada neler yaşandı? 13-17 Mayıs haftası yatırım araçları kaybettirdi, Borsa İstanbul ise yüzde 1,96 azaldı.

Yazarlar
Website Security Test