Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

BDDK'dan döviz alımı için yeni kural

21.5.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), döviz alım ve satım işlemlerine yeni kural getirdi.

Bankalara iletilen yeni kural çerçevesinde, 100 bin dolar üzeri döviz alımı gerçekleştirmek isteyenler bir gün bekleyecek. Dövizin TL karşılığı bir gün önce yatırılacak, alınan döviz ilgilinin hesabına ertesi gün geçecek. Döviz satımında ise bekleme süresi olmayacak. Satılan dövizin TL karşılığı aynı gün hesaba aktarılacak.

21 Mayıs'ta başlayacak uygulama ile BDDK, dövizdeki spekülatif hareketlerin önüne geçmeyi ve piyasa istikrarını korumayı amaçlıyor.

BDDK'nın kararının ardından dolarda son durum nedir?

TL'nin dolar karşısında sert değer kayıpları ardından dolarizasyonu caydırmaya amaçlayan BSMV ve ZK düzenlemelerine de gidilmişti. Ancak bu ve benzeri adımlar piyasalarda belirgin bir iyimserlik yaratmadı. İstanbul yerel seçimlerinin yenilenmesi kararı ve ABD ile ilişkilere yönelik endişelerin artmasıyla birlikte piyasalarda satış baskısı belirginleşirken, kamu bankaları bu dönemde 5 milyar doları aştığı öngörülen döviz satışları gerçekleştirdi.

Reuters'a konuşan üst düzey bir bankacı, "Güven tesis edici ve risk primini düşürücü adım ve tedbirlere acil ihtiyaç duyulan bir dönemde bu adım hem sorunların doğru anlaşılmadığını hem de kısa vadeli tedbirlerle sonuç alınmaya çalışıldığını gösteriyor. Ancak bu ve benzeri adımlar sermaye hareketlerinin giderek kısıtlanacağına dair endişeleri artırarak risk algısını daha da kötüleştiriyor. Kararın amacı ve olası etkilerine dair bir iletişim yapılmaksızın doğrudan BDDK tarafından bankalara bir talimat olarak iletilmesi de son derece sorunlu. Azalan yatırımcı güveninin daha da kaybolmasına yol açacak bir uygulamanın makul hiçbir ön bilgilendirme ve iletişim olmaksızın yürürlüğe konması da ayrıca güven zedeleyici" ifadelerini kullandı.

Dolar TL'de Alış: 6,0633, Satış: 6,0507

Avro Alış: 6,7483 Satış: 6,7513

İngiliz Sterlini (GBP) Alış: 7,6817, Satış: 7,6902

İsviçre Frangı (CHF) Alış: 5,9875, Satış: 5,9920

Japon Yeni (JPY) Alış: 5,4912, Satış: 5,4953

Bitcoin: 7,895.97 dolar, Toplam Bitcoin'deki para: 139 dolar 

Kripto para piyasasındaki toplam para ise: 244 milyar dolar

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), açık piyasa işlemleri çerçevesinde piyasa yapıcı bankalara likidite olanağı sağlayacak. Limitlere sınırlı olarak gecelik repo...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlanan kararnameye göre ihracatçılar kambiyo vergisi ödemeyecek.

17 Haziran 2019 dolar kuru. Dolar TL'de son durum ne? Güncel döviz fiyatları, dolar yorumları ve güncel fiyatlar.

Uzmanlardan güncel altın fiyatları. Altın yükselmeye devam edecek mi? 2019 yılı altın fiyatları. Altın yorum. Altın 2019 yılında yükselmeye devam eder mi? Uzmanlar, ek...

2019 Mart ayı işsizlik rakamları açıklandı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Mart 2019'a ilişkin iş gücü istatistiklerini açıkladı.

İzmir Ticaret Borsası koordinatörlüğünde Gıda, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, Zeytincilik Araştırma Enstitüsü, Selçuk İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Zirai Mücadele Ara...

Cari açık ödemeler dengesi verilerinin açıklanmasının ardından dolar kurunda son durum ne? Dolar TL 5,90'ı aştı.

Yazarlar
Website Security Test