Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

İzmir’de ''Rüzgar Enerjisi'' konuşuldu

20.6.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İzmir SwissOtel’de İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA) tarafından ''Rüzgar Enerjisi Sektörü Çalışma Toplantısı'' düzenlendi. Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kaçır, ''Ülkemizin bu zorlu coğrafyada tam bağımsızlığını sürdürebilmesi için yerli ve milli imkanlarla üretmemiz ve geliştirmemiz gerekiyor'' diye konuştu.

İZKA Genel Sekreteri Mehmet Yavuz toplantının açılış konuşmasında 18 mali destek programı, 7 güdümlü proje, 3 fizibilite desteği kapsamında 647 projeye 530 milyon lira kaynak tahsis ettiklerini, bu projelerin toplam bütçesinin 914 milyon liraya ulaştığını aktararak, 13 yılda "Invest in İzmir" kurumsal kimliğiyle 3 binin üzerinde firmayla görüşerek 65 yabancı yatırımın hayata geçmesi için çalıştıklarını, 372 milyon avroluk yatırımın yapılmasına aracılık ettiklerini bildirdi.

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kaçır, Milli Teknoloji Hamlesi adlı projenin önemine değinerek “Sayın Bakan ve Bakan yardımcılarımızla bir koordinasyon içerisinde ülkemizin yüksek katma değerli ürünleri, yerli ve milli imkanlarla üretmesi, geliştirmesi ve ihraç edebilmesine dönük çalışmalara tümüyle odaklanmış durumdayız. Ülkemizin bu zorlu coğrafyada tam bağımsızlığını sürdürebilmesi için bugünün dünyasında kritik ürünlerin yerli ve milli olarak geliştirilmesini sağlamamız gerekiyor” dedi.

Yenilenebilir Enerji ve Bilgi İletişim Teknolojisi alanlarını İzmir için öncelikli gelişme alanı olarak belirlediklerini, 2012 yılında yenilenebilir enerjiye ilk mali desteği veren kurumlar arasında yer aldıklarını aktaran Yavuz, 2015'den bu yana da enerji, teknoloji ve ekipman yatırımlarının artırılmasını da hedeflediklerini kaydetti.

Türkiye'deki santrallerin yüzde 40'ının Ege'de bulunduğunu, İzmir'in 43 santral ve bin 450 megavatla ülkenin en büyük kurulu gücüne sahip olduğuna işaret eden Türkiye Rüzgar Enerjisi birliği Yönetim Başkanı Hakan Yıldırım, kentte bu sektörde 4 bin kişinin istihdam edildiğini anlattı.

İzmir'in rüzgar endüstrisinin merkezi olması gerektiğine inandıklarını belirten Hakan Yıldırım, "Kentte saç ayakları oturmuş durumda. Artık Türkiye rüzgarda bir pazar olmaktan endüstri olmaya çoktan geçmiş durumda. İzmir bunun için mükemmel bir lokasyon. 2020'de Türkiye Rüzgar Enerjisi Konferansını İzmir'de yapma konusunda görüşmelere başladık." diye konuştu.

Toplantının ilk oturumunun moderasyonunu TPI Composites EMEA ve Hindistan Başkan Yardımcısı Gçkhan Serdar üstlendi. Oturumda Rüzgar enerjisi ekipmanlarını üreten dünya devi şirketlerden Enercon Türkiye Genel Müdürü Arif Günyar ve Cs Wind Türkiye Genel Müdürü Youngjae Ryu yer aldı. Enercon Türkiye Genel Müdürü Günyar, Türkiye’nin üretim için daha cazip hale getirilmesi için çalışılmasını bunun için de teşvikler ya da vergi indirimleriyle desteklenmesi gerektiğini belirtti.

Toplantının ikinci oturumunda “Rüzgar Enerjisi Ekipman Üretimi Değer Zincirinde İzmirli Tedarikçiler” başlığı altında İzmirli tedarikçilerin dünyadaki konumu ve geleceği konuşuldu. Oturumun moderasyonunu İZKA Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Halil İbrahim Murat Çelik yönetirken, Ateş, Wind Power Yönetim Kurulu Üyesi Mahmut Güldoğan, Tibet Makine Genel Müdürü Tibet Arbak, XGEN Energy Yönetici Ortağı İskender Kökey konuşmacı olarak yer aldılar.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Türkiye'de madencilik sektöründe faaliyet gösteren birlik ve STK Başkanları Ankara’da Bakanlık yetkilileri ile bir araya geldiler. Görüşme sonrası açıklama yapan sektö...

Salihli Ticaret ve Sanayi Odası, ihracatçı üyeleri ve ilgili kurumların temsilcileriyle ortak bir toplantı düzenledi. İhracatçıların genel sorunlarının başında yer ala...

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Türkiye'nin kredi notunu geçen hafta indirmesinin ardından, 14 Türk bankasının kredi notunu düşürdü, görünümü negatif olarak açıkl...

Bu hafta hangi yatırım aracı kazandırdı, hangi yatırım aracı kaybettirdi? Borsa, altın ve dövizde haftanın kazandıranı hangisi? 15 - 20 Temmuz haftasında ne kazandırdı...

TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Simone Kaslowski başkanlığındaki TÜSİAD heyeti 16-17 Temmuz 2019 tarihlerinde ABD’nin Başkenti Washington’da temaslarda bulundu.

Yurt dışından gelen telefonların harcına büyük zam geldi. Ne kadar oldu? Yolcuların kendi kullanımları amacıyla yurt dışından getirdikleri telefonların kullanım izin h...

İzmir Milletvekili Bedri Serter, hem gündeme ilişkin hem de Nisan ayı işsizlik rakamlarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Serter, TBMM’nin tatile girmeden önceki ...

Yazarlar
Website Security Test