Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Ege'nin incirini Yapay Zeka ayıklayacak

24.6.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü'nde doktora eğitimini sürdüren MET İleri Teknoloji Sistemleri Kurucusu Murat Merdin, tarımsal ürünlerdeki çeşitli toksinlerin, ihracatı olumsuz etkilediğini belirterek bu sorunu robotlarla çözeceklerini söyledi.

KalDer İzmir Şubesi tarafından düzenlenen “Mükemmelliği Arayış Sempozyumu kapsamındaki "Ve İnsan Robotu Yarattı" başlıklı panele ION Academy Kurucusu Ali Rıza Ersoy başkanlık ederken, Netaş A.Ş. Uluslararası Pazarlar Genel Müdürü Serdar Urçar ile MET İleri Teknoloji Sistemleri Kurucusu Murat Merdin konuşmacı oldu.

Merdin, "Örneğin Ege'nin en önemli ihracat kalemi olan incirde, toksin tespit edilen ürünlerin ayrıştırılmasını robotlara öğreteceğiz. Ayıklama sürecini öğrenecek olan bu yapay zekalı robotlar ile ihracatımız artacak ve ayıklama süreçlerindeki başarı oranı yüzde 80'leri aşacak" dedi.


ÖNCE ÖĞRENECEK SONRA AYIRACAK
Yapay zekaya sahip sistemlerin insanların duyularını kopyalayıp işleri daha hızlı yapmaya başladığını söyleyen MET İleri Teknoloji Sistemleri Kurucusu Murat Merdin, Ege'de incirdeki toksinlerin giderilmesi konusunda yapay zeka çalışmalarına hız verdiklerini aktardı. Günümüzde karaciğer kanserinin yüzde 30'unun söz konusu toksinler nedeniyle ortaya çıktığını vurgulayan Merdin, “Bugün için toksinli ürünleri laboratuvarlardaki görevli personeller, yani insanlar yapıyor. Ama şimdi yaptığımız bir çalışmayla toksinli ürünü ayırma süreçlerini robotlara öğreteceğiz ve yapay zekalı robotlar bunu yapacak. Şu an toksinli incirleri ayırma başarısı yüzde 50 ila 60 arasındayken biz bu yapay zeka ile yüzde 80-90'lara çıkacağız” diye konuştu.

ROBOTLAR KENDİSİ KARAR VERECEK
Bu konudaki yazılım ve öğrenim çalışmalarının halen devam ettiğini kaydeden Merdin, “Projemizi önümüzdeki yıl incir sezonunda hayata geçirmiş olacağız. Robotları bu yetiyle donattığımızda, gelecekte ortaya çıkabilecek yeni nesil toksinlerin de ayıklanması sağlanabilecek. Özetle robotlar hangi ürünün toksinli olduğunu kendisi karar verip, onu ayıracak. İnsanların yerini robotların alacağı söyleniyor bu doğru ama bu robotların programlanmasını yine insanlar yapacak" ifadelerini kullandı.

“TEKNOLOJİNİZİ ADIM ADIM YÜKSELTİN”
Türkiye'deki firmaların Endüstri 4.0'a bir anda 4-5 basamağı birden atlayarak ulaşmaya çalıştığını açıklayan Merdin, bu anlayışın değişmesi gerektiğini vurguladı. Merdin, “Kimi firmalar tarımsal üretimde drone ile çalışmak istiyor fakat bir bakıyorsunuz ki henüz tarlada sulama sistemi bile yok. İlk aşamayı yapmadan bir sonraki aşamaya geçemeyiz. Adım adım bu teknolojileri hayata geçirmeli ve belli bir sistemde ilerlemeliyiz" dedi.

“ARTIK GENÇLER, KIR SAÇLILARA ÖĞRETİYOR”
Panel Başkanı Ali Rıza Ersoy, insanoğlunun dijital dünyayı yaratmasıyla bunun etkilerinin de yoğun şekilde tartışıldığını söyledi. Günümüzde iletişim fakültelerinde bile Endüstri 4.0 derslerinin verilmesinin önemini kaydeden Ersoy, "Başta otomasyon ve yapay zeka gibi kavramlar artık fabrikaların içinde kalmayacak. Eğer siz bilgisayar kodlamayı topluma anlatamıyorsanız kaybetmeye mahkum kalırsınız. Çünkü kodlama, dijitalleşme, robot teknolojisi gibi konular hayatımızın bir parçası. Bunun sonucunda da eskiden kır saçlı dediğimiz yaşlılar gençlere eğtmenlik yaparken bugün gençler, kır saçlılara teknolojiyi öğretiyor" diye konuştu. Netaş A.Ş. Uluslararası Pazarlar Genel Müdürü Serdar Urçar ise geleneksel firmaların değişip dönüşürken bunu başaramayanların ise oyun dışı kalacağını aktardı.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Türkiye’nin Suudi Arabistan’a ihracatı Mayıs’ta yüzde 50’nin üzerinde, Haziran’da yüzde 30, Temmuz’da ise yüzde 21 arttı.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Twitter hesabından yeni bir paylaşım yaptı. İSO Türkiye İmalat Sektörü İhracat İklimi Endeksi verilerini paylaşan Albayrak, Tür...

Türkiye'de işsizlik oranı, mayısta geçen yılın aynı ayına göre 0,1 puan artışla yüzde 12,9 oldu.

Son zamanlarda gümüşteki yükseliş analistlerde gümüş için konsolidasyon beklentisi oluşmasını sağladı. Ancak analistlere göre bu durum geçici.

Pandemi sürecinde tüketimi artan ve kilogram fiyatı 18 liraya kadar yükselen limona getirilen ihracat kısıtlaması Resmi Gazete'de yayımlanan kararla kaldırıldı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Murat Uysal, BDDK (Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu) Başkanı Mehmet Ali Akben ile önde gelen bankaların genel ...

Osmanlı Sultanlarının tercihi Çekirdeksiz Sofralık Sultani Üzümün ihracat yolculuğu 8 Ağustos 2020 Cumartesi tarihinde başlıyor. Mevlâna (Razaki) Sofralık üzümünün ihr...

Yazarlar
Website Security Test