Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Yurt dışı harcı, şirket borçlarına yapılandırma ve yedek akçe kanun teklifi Meclis'te

8.7.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

AKP, yurt dışı çıkış harcının 15 TL'den 50 TL'ye çıkarılması, şirket borçlarının yapılandırılması ve Merkez Bankası bünyesinde bulunan 'yedek akçe' ile ilgili hazırladığı torba kanun teklifini TBMM'ye sundu.

AKP, birçok düzenlemenin yer aldığı "Mali paket" olarak isimlendirilebilecek bir torba kanunu TBMM'ye sundu. Meclis Başkanlığı'na sunulan kanun teklifinin detaylarını paylaşan AKP Grup Başkanvekili Mehmet Muş, varlık barışının 6 ay daha uzatılarak 31 Aralık 2019 tarihinde son bulma teklifini de verdiklerini söyledi.

Kanun teklifinin detayları şöyle;

"Yedek akçe" olarak ayrılan oranları Türk Ticaret Kanunu ile uyumlu hale getireceklerini vurgulayan Muş, "Yedek akçenin, kanunda belirtilen düşüşler yapıldıktan sonra yüzde 10 olarak ayrılmasını teklif ediyoruz. Zorunlu karşılıklarla ilgili yalnızca pasif tarafına değil, aktif tarafına da bakmak suretiyle bu karşılıkların belirlenmesiyle ilgili Merkez Bankasına bazı yetkiler vermeyi teklif ediyoruz." dedi.

Muş, düzenlemeyle yurt dışı çıkış harcının 15 liradan 50 liraya çıkarılacağını paylaşarak, ülkeye farklı şekilde sokulan ve klonlanmış bir IMEI numarasıyla kullanılan telefonların 4 ay içinde kullanıma kapatılacağını bildiren Muş, "Vatandaşlar, 1 yıl içinde müracaat edip 250 lira yatırmaları halinde bu telefonlar sisteme entegre edilecek. Kanun yürürlüğe girdikten sonra yurda farklı şekilde sokulup klonlanmış IMEI numarası kullanılan telefonlar hiçbir surette iletişime açılmayacak." dedi.

Mali sistemde bulunan firmaların, şirketlerin borçlarının yapılandırılmasıyla alakalı bir düzenleme getireceklerini dile getiren AKP Grup Başkanvekili Mehmet Muş, "Geçmiş dönemlerde 'İstanbul yaklaşımı' olarak uygulanan bir sistem kurulmasını öngörüyoruz. Şirketlerin, 2 yıl içinde, kanunda belirtilen şartlar ve çerçeveler kapsamında müracaat etmeleri halinde belli başlı bazı teşviklerimiz de olacak ve bunların borçları bankalar tarafından yapılandırılacaktır. Burada bir çerçeve anlaşması ortaya konacak." dedi.

Merkez Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Murat Çetinkaya'nın görevden alınmasıyla ilgili de konuşan Mehmet Muş, "Cumhurbaşkanınca süreli atanan üst kademe kamu yöneticileri, ilgili kanunlarda öngörülen görevden alma gerekçeleri yanında kurumsal hedeflere ulaşılamaması nedeniyle de süreleri tamamlanmadan görevlerinden alınabilirler." hükmünü hatırlattı. Kamuoyunda cuma gününden itibaren Merkez Bankası Başkanı Çetinkaya'nın görev değişiminin "hukuksuz", "kanunsuz" olduğuyla ilgili pek çok açıklama yapıldığını anımsatan Muş, şunları kaydetti:

"Bunlar doğru değildir. 703 sayılı KHK ile 375 sayılı KHK'deki ek 35. maddede düzenleme yapılmak suretiyle Cumhurbaşkanına böyle bir yetki tanınmaktadır. Yapılan işlem, kullanılan tasarruf, Cumhurbaşkanına tanınan yetki çerçevesinde yapılmıştır. Uygulama hukukidir, burada herhangi bir tartışma söz konusu değildir."

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Ege’nin ekonomik kalkınmada lokomotif güç olabilecek potansiyeli barındırdığına vurgu yapan İzmir Başkanlar Kurulu, bölgesel kalkınma için Ege illeri ile iş birliğine ...

TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu), 2019 yılı ağustos ayı sanayi üretimi verilerini açıkladı.

Ege Bölgesi’nde yıllık 100 milyon dolarlık ihracat potansiyeline ulaşan Egeli Teknik tekstil ihracatçıları, dünya teknik tekstil pazarından daha fazla pay almak için T...

Demir ve Demir Dışı Metaller sektörü Eylül ayını 665 milyon dolarlık ihracat rakamı ile tamamlarken, en çok ihracat yapılan ülke 76,2 milyon dolarla Almanya oldu.

Türkiye’nin ihracatta yıldız sektörlerinden, 2023 yılı ihracat hedefini 3 milyar dolardan, 3.5 milyar dolara çıkaran Su ürünleri ve hayvansal mamuller sektörü Almanya’...

Konferansın açılışına İzmir Vali Yardımcısı Barış Demirtaş, ESBAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Güler, Savunma Sanayi Başkan Yardımcısı Serdar Demirel, Gaziemir Kaymaka...

Türk Sanayicileri ve İşinsanları Derneği (TÜSİAD) ve Ege Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (ESİAD) işbirliği ile Sanayide Dijital Dönüşüm Günleri’nin yedincisi Hug...

Yazarlar
Website Security Test