Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Madencilik sektörünün sorunlarını çözmek için ilk adım atıldı

20.7.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Türkiye'de madencilik sektöründe faaliyet gösteren birlik ve STK Başkanları Ankara’da Bakanlık yetkilileri ile bir araya geldiler. Görüşme sonrası açıklama yapan sektör temsilcileri, madencilik sektörü 2019 yılının ilk çeyreğinde yüzde 9,2 küçüldüğünü belirttiler. Ciroların hayli düştüğüne değinen sektör temsilcileri, ihracatta da 5 milyar dolardan 4 milyar dolarlara gerilendiğini ve işletmeler olarak madencilik sektörünü ileriye taşıma sıkıntısının baş göstermeye başladığını söylediler.

Hükümet, madencilik sektörünün yükselen sesine duyarsız kalmayarak Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Şeref Kalaycı, Tarım ve Orman Bakanlığı Bakan Yardımcısı Mustafa Aksu, Maden ve Petrol İşleri Genel (MAPEG) Genel Müdürü Cevat Genç, sektörün yaşadığı sıkıntıları görüşmek için Madencilik Sektörü Temsilcileri’yle Ankara’da bir araya geldi.

Madencilik sektörünün sorunlarının çözümü için Ankara’da yapılan görüşmelere sektörü temsilen,
İstanbul Maden Ihracatcilari Birliği Başkanı Aydın DİNÇER, Altın Madencileri Derneği Başkanı Hasan YÜCEL, Aydın Sanayi Odası Başkanı Mehmet Yunus ŞAHİN, Genel Madenciler Derneği Başkanı Cemil ÖKTEN, Türkiye Madenciler Derneği Başkanı Ali EMİROĞLU, TÜMMER Başkanı İbrahim ALİMOĞLU, Ege Maden İhracatçıları Birliği Başkanı Mevlüt KAYA, EGE MADENCİLER DERNEĞİ Başkanı Hakan ÜRÜN, Çanakkale Madenciler Derneği Başkanı Mehmet Naci TÜLEK, Agrega Üreticileri Birliği Başkanı Şevket KORUÇ, SERHAM Seramik, Cam ve Çimento Hammaddeleri Üreticileri Derneği Başkanı Ahmet GÜMÜŞÇÜ, KÖMÜRDER Başkanı Gökalp BÜYÜKYILDIZ, TOBB Madencilik Meclisi Başkanı İsmet KASAPOĞLU katıldı.

Görüşmede, Madencilik Sektörü Temsilcileri, yaşadıkları sorunları ve acil önlem alınması gereken konuları tek tek Bakan Yardımcıları ve MAPEG Genel Müdürüne anlatma fırsatını yakaladı.

Özellikle izin prosedürleri, mülkiyet sorunları, orman mülkiyet bedellerinin yüksekliğinin yatırımcıların belini büktüğüne dikkat çeken madenciler, “Devlet, diğer sektörlerde yatırım yapanlara bedelsiz arazinin yanı sıra yol, su, elektrik vb. altyapı gibi teşvik hizmetleri verirken; madenciler, yatırımları için çok ağır orman izin bedelleri, 2015 yılından itibaren 2-3 kat arttırılan yüksek ruhsat bedelleri ve kamulaştırma bedelleri, maden kapama ve rehabilitasyon bedelleri, devlet hakkı bedeli ödüyor. Bu durum, madencilik projeleri ve yatırımlarına ilgiyi azaltıyor. Söz konusu bedeller makul seviyelere çekilmezse, Türkiye’deki maden sektöründe yatırımlar her geçen yıl daha da azalacak ve böylece dışa bağımlılığımız artacak.Maden üreticiler olarak tek isteğimiz bedellerin hakkaniyetli olması.”

Bürokratik engellerin azaltılması konusuna da değinen sektör temsilcileri, bakanlıklar, kamu kurum ve kuruluşları arasındaki koordinasyon eksikliğinin de bir an önce giderilmesinin önemine de dikkat çektiler. İzinlerde yaşanan mükerrer görüş talepleri, bakanlıkların izin verirken kendi mevzuatlarında olmayan konularda görüş, onay, belge istemeleri gibi bürokratik engellerin kaldırılmasının da şart olduğunu dile getiren sektör temsilcileri, bunun için maden ruhsat işlemlerindeki onay süreçlerinin kısaltılması, madencilik faaliyetleri için alınması gereken zorunlu izin süreçlerinin en geç birkaç ay içerisinde olumlu veya olumsuz sonuçlandırılmasının şart olduğunu söylediler.

Ayrıca, yeni çıkan yasa ve yönetmeliklerin üzerlerindeki yükü daha da arttırdığını söyleyen sektör temsilcileri açıklamalrını şöyle sürdürdüler;
“ İhtiyacımız olan sektörün sorunlarını çözecek, maden arama faaliyetlerini teşvik edecek, arama izinlerini kolaylaştıracak, özellikle sektördeki orta-küçük işletmelerin yükümlülüklerini azaltacak, izinlerdeki belirsizlik ve öngörülebilirlik sorunlarının yaşanmasını önleyecek, stratejik ve kritik madenlerin üretimini arttıracak, yasalara saygılı tüm yatırımcılara fırsat eşitliğini sağlayacak bir yapının oluşturulması için hükümetimizin yardımlarını talep ediyoruz.

Hükümet adına görüşmelere katılan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Şeref Kalaycı ve Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürü Cevat Genç, maden sektörü temsilcilerinin talepleri başta olmak üzere kendi bakanlık ve kurumlarını ilgilendiren sorunların çözümü noktasında idari ve yasal olarak her türlü adımı atmaya ve çalışmaya hazır olduklarını belirttiler.
Tarım ve Orman Bakanlığı Bakan Yardımcısı Mustafa Aksu sektörden gelen bir kişi olarak bahsi geçen tüm konularda hassasiyetin farkında olduğunu, gerekli araştırma ve çalışmayı yaparak sektörün sorunlarına çözüm üreteceklerini söyledi.

Henüz yolun başında olduklarını belirten taraflar, Ankara’da gerçekleşen görüşmenin sorunların çözümü için çok önemli bir adım attıklarını belirterek önümüzdeki günlerde de diğer bakanlık ve kurumlarla görüşerek sorunlarının çözümü için süratle arayışlarını sürdürecekleri belirttiler.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Pandemi döneminde cerrahi mobilyaya talep arttı. Mobilya sektöründe, pandemi döneminde, tıpta, cerrahide, diş hekimliğinde kullanılan mobilyaların ihracatı yüzde 86’lı...

Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından Menderes’te yetişen satsuma cinsi Gümüldür Mandalinası’na coğrafi işaret tescil belgesi verildi.

Ege İhracatçı Birlikleri(EİB), Ocak-Ağustos döneminde serbest bölgeler de dahil olmak üzere 214 noktaya ihracat gerçekleştirerek, Türkiye’ye 8 milyar 78 milyon dolar k...

Ege Sanayicileri ve İşinsanları Derneği (ESİAD) Ekonomik Gözlem Grubu, dernek üyeleriyle güncel ekonomik durumu değerlendirmek ve önümüzdeki döneme ilişkin sorunlar il...

Dolar/TL'de her gün yeni bir rekor kırılıyor. Bu sabah 7,6690'a taşıyan dolar/TL, bugün 7,65'ten işlem görüyor ve 7,70'yi zorluyor. Euro/TL de, 8,97-8,98 bandında değe...

Aydın'da son yıllarda artan reçine üretimi köylünün geçim kaynağı oldu. Kilosu 700 TL'ye ulaşan fiyatlara satılan Reçine, üreticisinin yüzünü güldürüyor.

2020 yılı Eylül ayına ilişkin Tüketici Güven Endeksi verileri açıklandı.

Yazarlar
Website Security Test