Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Bakan Pekcan emlakçıların sorunlarını dinledi

26.7.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Gümrük ve Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, emlakçıların sorunlarını dinledi. Emlak sektöründe Türkiye genelinde faaliyet gösteren meslek kuruluşlarının temsilcileri, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’a ziyarette bulunarak Taşınmaz Ticareti Yönetimeliği’ne ilişkin beklentilerini iletti.

Yönetmelikte yapılacak revizyon öncesi Bakan Pekcan’a öneri ve taleplerini içeren dosya sunduklarını belirten İzmir Emlak Komisyoncuları Odası (İZEKO) Başkanı Mesut Güleroğlu, ‘Büyük emekler verdiğimiz yönetmelik ile emlakçılığın şeklini değiştirdik. Yönetmeliğe göre emlakçıların Ticaret Bakanlığı’ndan yetki belgesi alması gerekiyor.’ dedi.
Emlakçılık mesleğine saygın bir vizyon kazandırmak için çalıştıklarını kaydeden Güleroğlu, ‘Yeni dönemde emlakçılara en az lise mezuniyeti ve mesleki yeterlilik kurulundan yeterlilik belgesi alma şartı getiriliyor. Belgeyi almak isteyenler odamıza başvuracak, sınavlara girerek sertifika almaya hak kazanacak’ diye konuştu.

5 Aralık son tarih
Mesleki Yeterlilik Kurulu’ndan alınan belgenin taşınmaz ticaretindeki yetki belgesiyle eş değerliliği olmadığını da hatırlatan Başkan Güleroğlu, ‘Dükkan açtığınız takdirde yeterlilik belgesi, odanın kayıtlı faaliyet belgesi ve lise diplomasını Taşınmaz Ticareti Bilgi Sistemi’ne girersiniz. Sistemde de Ticaret Bakanlığı size iki tane müfettiş gönderir, mezuniyetiniz, belgeleriniz kontrol edilir. Uygunluk raporu verilirse çalışmaya başlarsınız. Yani dükkan açmak ve çalışmak için sadece yeterlilik belgesi yeterli değil” diye konuştu.

Artık herkesin emlakçılık yapamayacağını söyleyen Güleroğlu, “Emlakçının önceden alınan eğitim belgeleri ve 5 Haziran 2018 tarihinden önce alınan eğitim belgesi, oda kaydı, faaliyet belgesi varsa bu kişiler muafiyet kazanıyor. Emlakçıların, haklarını kaybetmemeleri için 5 Aralık 2019 tarihine kadar yetkili belgelendirme sistemine girerek bu belgeyi almaları lazım. Bu süreci kaçırırlarsa haklarını kaybediyorlar. Aralık’tan sonrada bakanlığın denetimleri başlayacak ve sapla saman ayrılacak 2020’ de herkesin bu işi yapamayacağını göreceksiniz” ifadelerini kullandı.

Ticaret Bakanı Pekcan’a verdikleri rapora da değinen Güleroğlu şunları söyledi: ‘Yönetmelik revizyonu konusundaki taleplerimiz ana hatlarıyla şöyle sıralanabilir;
• Yönetmelik uygulama ve revizyonlarını meslek kuruluşlarının temsilcilerinden oluşan bir komisyon ele almalı, meslek odalarına denetim yetkisi verilmelidir.
• Yetki belgesi müracaatlarında NACE kodu muhakkak dikkate alınmalı, kayıt dışı çalışanlara caydırıcı cezalar getirilmelidir.
• Üniversitelerden veya özel eğitim kurumlarından emlak danışmanlığı kurs belgesi olanlar 5 Hazirandan 2018 den önce Oda kayıtlarını ibraz edebiliyorlarsa taşınmaz ticareti yetki belgesi alabilmelidirler.
• Geçmişte küçük suçlarla ilgili sabıka kaydı kalkmış olup halen yetki belgesi alamayan üyelerimizin mağduriyetleri giderilmelidir.
• Yabancı vatandaşların sektörde çalışmaları ve yetki belgesi almaları konusunda meslek kuruluşlarının görüşleri dikkate alınmalıdır.
• Tapu ve Belediyelerde devlet dairelerinde yetki belgesi alan emlakçılar resmi olarak tanınmalı , emlakçılara taşınmazlar üzerinde her türlü araştırma ve işlem yapma yetkisi verilmelidir.
• Emlak sitelerine üye olurken ve ilan verirken yetki belgesi aranmalı, bu günü birlik kiralıklar için de geçerli olmalıdır. Ayrıca ilan siteleri fiyat politikası meslek kuruluşları ve Bakanlığın katılımıyla oluşacak kurulca belirlenmelidir.
• Yönetmelikteki sözleşmeler düzenlenmeli, süreleri uzatılmalıdır. Proje-Otel-Fabrika vb gayrimenkullerin satış sözleşme süreleri daha uzun olmalıdır.
• Taşınmaz gösterme belgesinde birden fazla (en az 4 adet) taşınmazın aynı taşınmaz gösterme belgesinde olması her birinin ayrı ayrı gösterildiğine dair her bir taşınmaz adresi karşısında alıcı veya kiracının imzası bulunmalıdır.
• Yönetmelik 13.madde gözden geçirilmeli istismara yol açması engellenmelidir.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Hükümet, memur ve memur emeklisine 2020'nin ilk 6 ayında yüzde 3,5, ikinci 6 ayında yüzde 3, 2021'nin ilk 6 ayında yüzde 3, ikinci 6 ayında yüzde 2,5 zam ve enflasyon ...

TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu) 2019 yılı mayıs ayına ait işsizlik rakamlarını açıkladı.

Kırmızı ete yüzde 20 zam geliyor iddiası Kurban Bayramı sonrasında moralleri bozdu.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın Para Politikası Kurulu Toplantısı'nda alınan karar ile; politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 24'te...

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in Sigara satışına getirilen vergi artışının tüketime etkisine ve kaçak sigara kullanım miktarına ilişkin Cumhurbaşkanı Yardımc...

Kamu işçisi, devlet memuruna kaç lira, yüzde kaç zam yapıldı? 2019 yılı Kamu Kesimi Toplu İş Sözleşmesi Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk il...

KPMG Türkiye’nin ekonominin dinamosu sektörlerin ilk altı aylık performansını değerlendirdiği Enerji Sektörel Bakış – İlk Yarı raporu yayımlandı.

Yazarlar
Website Security Test