Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

OSTİM’de 15 bin işletmeli üniversite!

27.7.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

OSTİM’de sanayinin içinde kurulan OSTİM Teknik Üniversitesi, öğrencilerine eğitimlerinin birinci yılından itibaren uygulama imkanı veriyor. Üniversite Rektörü Prof. Dr. Murat Yülek, üniversite-sanayi işbirliğinde dünyada örneği olmayan bir model geliştirdiklerini ve 15 bin işletmeli bir kampüs olduklarına işaret etti.

AYSEL KANBER

OSTİM OSB’nin kurduğu ve Türkiye’de ilk sanayi üniversitesi niteliğinde olan OSTİM Teknik Üniversitesi, öğrencilerine birinci sınıftan itibaren teorik eğitim, uygulamalı eğitim, pratik eğitim, işyeri deneyimi, işyeri uygulaması ve işyeri eğitimi verecek.
OSTİM OSB Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, katma değeri yüksek üretimin ancak nitelikli eğitim ile olacağını deneyimlediklerini ve bu ihtiyaçtan yola çıkarak sanayide bir üniversite kurduklarını ifade etti. Böylece ekosistemin en önemli eksiğini tamamlayacaklarını vurgulayan Aydın, sanayinin sorunlarına çözüm, endüstri 4.0 yolculuğunun ancak iyi bir ekip ile olacağının altını çizdi.

13 sektörel kümeli kampüs
OSTİM Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yülek, 15 bin işletmeli bir kampus ve 13 sektörel kümelerinin bulunduğuna vurgu yaparak, üniversite ve avantajları hakkında şu bilgileri verdi:
“Üniversitemizde Mühendislik Fakültesi içerisinde Elektrik-Elektronik Mühendisliği, Yazılım Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği dallarında eğitim vereceğiz. İktisadi ve İdari Bilimler Fakültemizde ise Uluslar arası Ticaret ve Finansman alanında eğitim verilecek. Lisans programlarımızda eğitim dili tümüyle İngilizce olacak. Ayrıca Meslek Yüksek Okulu olarak da Makine, Mekatronik, Elektronik Teknolojisi, Bilgi Güvenliği Teknolojisi, Lojistik, Dijital Medya ve Pazarlama, Bilgisayar destekli Tasarım ve Animasyon bölümlerimiz yer alıyor.

Üniversitemizde öğrencilerimiz gelişmiş laboratuarlar, uygulama alanları, serbest garaj ve serbest atölye imkanlarının içerisinde olacaklar. Bugün makine mühendisliği bölümünden mezun olmuş ancak henüz eğeyi eline almamış mezunlarımız var. Biz üniversitemizde yaparak mühendis olmayı öğretiyoruz. Öğrencilerimize stratejik ve uluslar arası projelerde olma imkanları sunuyoruz. Kuluçka merkezimizde öğrencilerimizin ilk adımı atmaları için girişimlerini destekliyoruz. Sektörlerin başarılı isimleri ile deneyimlerin paylaşılacağı ortamları sunuyoruz.
Diğer bir imkanımız ise, öğrencilerimizin yerleştikleri bölümde okurken diğer ders programlarından ders alarak çift diploma sahibi olmaları. Yandan programını tercih edenler, okudukları bölüm dışında bir bölümden ders alarak diplomalarına yandal bölüm sertifikalarını ekleyebiliyorlar.
Yabancı üniversiteler ile yapılan öğrenci değişim programları çerçevesinde, öğrencilerimiz lisans eğitimlerinin bir dönemini yurt dışında geçirebiliyorlar.”

Girişimcilik Karnesi
Rektör Yülek, kapasite ve yeteneklerine göre kayıtlı binlerce işletmeden oluşan network ağlarıyla işbaşı eğitim sürecini maksimum verimli geçirmeyi sağladıklarını anlatırken, Girişimcilk Karnesi farkındalıkları ile ilgili de şu bilgileri aktardı:
“Bizim için girişimcilik, insanlık, ihtiyaç ve problemlerinin farkına varmak ve onu çözümlemeye talip olmaktır. Üniversitemize kayıtlı olan her genç, girişimcilik ruhuna ve deneyimine ilk adımı, girişimcilik vergi numarasına sahip olarak atıyor. Girişimcilik Karnesi uygulamamızla her öğrencimizin girişimcilik algısının gelişmesini ve üretime daha okurken başlamasını hedefliyoruz. 5 zorunlu seminer ve uygulamanın devamındaki diğer 5 tanesini öğrencimizin isteğine bağlı olarak şekillendiriyoruz. Bu kapsamda zorunlu eğitim programımız içerisinde Girişimcilik Eğitimi, Proje Yönetimi Eğitimi, İnovasyon ve İş Fikri Oluşturma Eğitimi, Teknoloji Okur Yazarlığı Eğitimi ve Bilim ve Teknoloji Tarihi Eğitimi yer alıyor.”

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Sürdürülebilir enerjinin hem Dünya hem de ülke ekonomisi için öneminin daha iyi anlaşıldığı son zamanlarda, Türkiye’nin güneş enerjisi potansiyeli ve bu potansiyelin k...

Türkiye’nin tadı dillere destan, şifa kaynağı ürünleri kiraz, üzüm ve narı dünya genelinde daha fazla insanın tüketmesi için ihracatçılar Uluslararası Rekabetçiliğin G...

Şehzadeler şehri Manisa’nın ovalarında yetişen, Osmanlı sultanlarının sofralarının baş tacı olan ve ismini Osmanlı padişahlarından alan Sultani çekirdeksiz kuru üzümde...

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) İzmir Bölge Müdürlüğü’nden alınan bilgilere göre, 2018 yılı Temmuz ayında İzmir’de 6 bin 322 olan konut satışı, 2019 yılı Temmuz ayınd...

Motorine 19 Ağustos ile 20 Ağustos'u birbirine bağlayan gece için yeni bir zam yapılacağı duyuruldu.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB)'ndan son dakika ''Zorunlu Karşılık'' kararı geldi.

Hazır Giyim sektörünün buluşma noktası ve profesyonellerin merakla takip ettiği fuarların başında gelen Fashion Prime – Tekstil, Hazır Giyim Tedarikçileri ve Teknoloji...

Yazarlar
Website Security Test