Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

İZTO'dan 'Dijital Göçebe' atağı

31.7.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İzmir Ticaret Odası (İZTO) temmuz ayı olağan meclis toplantısında konuşan İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, yeni ülkeleri ve kültürleri keşfederken çalışma imkanı yakalayan 'Dijital Göçebeler'i İzmir'e çekmek için bir çalışma yapmayı hedeflediklerini belirtti.

İzmir Ticaret Odası temmuz ayı olağan meclis toplantısı İZTO Başkan Yardımcısı Yavuz Ateşalp başkanlığında gerçekleşti. Mecliste konuşan İZTO Başkanı Mahmut Özgener, yeni ülkeler keşfederken çalışma imkanı yakalayan insanları tanımlayan 'dijital göçebe' kavramı ile ilgili İzmir'de gerçekleştirmek istedikleri çalışmayı açıklayarak, dijital göçebeleri İzmir'e çekmek istediklerini söyledi. Dijital göçebelerin en çok ziyaret ettiği ülkeler ve kentlerin genelde egzotik mekanlar olduğunu belirten Özgener, "Endonezya, Tayland, Hindistan Meksika hemen dikkat çekiyor. İzmir'in inovasyon ve girişimcilik kentine dönüşümü vizyonumuz kapsamında; Dijital Göçebe'lerin seyahat güzergahlarına İzmir'in eklenmesinin sağlanması, dolayısıyla İzmir'e geldiklerinde uygun ortamların kendilerine sunulması hususunda çalışmalar yapılması önem taşıyor" dedi.

İZTO olarak Temmuz ayında gerçekleştirdikleri Girişimcilik Zirvesi sonucunda yeni gelişen 'Dijital Göçebe' kavramı ile ilgili çalışmadan söz eden Özgener, "Tam zamanlı, yarı zamanlı, 'freelance' yani serbest çalışma, mobil çalışma, 'home office' yani evden çalışma, 'remote' yani uzaktan çalışma gibi kavramlar ile birlikte çalışma türlerine bir yenisi daha eklendi: 'Digital Nomad' yani 'Dijital Göçebe'. Kente yabancı girişimcileri ve dijital göçebeleri çekmek amacıyla; yabancı girişimcilere özel avantajlar sağlayan bir program geliştirilmesine yönelik lobi çalışmaları yapılmasının hedeflendiğini anlatan Özgener, bu özel avantajların başında; Girişimci Vizesi, Oturum ve Çalışma İzni alınmasındaki kolaylıklar ve barınma imkanlarının geldiğini söyledi.

İnovasyon ve girişimcilik kentine dönüşüm
İzmir'in inovasyon ve girişimcilik açısından güçlü yönleri, sahip olduğu avantajlar, hizmet sağlayan kurumlar ve sağlanan hizmetlerle ilgili bilgi almasını sağlayacak bir tanıtım atağı hedeflendiğinden bahseden Özgener, "İzmir için ortaya konulan 'inovasyon ve girişimcilik kentine dönüşüm' vizyonunun, dünyadaki girişimcilik ekosistemi paydaşlarına aktarılması da çok önemli. İzmir'in turizmini arttırmaya yönelik faaliyetleri kapsamında; "İnovasyon Turizmi" stratejisinin ortaya konması da çok kritik. Yerel yönetimler ile işbirliği halinde, belirlenecek özel alanlarda girişimcilik kasabalarının oluşturulması hedefleniyor. Dünyada dijital göçebelerin uçak biletinden barınacağı yere, çalışacağı ortama kadar tüm ayarlamaları yaparak seyahatlerini organize eden tur şirketleri mevcut. Bu tür şirketlerin rotalarına İzmir'in de eklenmesini sağlayıcı faaliyetler yapılması da dijital göçebelik planlarımız arasında" diye aktardı.

Bir diğer çalışma olan 'Model Fabrika'dan söz eden Özgener, "Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yürütülmekte olan ve Avrupa Birliği tarafından desteklenen proje kapsamında İzmir'de kurulması programa alınan 'KOBİ Yetkinlik ve Dijital Dönüşüm Merkezi' yani Model Fabrika konusunda, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Odamız, EBSO ve İzmir Ekonomi Üniversitesi arasında işbirliği yapılmasına karar verildi. Model Fabrika'nın, kamu-üniversite-özel sektör ortaklığında verimlilik artışından kaliteye, yalın üretimden dijital dönüşüme kadar birçok alanda işletmelere rehberlik yapma hedefi ile kurulması planlanıyor. Model Fabrika'nın, yerli firmalardan temin edilen tezgahlar ve robot sistemleriyle, Türkiye'nin milli teknoloji ve güçlü sanayi atılımına katkı sağlayacağı öngörülüyor. AB Bölgesel Güven Fonu'ndan İzmir Uygulamalı Yetkinlik ve Dijiital Dönüşüm Merkezi projesinde kullanılmak üzere 9 bin 900 milyon TL bütçe tahsis edildi. Bütçe kapsamında ödenecek masraf kalemleri; Model Fabrika'nın kurulumu için gerekli olan tüm teknik destek, makine ve ekipman, bina tadilat maliyetleri, Uygulamalı Yetkinlik ve Dijital Dönüşüm Merkezi'nin içinde yer alacak sınıf ve ofislerin donatımına ilişkin maliyetler, Merkezde görevlendirilecek personelin maaşları, teknik gezi masraflarıdır" şeklinde konuştu.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Hükümet, memur ve memur emeklisine 2020'nin ilk 6 ayında yüzde 3,5, ikinci 6 ayında yüzde 3, 2021'nin ilk 6 ayında yüzde 3, ikinci 6 ayında yüzde 2,5 zam ve enflasyon ...

TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu) 2019 yılı mayıs ayına ait işsizlik rakamlarını açıkladı.

Kırmızı ete yüzde 20 zam geliyor iddiası Kurban Bayramı sonrasında moralleri bozdu.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın Para Politikası Kurulu Toplantısı'nda alınan karar ile; politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 24'te...

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in Sigara satışına getirilen vergi artışının tüketime etkisine ve kaçak sigara kullanım miktarına ilişkin Cumhurbaşkanı Yardımc...

Kamu işçisi, devlet memuruna kaç lira, yüzde kaç zam yapıldı? 2019 yılı Kamu Kesimi Toplu İş Sözleşmesi Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk il...

KPMG Türkiye’nin ekonominin dinamosu sektörlerin ilk altı aylık performansını değerlendirdiği Enerji Sektörel Bakış – İlk Yarı raporu yayımlandı.

Yazarlar
Website Security Test