Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Dolar kaç lira oldu? Dolar neden aniden yükseldi? 26 Ağustos 2019 Pazartesi

26.8.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Dolar TL gece sabaha karşı saniyeler içerisinde 6.38 seviyelerine çıkıp yine aynı hızla geriledi. Dolar TL'deki bu ani yükselişin sebebi ne? Ekonomistler 26 Ağustos 2019 Pazartesi tarihinde yaşanan kur dalgalanmasıyla ilgili ne söylediler?

ABD-Çin arasındaki 'ticaret savaşının' tırmanmasıyla Asya piyasaları Pazartesi gününe düşüşle başladı.

Asya borsasındaki hareketlilik Türk Lirası'nın da ABD Doları karşısında hızla değer kaybetmesine neden oldu ve Dolar/TL kuru bir süreliğine 6,39 seviyesini aşıp daha sonra 5,80 seviyelerinde dengelendi. Dolar/TL Cuma günü ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell'ın Jackson Hole konuşması sonrası 5,75 civarında işlem görürken bugünün ilk saatlerinde, 30 dakikadan kısa 6,39'a kadar yükseldi.

Hacimin yüksek olmadığı piyasada 6 seviyesinin üzerinde kalıcı olmayan dolar/TL güne 5,80'li seviyelerde başladı. Dolar/TL, TSİ 10:00'da gün içi yüzde 0,71'lik bir yükselişle 5,80 seviyesinden işlem görüyor.

Dolar TL'nin gece yaptığı sert yükseliş ve düşüş hakkında ekonomistlerin yorumları;

Sparta & Co Kurucu Ortağı Taner Özarslan, "ABD-Çin gerginliği yüksek kredi riskine sahip Çin piyasalarından ani kaçışlar yaratıyor. Asya açılışında 7,18 e yükselen USD/Çin Yuanı , gelişen ülke kurlarında panik yarattı. Japon Yeni USD ye karşı değer kaybedince ilk olarak TL zarar gördü ve gece USD/TL 6,38’i gördü." dedi.

İktisatçı yazar Mustafa Sönmez ise, "Trump’ın Çin salvosu, Çin’den sermaye çıkışına ve yuanın sert değer kaybına yol açtı. Fırtınadan TL de nasibini aldı.En kırılganlardan biri olarak TL nin değer kaybı hızlandı. Yeni sarsılmalara karşı MerkezB eli zayıf. Sarsıntılar sürer. Ülkeyi bu kadar zayıflatanlar utansın" ifadelerini kullandı.

Gizem Öztok Altınsaç, "Gece yaşadığımız 5.80 üzerine çıkan usdtry hareketi, Çin Yuanındaki hızlı değer kaybı kaynaklı. Haftaya yine global tarafta “riskten kaçış” ile başlıyoruz." dedi.

Cüneyt Başaran da, Ne oldu? Çin Yuanı Ağustos ayında %3.8 değer kaybedip, $ karşısında 11 yılın en zayıf değerine indi
Neden? Ticaret Savaşlarında iki taraf iyice birbirine girdi. Anlaşma zor. Bize ne? Fed faiz indirecek diye bütün EM kurları 2 aydır $’a kaşı değerleniyordu hepsinin tadı kaçtı. TL neden gece yarısı 6.38 gördü? Asya’da Yuan paniği başlayınca özellikle Japon yeni satıp, TL almış kişiler panikledi pozisyonlar hızlı kapandı. TL çok mu etkileniyor mu?Yerli ısrarla $ alırken kur 2 aydır yabancı sayesinde ( carry ) gerilemişti. O yüzden bizde panikleyen poz. Çok." diye iki tweet attı.

Diğer bir ekonomist Gökhan Şen de, "Çin ve ABD karşılıklı yeni gümrük tarife zamları açıklayınca cuma S&P %2,6 düşmüştü. Gece Asya açılışı ile birlikte Yuan Çin dışı işlemlerde 7,19'a kadar fırladı. Artan risk korunma ve spekülasyon ihtiyacı doğurdu. Yüksek faiz ödeyen, riskli enstrümanlar seviye gözetilmeksizin satılır böyle durumlarda. Muhtemeler Türk Lirası da bu muameleyi gördü ve gece bir anlığına 6,39xx görüldü. şimdi daha fazla işlem geçmesi ile piyasa sakinleşti ve TL 5,8040'ta. Çin Yuanının MB tarafından 7,05xx'ten bağlanması piyasaayı rahatlattı. Olan bu." dedi.

İş Yatırım'dan Şant Manukyan, Japon Yeni ile Türk Lirası paritesinin grafiğini paylaşarak, "Günaydın, dün gece yaşanan CNH hareketi JPY hareketini tetikleyince TRY hareketi tetiklendi. Japon ev kadınlarının net pozisyonu (gecikmeli olarak) ekte (global ortam giderek daha destekleyici!! hale geliyor)" diye yazdı.

Bir başka stratejist Orkun Gödek de "Lira hareketi Asya’nın likiditesi en düşük geçiş vaktinde oluyor. TSİ 01.22 gibi başlayıp 20 dk kadar sürüyor. Aynı anda lira Japon yeni karşısında da sert değer kaybı sergiliyor. i) Uzun süredir taşınan uzun TRYJPY poz. kapatılması ii) Düşük likidite iii) Global risk algısı." yorumunda bulundu.

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Avrupa’nın önde gelen fuarları arasında gösterilen ve ününü dünyaya hızla duyuran If Wedding Fashion ve Leather & More fuarlarında ‘moda rüzgarı’ başladı. Açılışta kon...

Esnaf mağazalarının açılış törenine katılan TTO Başkanı Olgun, yerel esnafa sahip çıkılması gerektiğini söyleyip ''Esnafımız yatırım yapıyor, risk alıyor, senedi yazıl...

Ege-Koop Genel Başkanı Hüseyin Aslan, bankaların konut kredilerinde masraf ve sigorta dayatması var diyerek hükumetin attığı adımların baltalandığını söyledi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Olağanüstü Genel Kurulu toplantısının gündem maddelerinden olan, Bankanın 2019 yılı dönem karından avans dağıtımı yapılmasına ...

Ticaret Bakanlığı’nın Perakende Ticarette Uygulanacak İlke ve Kurallar Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik’i Resmi Gazete’de yayımlanarak yürü...

Dünya Ekonomik Forum (WEF) toplantıları, İsviçre’nin Davos kasabasında ''Sürdürülebilirlik kalkınma hedefleri'' ana konusuyla başlıyor.

Moda alanında sürdürülebilirliğe dikkat çekmek amacıyla hazırlanan ‘Moda Devrimi Sergisi’ IF Wedding Fashion Fuar’ı kapsamında katılıcıların beğenisine sunuldu.

Yazarlar
Website Security Test