Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

TÜİK İzmir 2019 Temmuz ayı ihracat ithalat rakamları açıklandı

29.8.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu) 2019 yılı Temmuz ayı ihracat ve ithalat rakamlarını açıkladı. Buna göre İzmir'de 2019 yılı Temmuz ayında ihracat artarken, ithalat azaldı. Detaylar haberimizde...

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) İzmir Bölge Müdürlüğü'nün verdiği bilgiye göre; İzmir’de 2019 yılı Temmuz ayında bir önceki yılın aynı ayına göre ihracat yüzde 5,3 artarak 869 milyon dolar, ithalat yüzde 25,7 azalarak 640 milyon dolar olarak gerçekleşti. İzmir’de; İhracatın ithalatı karşılama oranı 2018 Temmuz ayında yüzde 95,8 iken, 2019 Temmuz ayında yüzde 135,8'e yükseldi.

İzmir'den en fazla Almanya'ya ihracat yapıldı

TÜİK İzmir Bölge Müdürlüğü'nün verdiği bilgiye göre İzmir'den Almanya’ya yapılan ihracat 2019 yılı Temmuz ayında 107,4 milyon dolar olurken, bu ülkeyi sırasıyla Birleşik Krallık (62,7 milyon dolar), ABD (60,3 milyon dolar), İspanya (52,5 milyon dolar) ve Hollanda (47,7 milyon dolar) takip etti.

Almanya ithalat ilk sırada

İzmir'e Almanya’ya yapılan ithalat 2019 yılı Temmuz ayında 77,1 milyon dolar oldu. Bu ülkeyi sırasıyla Çin (67,7 milyon dolar) ve İtalya (52,6 milyon dolar) izledi.

En fazla ihracat yapılan fasıl “Örme giyim eşyası ve aksesuarı”

2019 yılı Temmuz ayında İzmir'de en çok ihraç edilen “Örme giyim eşyası ve aksesuarı” (88,3 milyon dolar) fasılını “Kazanlar, makinalar, mekanik cihazlar ve aletler” (72,5 milyon dolar), “Plastikler ve mamulleri” (60,3 milyon dolar) ihracatı takip etti.

İzmir Ege bölgesinde ihracatta birinci

Türkiye İstatistik Kurumu ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı işbirliğiyle oluşturulan geçici dış ticaret verilerine göre; Ege Bölgesi'nde Temmuz ayında gerçekleşen ihracatın yüzde 58’i İzmirli firmalar tarafından yapıldı.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Avrupa’nın önde gelen fuarları arasında gösterilen ve ününü dünyaya hızla duyuran If Wedding Fashion ve Leather & More fuarlarında ‘moda rüzgarı’ başladı. Açılışta kon...

Esnaf mağazalarının açılış törenine katılan TTO Başkanı Olgun, yerel esnafa sahip çıkılması gerektiğini söyleyip ''Esnafımız yatırım yapıyor, risk alıyor, senedi yazıl...

Ege-Koop Genel Başkanı Hüseyin Aslan, bankaların konut kredilerinde masraf ve sigorta dayatması var diyerek hükumetin attığı adımların baltalandığını söyledi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Olağanüstü Genel Kurulu toplantısının gündem maddelerinden olan, Bankanın 2019 yılı dönem karından avans dağıtımı yapılmasına ...

Ticaret Bakanlığı’nın Perakende Ticarette Uygulanacak İlke ve Kurallar Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik’i Resmi Gazete’de yayımlanarak yürü...

Dünya Ekonomik Forum (WEF) toplantıları, İsviçre’nin Davos kasabasında ''Sürdürülebilirlik kalkınma hedefleri'' ana konusuyla başlıyor.

Moda alanında sürdürülebilirliğe dikkat çekmek amacıyla hazırlanan ‘Moda Devrimi Sergisi’ IF Wedding Fashion Fuar’ı kapsamında katılıcıların beğenisine sunuldu.

Yazarlar
Website Security Test