Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Birinci Hazar Ekonomik Forumu yapıldı

9.9.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Birinci Hazar Ekonomik Forumu, Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhammedov'un ev sahipliğinde, Rusya Başbakanı Dmitriy Medvedev, Azerbaycan Başbakanı Nevruz Memmedov, Kazakistan Başbakanı Askar Mamin, İran Birinci Cumhurbaşkanı Yardımcısı İshak Cihangiri'nin katılımıyla yapıldı.

Soldan sağa sırasıyla, Azerbaycan Başbakanı Nevruz Memmedov, İran Birinci Cumhurbaşkanı Yardımcısı İshak Cihangiri, Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhammedov, Rusya Başbakanı Dmitriy Medvedev, Kazakistan Başbakanı Askar Mamin.

Açılış konuşmasında Hazar Denizi'nin konumu ve Hazar'a kıyısı bulunan ülkeler arasındaki ekonomik ilişkilerin geliştirilmesine vurgu yapan Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhammedov, “Hazar, bölgedeki barışçıl istikrar ve bölge ülkelerinin iş birliği sayesinde enerji, teknoloji, ulaşım ve lojistik gibi sektörler açısından uluslararası ticaretin önemli merkezlerinden biri haline gelecek.” dedi.

Hazar Denizi'nde önemli enerji kaynaklarının bulunduğunu ifade eden Berdimuhammedov, “Bölgenin gelişmesi için Türkmenistan, Rusya, Azerbaycan, İran ve Kazakistan tarafından enerji alanında geliştirilecek güçlü bir iş birliğine ihtiyaç var. Bunu yaparken Hazar Denizi’nde ekolojik dengeyi ve çevreyi uluslararası standartlarda koruyacağız.” şeklinde konuştu.

Ticareti geliştirmek amacıyla ulaşım ve iletişim ağları açısından önemli yatırımlar yaptıklarını kaydeden Berdimuhammedov, bu kapsamda geçen yıl inşa edilen Türkmenbaşı Uluslararası Limanı'nı örnek gösterdi.

Gelecek için işbirliği kararı

Forum çerçevesinde, Azerbaycan, İran, Kazakistan, Rusya Federasyonu ve Türkmenistan Devlet Başkanları tarafından imzalanan Hazar Denizi’nin Hukuki Statüsü Konvansiyonunun 12 Ağustos 2019'ta Aktau kentinde düzenlenen Beşinci Hazar Zirvesi’nin sonuçları üzerindeki rolü, Hazar bölgesi arasındaki işbirliğinin niteliksel olarak yeni bir ortaklık seviyesine ilerletilmesi için koşulların yaratılmasında anlaşıldı.

Ticari-Ekonomik İşbirliği Üzerine Hazar Kıyı Devletlerinin Hükümetleri ile Taşımacılık Alanındaki Hazar Kıyı Devletleri İşbirliği Anlaşması Arasındaki Anlaşma'nın, ekonomik alandaki kıyı devletler arasındaki işbirliğinin daha da güçlendirilmesine ve geliştirilmesine katkıda bulunulmasına karar verildi.

Bölgenin uluslararası ticaret açısından önemli bir merkez haline getirilmesini hedefleyen Birinci Hazar Ekonomik Forumu kapsamında, "Yenilikçi Teknolojiler Sergisi"nin açılışı da düzenlendi.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı koordinasyonunda çalışmalarını sürdüren İzmir Kalkınma Ajansı, 2020 yılında İzmir genelinde yürütülecek olan ''Sosyal Gelişmeyi Desteklem...

TİAD, geleceğin yeteneklerini sanayiye kazandırmak ve inovatif fikirlerin ortaya çıkmasını teşvik etmek amacıyla geleneksel hale getirdiği Altın Pergel yarışmasının st...

Türk üreticisi ve ihracatçısının oluşturduğu güç birliği Türk üzümünü dünya piyasalarında zirveye taşıdı. İhracatçılar, üzüm üreticilerinin ürün desenini çeşitlendirme...

Avrupa’dan ABD’ye dünyanın birçok noktasına ihracat yapan su ürünleri sektörü Türkiye’de balık tüketimini artırmak için 8 Ağustos’ta ilk kez ödüllü fotoğraf yarışması ...

Akdeniz Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği (ASHİB), Afrika kıtasındaki ticaret fırsatlarını Türk ihracatçısının lehine geliştirmek amacıyla Medite...

Altınbaş Üniversitesi'nde düzenlenen ''Çarşamba Buluşmaları'' toplantısında konuşan Prof. Dr. Emre Alkin, Koronavirüs ile ilgili son gelişmeleri değerlendirdi.

İŞKUR İzmir İl Müdürü Kadri Kabak, 2019 yılında 127 bin kişiyi işe yerleştirdiklerini söyledi.

Yazarlar
Website Security Test