Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Birinci Hazar Ekonomik Forumu yapıldı

9.9.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Birinci Hazar Ekonomik Forumu, Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhammedov'un ev sahipliğinde, Rusya Başbakanı Dmitriy Medvedev, Azerbaycan Başbakanı Nevruz Memmedov, Kazakistan Başbakanı Askar Mamin, İran Birinci Cumhurbaşkanı Yardımcısı İshak Cihangiri'nin katılımıyla yapıldı.

Soldan sağa sırasıyla, Azerbaycan Başbakanı Nevruz Memmedov, İran Birinci Cumhurbaşkanı Yardımcısı İshak Cihangiri, Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhammedov, Rusya Başbakanı Dmitriy Medvedev, Kazakistan Başbakanı Askar Mamin.

Açılış konuşmasında Hazar Denizi'nin konumu ve Hazar'a kıyısı bulunan ülkeler arasındaki ekonomik ilişkilerin geliştirilmesine vurgu yapan Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhammedov, “Hazar, bölgedeki barışçıl istikrar ve bölge ülkelerinin iş birliği sayesinde enerji, teknoloji, ulaşım ve lojistik gibi sektörler açısından uluslararası ticaretin önemli merkezlerinden biri haline gelecek.” dedi.

Hazar Denizi'nde önemli enerji kaynaklarının bulunduğunu ifade eden Berdimuhammedov, “Bölgenin gelişmesi için Türkmenistan, Rusya, Azerbaycan, İran ve Kazakistan tarafından enerji alanında geliştirilecek güçlü bir iş birliğine ihtiyaç var. Bunu yaparken Hazar Denizi’nde ekolojik dengeyi ve çevreyi uluslararası standartlarda koruyacağız.” şeklinde konuştu.

Ticareti geliştirmek amacıyla ulaşım ve iletişim ağları açısından önemli yatırımlar yaptıklarını kaydeden Berdimuhammedov, bu kapsamda geçen yıl inşa edilen Türkmenbaşı Uluslararası Limanı'nı örnek gösterdi.

Gelecek için işbirliği kararı

Forum çerçevesinde, Azerbaycan, İran, Kazakistan, Rusya Federasyonu ve Türkmenistan Devlet Başkanları tarafından imzalanan Hazar Denizi’nin Hukuki Statüsü Konvansiyonunun 12 Ağustos 2019'ta Aktau kentinde düzenlenen Beşinci Hazar Zirvesi’nin sonuçları üzerindeki rolü, Hazar bölgesi arasındaki işbirliğinin niteliksel olarak yeni bir ortaklık seviyesine ilerletilmesi için koşulların yaratılmasında anlaşıldı.

Ticari-Ekonomik İşbirliği Üzerine Hazar Kıyı Devletlerinin Hükümetleri ile Taşımacılık Alanındaki Hazar Kıyı Devletleri İşbirliği Anlaşması Arasındaki Anlaşma'nın, ekonomik alandaki kıyı devletler arasındaki işbirliğinin daha da güçlendirilmesine ve geliştirilmesine katkıda bulunulmasına karar verildi.

Bölgenin uluslararası ticaret açısından önemli bir merkez haline getirilmesini hedefleyen Birinci Hazar Ekonomik Forumu kapsamında, "Yenilikçi Teknolojiler Sergisi"nin açılışı da düzenlendi.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Türkiye’nin Suudi Arabistan’a ihracatı Mayıs’ta yüzde 50’nin üzerinde, Haziran’da yüzde 30, Temmuz’da ise yüzde 21 arttı.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Twitter hesabından yeni bir paylaşım yaptı. İSO Türkiye İmalat Sektörü İhracat İklimi Endeksi verilerini paylaşan Albayrak, Tür...

Türkiye'de işsizlik oranı, mayısta geçen yılın aynı ayına göre 0,1 puan artışla yüzde 12,9 oldu.

Son zamanlarda gümüşteki yükseliş analistlerde gümüş için konsolidasyon beklentisi oluşmasını sağladı. Ancak analistlere göre bu durum geçici.

Pandemi sürecinde tüketimi artan ve kilogram fiyatı 18 liraya kadar yükselen limona getirilen ihracat kısıtlaması Resmi Gazete'de yayımlanan kararla kaldırıldı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Murat Uysal, BDDK (Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu) Başkanı Mehmet Ali Akben ile önde gelen bankaların genel ...

Osmanlı Sultanlarının tercihi Çekirdeksiz Sofralık Sultani Üzümün ihracat yolculuğu 8 Ağustos 2020 Cumartesi tarihinde başlıyor. Mevlâna (Razaki) Sofralık üzümünün ihr...

Yazarlar
Website Security Test