Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Birinci Hazar Ekonomik Forumu yapıldı

9.9.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Birinci Hazar Ekonomik Forumu, Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhammedov'un ev sahipliğinde, Rusya Başbakanı Dmitriy Medvedev, Azerbaycan Başbakanı Nevruz Memmedov, Kazakistan Başbakanı Askar Mamin, İran Birinci Cumhurbaşkanı Yardımcısı İshak Cihangiri'nin katılımıyla yapıldı.

Soldan sağa sırasıyla, Azerbaycan Başbakanı Nevruz Memmedov, İran Birinci Cumhurbaşkanı Yardımcısı İshak Cihangiri, Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhammedov, Rusya Başbakanı Dmitriy Medvedev, Kazakistan Başbakanı Askar Mamin.

Açılış konuşmasında Hazar Denizi'nin konumu ve Hazar'a kıyısı bulunan ülkeler arasındaki ekonomik ilişkilerin geliştirilmesine vurgu yapan Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhammedov, “Hazar, bölgedeki barışçıl istikrar ve bölge ülkelerinin iş birliği sayesinde enerji, teknoloji, ulaşım ve lojistik gibi sektörler açısından uluslararası ticaretin önemli merkezlerinden biri haline gelecek.” dedi.

Hazar Denizi'nde önemli enerji kaynaklarının bulunduğunu ifade eden Berdimuhammedov, “Bölgenin gelişmesi için Türkmenistan, Rusya, Azerbaycan, İran ve Kazakistan tarafından enerji alanında geliştirilecek güçlü bir iş birliğine ihtiyaç var. Bunu yaparken Hazar Denizi’nde ekolojik dengeyi ve çevreyi uluslararası standartlarda koruyacağız.” şeklinde konuştu.

Ticareti geliştirmek amacıyla ulaşım ve iletişim ağları açısından önemli yatırımlar yaptıklarını kaydeden Berdimuhammedov, bu kapsamda geçen yıl inşa edilen Türkmenbaşı Uluslararası Limanı'nı örnek gösterdi.

Gelecek için işbirliği kararı

Forum çerçevesinde, Azerbaycan, İran, Kazakistan, Rusya Federasyonu ve Türkmenistan Devlet Başkanları tarafından imzalanan Hazar Denizi’nin Hukuki Statüsü Konvansiyonunun 12 Ağustos 2019'ta Aktau kentinde düzenlenen Beşinci Hazar Zirvesi’nin sonuçları üzerindeki rolü, Hazar bölgesi arasındaki işbirliğinin niteliksel olarak yeni bir ortaklık seviyesine ilerletilmesi için koşulların yaratılmasında anlaşıldı.

Ticari-Ekonomik İşbirliği Üzerine Hazar Kıyı Devletlerinin Hükümetleri ile Taşımacılık Alanındaki Hazar Kıyı Devletleri İşbirliği Anlaşması Arasındaki Anlaşma'nın, ekonomik alandaki kıyı devletler arasındaki işbirliğinin daha da güçlendirilmesine ve geliştirilmesine katkıda bulunulmasına karar verildi.

Bölgenin uluslararası ticaret açısından önemli bir merkez haline getirilmesini hedefleyen Birinci Hazar Ekonomik Forumu kapsamında, "Yenilikçi Teknolojiler Sergisi"nin açılışı da düzenlendi.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Kuveyt Türk Katılım Bankası bireylere, işletmelere ve ülke ekonomisine katkı sunmak için finansman oranlarını değiştirdi. Banka bu doğrultuda konut ve araç finansmanla...

Tarım ürünleri üretici fiyat endeksi, 2019 yılı Ağustos ayında bir önceki aya göre yüzde 0,70 azalış, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 8,05, bir önceki yılın a...

İspanya’nın Valencia kentinde düzenlenecek olan Feria Habitat Valencia Mobilya Fuarı, 17-20 Eylül tarihleri arasında kapılarını açacak. İstanbul Mobilya Kağıt ve Orman...

Türkiye'nin şeftali ihracatından yüzde 82'lik pay alan Rusya Federasyonu'na şeftali ihracatında yüzde 40 olan analiz sıklığı, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yüzde...

Ege Ekonomiyi geliştirme Vakfı (EGEV) öncülüğünde düzenlenen Ege Ekonomik Forum’u bu yıl 3. kez gerçekleştirilirken, İzmir Başkanlar Kurulu üyeleri de Forum’a tam dest...

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), bugün düzenlediği 'bir hafta repo ihalesi' ile piyasaya 7 milyar TL fon sürdü.

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından açıklanan verilere göre, ağustos ayında 576,3 milyon TL fazla veren bütçe ocak-ağustos döneminde ise 68,1 milyar TL açık verdi.

Yazarlar
Website Security Test