Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

MAKTEK İzmir Fuarı Bakan Varank'ın da katılımıyla başladı

9.10.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Makine sektörünün Ege Bölgesi’ndeki en büyük buluşması MAKTEK İzmir Fuarı, kapılarını açtı. Takım tezgahları sektörünün en büyük buluşma platformlarından biri olan ve dört gün sürecek MAKTEK Fuarı kapsamında sektör, 500 milyon dolarlık iş hacmi hedefliyor.

EDA EBRU NANECİ

MAKTEK İzmir Fuarı kapılarını açtı. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank'ın da katıldığı 4 gün sürecek olan MAKTEK İzmir Fuarı'na 17 ülkeden 370 firma katılıyor.

İzmir Valisi Erol Ayyıldız, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ, TÜYAP Fuarcılık Genel Müdürü İlhan Ersözlü, Makina İmalatçılar Birliği (MİB) Başkanı Emre Gencer, Takım Tezgahları Sanayici ve İş İnsanları Derneği (TİAD) Başkanı Fatih Varlık da açılış töreninde yer aldı. Açılışın ardından protokol tarafından fuarda yer alan stantlar gezildi.

“Faiz ve enflasyon düşüyor”
MAKTEK İzmir Fuarı’nın açılışında konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank iş dünyasına seslendi. Enflasyon ve faizlerin düştüğünü dile getiren Varank şu ifadeleri kullandı: “Bölgemizde bir takım sıcak gelişmeler yaşanıyor ama hiçbir şekilde yaşanan bu gelişmeler sizleri endişeye sevk etmesin. Aksine Türkiye, ulusal güvenliğini teminat altına alacak kararlı adımları atarak, büyüyen ekonomisine de güçlü bir zemin hazırlıyor. Türkiye’ye yönelik uluslararası yatırım ilgisi işte bunun bir göstergesi. Her gün medyadan yeni yatırım yapacak ya da yatırımlarını artıracak uluslararası firmaların haberlerini sizler de okuyorsunuzdur. Ülkemize artan bu ilginin devamı gelecek. Bakın, faizler ve enflasyon düşüyor. Sektörel güven göstergeleri yukarı yönlü hareket ediyor. Sanayi sektöründe yeni siparişler artıyor. Türk Lirası’nın yanında kuvvetle durmaya devam edin. Önümüzdeki dönem, Türkiye ekonomisinin yeni başarı hikâyesine inşallah tüm dünya şahit olacak.”

31 milyarlık yatırıma teşvik
Makine sektörünün yılın ilk 8 ayında 12 milyar dolarlık ihracat hacmiyle, geçen senenin aynı dönemindeki performansını geride bıraktığını hatırlatan Varank, “Yatırım teşviklerimizde makine sektörü öncelikli bir yere sahip. Makine imalatı yatırımlarını 4. bölge desteklerinden faydalandırıyoruz. Ayrıca, TÜBİTAK ve KOSGEB destekleriyle üretilen projeler 5. bölge teşviklerden yararlanabiliyor. Eğer yaptığınız makine yatırımı belli kriterleri sağlıyorsa stratejik yatırım teşviki de alabiliyor. Bugüne kadar sektörün 31 milyar liralık yatırımına teşvik verdik. Bu sayede 50 binin üzerinde istihdam oluşmasına katkı sunduk. Makine sektörü, AR-GE teşviklerinde ilk sırada yer alıyor. Sektörde faaliyet gösteren KOBİ’ler; KOSGEB’in 10 farklı destek programına başvurabiliyor. Son 3 senede 8 binin üzerinde KOBİ’ye ülkemizde makine üretsinler diye kaynak aktardık. Benzer şekilde TÜBİTAK kanalıyla da 17 senede, makine sektöründeki 3 binin üzerindeki projeye 1,5 milyara yakın destek verdik” dedi.

“Kapsamlı bir strateji hazırladık”
İzmir’in kimliğini gün yüzüne çıkarmak için ekonomiyi mevcut yaklaşımların gölgesinden çıkararak değerlendirmek gerektiğini belirten İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Ekonomiyi; doğayla, demokrasiyle, kültür sanatla birlikte ele almak gerektiğini düşünüyorum. İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak kapsamlı bir strateji hazırladık. Amacımız, İzmir’in tarihsel geçmişinin gün yüzüne çıkarmak ve ekonomik kırılganlıklara karşı şehri dirençli kılmak. Dünyanın farklı yatırımcı ve inovasyonlarını İzmir’e çekmeyi hedefliyoruz. Bunu sağlamanın yolu ekonomiyi tek başına değil, İzmir için düşündüğümüz tüm stratejik hedeflerimizle bütün olarak ele almak. Fuarın böyle amaca hizmet edeceğine inanıyorum” açıklamasında bulundu.

Öğrenciler de ziyaret edecek
Fuara 88 yeni firmanın katıldığını belirten TÜYAP Fuarcılık Genel Müdürü İlhan Ersözlü, “17 ülkeden 370 firma katıldı. Yurt içi ve yurt dışında yaptığımız pazarlama faaliyetleri sonucunda şu anda 55 ülkeden binin üzerinde iş insanı fuara davetli. Sosyal sorumluluk projesi kapsamında, endüstri meslek lisesi öğrencilerimizi, üniversitelerdeki mühendislik fakültesi öğrencilerimizin masraflarını üstlenerek fuarı gezmelerini sağlıyoruz. Katılımcı firmalarımız bu fuara çok iyi hazırlandı. Umarız bu fuarla, Türkiye’nin, bölgenin, İzmir’in üretimine ve ihracatına katkı sağlarız” ifadelerini kullandı.

“Fırsatlara odaklanmalıyız”
Takım tezgahları sektöründe başarılı olmadan küresel ölçekte rekabetçi bir imalat sanayisi kurulamayacağını vurgulayan Makina İmalatçılar Birliği (MİB) Başkanı Emre Gencer ise “MAKTEK İzmir Fuarı’nın ikinci kez İzmir’de düzenleniyor olmasından gurur duyuyoruz. Fuarı, ekonomik daralma sonrası ipten dönüş sinyallerinin alındığı bir dönemde gerçekleştiriyoruz. Kredi kanallarının uzunca bir süreden sonra yeniden açıldığına şahit oluyoruz. Kredi faizleri düşüyor daha da düşecektir. Dünya ticareti radikal bir değişime girmiştir. Tüm bu olumsuzlukların bilincinde değişen koşulların getirdiği fırsatlara odaklanarak yürümeliyiz” dedi.

“O modelde sona gelindi”
Son dönemde Türkiye ekonomisinde yaşanan sıkıntıların bir gerçeği ortaya çıkardığını söyleyen Gencer sözlerini şöyle sürdürdü: “Dış borca dayalı büyüme modelinde sona gelindi. Türkiye hiç zaman kaybetmeden inovasyon, ARGE ve dijitalleşmeye dayalı üretim ekonomisine geçmek zorundadır. Memnuniyetle görüyoruz ki bu konuda çok ciddi adımlar atılmaya başlanmıştır. 2019-2023 yıllarını kapsayan 11. Kalkınma Planı uygulamaya geçti. Makine sektörün de küresel pazardaki rekabetçi gücümüzün arttırılması hedeflenmektedir. Sektörün tüm beklentileri ilgili bölümde yer almıştır. Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Programı ile de makine imalatı öncelikle odaklanacak üretim sektörü olarak kabul edilmiştir.”

“Fuarı güçlendirme vakti”
Takım tezgahları sanayisinin itici gücü ve ekonomik kalkınmanın bel kemiği olduğunun altını çizen Takım Tezgahları Sanayici ve İş İnsanları Derneği (TİAD) Başkanı Fatih Varlık da “Takım tezgahlarından bağımsız bir sanayi düşünülemez. Takım tezgahları olmadan sanayide üretim yapılamaz. Türkiye olarak her alanda yerli ve milli üretimi sanayi stratejisi haline getirdik. TİAD olarak sanayimizi geliştiren faaliyetler gerçekleştiriyoruz. Bunlardan en önemlilerinin biri de MAKTEK Fuarı’dır. 2017’de MAKTEK İzmir Fuarı’nın başarılı bir şekilde sonuçlanması bize doğru tespitler yaptığımızı gösterdi. Şimdi vakit, emin adımlarla ilerlemek ve fuarı daha da güçlendirme vaktidir” diye konuştu.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

BASİFED Yönetim Kurulu Başkanı Seda Kaya Ösen, Koronavirüs (Kovid-19) pandemisi sonrası yaşanacak süreci sosyal patlama olarak değerlendirerek, işsizlik sorununa devle...

Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği (MOSDER) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Balcı, mobilya sektörünün düğün sezonuna hazır olduğunu söyledi.

Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, 2020 yılı için umutlu konuşarak, Türkiye ekonomisinin Koronavirüs (Kovid-19) pandemisinden güçlenerek çıkaca...

Prof. Dr. Selim Aytaç, kenevir bitkisinin endüstri bitkileri kategorisinde olduğunu söyleyerek, Türkiye'nin kenevirde katma değer üretebileceği potansiyeline dikkat çe...

Türkiye İstatistik Kurumu ile Ticaret Bakanlığı işbirliğiyle oluşturulan genel ticaret sistemi kapsamında üretilen geçici dış ticaret verilerine göre; ihracat 2020 yıl...

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın duyurduğu yeni destek paketi kredi kolaylıkları sağlayacak. Kamu bankalarından vatandaşa yeni destek kredileri geliyor.

İstanbul Moda Akademisi (İMA) işbirliğinde Kasım 2019’da başlayan ''Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (EHKİB) Moda Gelişim Akademisi'' eğitimleri pan...

Yazarlar
Website Security Test