Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Rekabetçiliğin yeni kodları yazıldı

7.11.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

SEDEFED tarafından bu yıl 11’incisi düzenlenen Rekabet Kongresi’nde ekonomik ve dijital gelişmeler ışığında sektörel rekabetçilik politikaları ele alındı.

BURCU NOYAN

Şirketlerin yol haritasının önemli anahtarlarından biri de hiç şüphesiz rekabettir. Rekabet koşullarının giderek değiştiği ve dönüştüğü ortamda, şirket yöneticilerine de önemli görevler düşüyor. 11. Rekabet Kongresi, Sektörel Dernekler Federasyonu (SEDEFED) ev sahipliğinde “Ekonomik ve Dijital Gelişmeler Işığında Sektörel Rekabetçilik Politikaları” ana temasıyla gerçekleştirildi. Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu’nun (TÜRKONFED) desteği ile gerçekleştirilen Kongre’de, sürdürülebilir kalkınma yolunda daha etkin bir dijitalleşme süreci hedefiyle hayata geçirilecek yeni politikalar masaya yatırıldı.

TÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan, zor bir yılın geride kaldığını söyledi. Önümüzdeki dönemde ev ödevlerini eksiksiz yapmaktan başka çıkış yolunun görünmediğine dikkat çeken Turan, “ Yaşadığımız yeni çağın ekonomik gücü; verimlilik ve değer yaratma üzerine inşa edilirken; ekonomimizin dayanıklılığını artırmanın öncelikli ev ödevlerimiz arasında olduğunu düşünüyoruz. İhracatımız ve ihracatçı sayımız artıyor ancak katma değer yaratmada, bir “orta gelir tuzağı” döngüsü burada da karşımıza çıkıyor. Nicelik kadar nitelikli ihracatçı firmalarımız için yeni bir eko-sistem inşa etmemiz acil ihtiyaç olarak görülüyor. Orta Gelir-Orta Demokrasi ve Orta Eğitim Tuzaklarından kurtulmuş bir Türkiye’nin sürdürülebilir, rekabetçi ve kapsayıcı bir kalkınmayı sağlayacağına inanıyoruz” diye konuştu.

Rekabete, rekabet öncesi işbirliği ile hazırlanma kültürümüzü geliştirmemiz gerekiyor

Farklı alanlarda yeni ‘unicorn’ ülkeler gördüklerine dikkat çeken TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Simone Kaslowski, “ Bilişimde Estonya, sanayide Polonya, tarım teknolojilerinde İsrail öne çıkıyor. Bundan 10 yıl önce küresel arenada olmayan ülkeler dijital dönüşüm rüzgarını doğru zamanda yakaladıkları için kendi markalarını yaratabiliyor; kendileri de birer marka olabiliyorlar. Bizim de Türkiye olarak fırsatları ve riskleri doğru analiz ederek harekete geçmekten başka bir alternatifimiz olamaz. Sağlıklı verilere ve yalın analizlere dayanmayan dönüşüm planlamaları ekonomimizin göze alamayacağı bir risk. Bunun için bilgiyi paylaşarak dönüşümün ivmesini artırmak; cesaretlendirmek; ilham olmak çok kıymetli” dedi.

Simone Kaslowski, ‘rekabete, rekabet öncesi işbirliği ile hazırlanma’ kültürünün geliştirilmesi gerektiğini hatırlattı. Sınırlı olan kaynakları en etkili şekilde kullanmanın önemine vurgu yapan Kaslowski, “Tekrar yerine bütünleyici işlerle ülkemizi daha ileri taşımalıyız. Dijital teknoloji çözümleriyle rekabet gücünü artıran örnekleri çoğaltmalıyız. Dijital dönüşümün sürdürülebilirliği ve inovasyon ekosisteminin güçlendirilmesi için yerelde teknoloji üretimini desteklememiz gerekiyor” diyerek sözlerini tamamladı.

Ekonominin yükselmesi, öngörülebilir bir iş ortamı oluşturmaktan ve etkin bir tedarik zincirinden geçiyor

Türkiye’nin önünde yeni bir büyüme fırsatı olduğunu vurgulayan SEDEFED Yönetim Kurulu Başkanı Ali Avcı, ekonominin, teknoloji odağında değişen pazar koşullarında yükselmesinin; öngörülebilir bir iş ortamı oluşturmaktan, istikrarlı ve dengeli makro politikalardan ve etkin bir tedarik zincirinden geçtiğini belirtti. Artık rekabetçilik ve kalkınma liginde, ülkelerin yanı sıra kentler, coğrafi bölgeler, sektörler ve şirketlerin ülkelerinin rekabetçilik ve marka gücünü artırmak için kıyasıya mücadele ettiklerinin altını çizen Avcı, “ Diğer yandan, enflasyon, büyüme, sanayi üretimi, ticaret ve güven endeksi gibi ekonominin nabzını ölçen veriler, Türkiye’nin 2019 yılını geride bırakırken yeniden bir büyüme dönemine girebileceğini işaret ediyor. Bu dönemi tetikleyecek en önemli faktörler dijitalleşme, otomasyon ve endüstri 4.0 olarak öne çıkmaktadır. Bu faktörler yakın gelecekteki sanayi politikalarını ve özel sektör reformlarını bugünden şekillendirmektedir. Bu politikalar doğrultusunda Türkiye’de sektörlerin büyümesi, ancak inovasyonla, doğru yatırımlarla ve veri temelli yaklaşımlarla mümkün olacaktır “ dedi.

ARGE Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Argüden’in ve Siemens Türkiye Dijitalizasyon ve Endüstri 4.0 Pazarlama Müdürü Derya İren’in özel konuk konuşmaları ile yer aldığı 11. Rekabet Kongresi’nde iki ayrı panel düzenlendi. SEDEFED Ekonomi Danışmanı Haluk Tükel’in moderatörlüğünde gerçekleşen “Rekabet Gücü ve Sanayi Politikalarının Gelişimi için Kamu Sektörü 4.0” panelinde, UNDP Türkiye Özel Sektör Program Yöneticisi Hansın Doğan, TÜSİAD Baş Ekonomisti Zümrüt İmamoğlu, UiPath Türkiye Genel Müdürü Tuğrul Cora, ve Konfidas Limited Kurucusu ve CEO’su Ram Levi, Türkiye’nin dijitalleşme sürecinde kamu ve özel sektörün birlikte nasıl daha fazla sinerji yaratabileceği konusunu masaya yatırdı.

Rekabet Kongresi’nde ikinci panel ise “Özel Sektörde Dijitalleşme, İnovasyon ve Ar-Ge’ye Güncel Bir Bakış” başlığıyla düzenlendi. Ekonomi Gazetecisi Hakan Güldağ’ın moderatörlüğünde gerçekleşen bu panelde Koç Holding Dijital Dönüşüm Danışmanı Murad Ardaç, Reeder Kurucusu Sezen Sungur Saral ve Chain&Chain Technologies Kurucu Ortağı Cüneyt Yetgin dijitalleşme ve inovasyon yolculuğuna dair tecrübelerini paylaştı.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

AVM'ler 1 Haziran tarihinden itibaren tam kapasiteye dönüyor. AVM içindeki her işletme faaliyete başlayacak. AVM'lerde kira bilmecesi ise sürüyor. Kira indirimi olacak...

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) salgının etkilerinin derinleştiği nisan ayına ilişkin kurulan ve kapanan şirket istatistiklerini yayımladı. TOBB'un raporu bi...

Finansman bonolarında gerçek kişiler için vergi tevkifat (stopaj) oranı, yeni tip koronavirüs (COVID-19) salgınının ekonomik etkilerini en aza indirmek için vatandaş, ...

İzmir Ticaret Borsası Mayıs Ayı Olağan Meclis Toplantısı 22 Mayıs 2020 Cuma günü telekonferans aracılığıyla ve Meclis Üyelerinin geniş katılımlarıyla gerçekleştirildi.

Türkiye ile Çin arasında yaşanan olumlu siyasi atmosfer ekonomik gelişmelere de yansımaya devam ediyor. Geçen yıl kirazla başlayan ve son olarak süt ve süt ürünleriyle...

OSBDER Başkanı Uğurtaş, "Önce Covid-19 ardından YEKDEM" diyerek Yenilenebilir Enerji Kaynakları Destekleme Mekanizması'nın (YEKDEM) elektrik faturalarına öngörülenin ç...

Firma çalışanları arasında anketler yapılıyor. Çalışanlar salgın bitse de evden çalışmak istiyorlar.

Yazarlar
Website Security Test