Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

4. Bakırçay Ekonomi Zirvesi yapıldı

6.12.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

''Bakırçay Bölge Gazetesi'' ile Bergama Ticaret Odası Başkanlığının birlikte organize ettiği, 4. Bakırçay Ekonomi Zirvesi, Bergama Ticaret Odası’nın ev sahipliğinde çok sayıda siyasetçi, bürokrat iş insanını bir araya getirdi.

Bergama Ticaret Odası Hasan Şentürk Konferans salonunda yapılan zirveye;   Bergama Ticaret Odası Meclis ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Aliağa Ticaret Odası Meclis Başkanı Adnan Saka, eski Dönem AK Parti İzmir Milletvekili ve İzmir il başkanı Kerem Ali Sürekli, Bergama Kaymakamı Mahmut Kaşıkçı, Bergama Belediye Başkanı Hakan Koştu ile oda başkanları ve çok sayıda iş insanı ve banka ve şirket yöneticisi katıldı.

Tarıma dayalı konuların, madencilik alanındaki gelişmeler ve sıkıntıların, Bergama ve Bakırçay’ın geleceğini içine alan görüşlerin yer aldığı toplantı ilgi ile izlendi.  Zirveye katılan İlk açılış konuşmasını yapan Bakırçay Bölge Gazetesi İmtiyaz Sahibi Rıdvan Karapehlivan;  “Bakırçay Bölgesi Çandarlı Kuzey Ege Limanının yapılması ile ülkemizin belki de en önemli üretim, ticaret ve ihracat merkezlerinden biri olacak, hızla artan nüfusu ve kurulacak üniversiteleri ile bölgemizde yeni bir ilin yapılmasının gerekliliği de kendiliğinden ortaya çıkaracaktır” dedi.

ÜRPER; YAPILAN ÇALIŞMALARIN GERİ BİLDİRİMLERİ OLUMLU

Bergama Ticaret Odası Başkanı Fikret Ürper açılış konuşmasında, “Bergama’nın sorunlarını ve gerçekleştirilmesi gereken çözümler ile ilgili oda olarak gerekli çalışmaları yaptıklarını” belirtti.

Başkan Fikret Ürper Konuşmasında Bergama-Kınık ve Aliağa Organize Sanayi Bölgeleri, Kuzey Ege otoyolu, doğalgaz, turizm ve yenilenebilir enerji sektöründen bahsetti. Yapılmış olan bu çalışmaların geri bildiriminin olumlu manada alındığını belirten Fikret Ürper zirveye katılan herkese teşekkürlerini iletti.

Başkan Ürper’ in ardından Bergama Belediye Başkanı Hakan Koştu, Bergama Kaymakamı Mahmut Kaşıkçı birer konuşma yaptı.

SÜREKLİ: SERBEST BÖLGE TAMAM SIRA SERBEST TİCARET BÖLGESİNDE

Ak Parti İzmir il başkanı Kerem Ali Sürekli, Bakırçay ve Bergama ilçesinin temel sorunlarına, ayrıca ilçenin gelişmesine katkı sağlayan kuruluşların Bergama ilçesi için ne kadar önemli olduğuna değinerek şu sözlere yer verdi “Bakırçay ile ilgili geçmişten bahsetmek değil gelecekten söz etmek gerekir. Çünkü Bakırçay öyle bir ilerleme ile yol kat ediyor ki, aldı başını gidiyor. Müthiş bir ivme yakaladı.  Bergama’da yapılacak en büyük yatırım ve hizmet serbest bölge olacak.  2 bin dönümlük bir alana yapılacak bu yatırımla tam anlamı ile bittiğinde 20 bin kişiye istihdam kapısı açılacak. Bu proje bölgeyi uçuracak bir projedir.  Serbest bölge tamam, şimdi sırada serbest Ticaret bölgesi düşünülüyor ve bunun da takibini yapacağız. İZBAN Bergama ve Kınık ilçelerine de bağlanacak. İZBAN denilince, hakikaten bu güne kadar gelmiş; geçmiş en büyük yerel yönetim ve hükümetini ortaklaşa projesi oldu. İzmir’de Büyükşehir CHP li belediyede, hükümet ise Ak Parti. Bu ortak projelerin hayata geçirilmesi bir örnektir. Bergama organize sanayi bölgesi yenilenebilir enerji üstüne kuruldu. Bu çok önemli olup bölgeye de çok fayda sağladı. Bakırçay’da beyaz yakalı yok, dışarıdan geliyor, elbette gelsin. Gelsin ama bu bölgemizde de beyaz yakalı yetişmesi için çalışma yapmalıyız. Bu türdeki projelerinizi hazırlayın ve bizde size iktidar olarak destek olacağız. Bakırçayı konutta zayıf görüyorum. Bölgenin sülietini bozmadan, bölgenin tarımına, tarihine, kültürüne zarar vermeden bir imar önemli” dedi.

ÖĞMEN: DİKİLİ SERA OSB BÖLGESİ ÇOK ÖNEMLİ

İlk konu başlığında Dikili Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı ve İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Ali Osman Öğmen söz aldı. Öğmen konuşmasında Dikili kurulan OSB’ nin 9 ay gibi kısa bir sürede tamamlandığını ve bundan sonraki sürecin daha da hızlı olacağını belirtti. Öğmen sözlerini, Jeotermal kaynaklı sera bölgesinde yer alacak firmaların sanayi parsellerinde yapacakları çalışmalar ile katma değerli ürün üretimi gerçekleştirerek farkındalık oluşturmak ve diğer yatırımları çekmek açısından çok önemli olduğunu dile getirerek sözlerini noktaladı.

GÜLER: BASBAŞ İLE BERGAMA DA İŞSİZ KALMAZ

Zirvenin 2. Konu başlığında ise Ege Serbest Bölgesi Kurucu ve İşleticisi A.Ş. Yürütme Kurulu Başkanı Dr. Faruk Güler söz aldı. Güler, ESBAŞ hakkında yaptığı bilgilendirmelerden sonra Türkiye de 18 serbest bölgenin olduğunu ve 19. serbest bölgenin de Bergama’da kurulacak olan BASBAŞ - Batı Anadolu Serbest Bölge Kurucusu ve İşleticisi A.Ş olacağını ifade etti. Faruk Güler daha sonra şu sözlere yer verdi.

 “ ESBAŞ İzmir ve bölge için çok önemlidir. Çok sayıda firma ve bir o kadar da binlerce insana istihdam sağlayan bir kuruluştur. Bu gün gündemde olan ABD den aldığımız F35’lerin birçok yedek parçası da ESBAŞ’TA üretilmektedir. Bir bölgenin serbest bölge olarak ilan edilebilmesi için var olan mevzuat o kadar ağır ki. En son Cumhurbaşkanı’nın imzası ile oluyor. Şirket kuruluşu bile özel izinle yapılabilmektedir. Onun için bir an önce bu serbest bölgeyi ilan etmemiz gerekir. Çünkü Bergama gerek ulaşım gerekse yapımı süren Çanakkale köprüsünün bitirilmesi ile Avrupa’ya uzanacak olan kara yolu ile yatırımcı için çok önem arz ediyor. Bizde üretilen ürünlerin yüzde 65 i Avrupa’ya giderken, yüzde 50 si karayolundan faydalanıyor. Tabi bir yandan bunları yaparken de, teknolojiye ayak uyduracak bir eğitimli işçiye yer vermek gerekir. Yani eğitim şart, Bergama’da her kese her zaman iş var. Düz işçiye de burada iş var ama Eğitimli ve kaliteli işçi daha fazla para kazanır. Bu da okul çağındaki öğrenci çocukların meslek liselerinde birer meslek eğitimiyle olur.”

Türkiye’ de yer alan diğer serbest bölgelerden farklı olarak sosyal olanaklara değinen Güler “ Serbest Bölgelerde yer alan firmalarda çalışacak nitelikli mavi ve beyaz yaka personel için bugünden çalışmaların yapılması gerektiğini belirtti” Güler ayrıca  “Bu çalışmalardan ilki ve en önemlisi ise eğitim. Bizler nitelikli personel yetiştirecek Meslek Liselerini bölgeye kazandırmalıyız. Bu konuda önümüzde somut ve güzel bir örnek olarak Çiğli Atatürk OSB’ deki Meslek Lisesi bulunmaktadır. Bölgede faaliyete geçecek olan Batı Anadolu Serbest Bölgesi (BASBAŞ) için kurumlar arası yapılacak işbirliği ile nitelikli elaman ihtiyacı için güçlü bir altyapı olacaktır.” dedi.

OSB konuları ile ilgili olarak ikinci konuşmacı Bergama Organize Sanayi Bölgesi ve IPM Endüstriyel Madencilik A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Telek söz aldı. Telek, Bergama Organize Sanayi Bölgesi’nin tarihçesi, kapasitesi hakkında bilgi aktarımı sonrası LM Wind Power firmasının durumu hakkında da bilgi verdi. Telek, 2020 yılına kadar %75 doluluk oranına ulaşmayı hedeflediklerini belirtti.

Bakırçay’ da Yenilenebilir Enerji ile ilgili olarak Ateşçelik A.Ş. Finans Bölümü Yöneticisi Samet Güldoğan sunum gerçekleştirdi. Türkiye’ nin Rüzgâr Enerjisindeki durumunu özetledikten sonra firması hakkında da bilgi verdi.

Bakırçay’ da Madencilik konusunda Bergama Ticaret Odası Meclis üyesi ve Bergama Granitçiler Derneği Başkanı Ömer Karakaya söz aldı. Karakaya, Granit sektörü ile ilgili bilgiler aktardı.

Bakırçay’ da Kadının Gücü konulu oturumda ise Gör-Sam Mutfak ve Kapı Yönetim Kurulu Başkanı Sema Bodur, bir kadın olarak iş hayatında yer alarak başarılar elde etmesinde ailesinin çok önemli rolü olduğunu belirtti. Kadınların güçlü duruşlarıyla bundan sonra da iş hayatında daha da yer alacaklarını belirtti.

Zirve sonunda verilen hediyelerden sonra toplu fotoğraf çekimi ile son buldu. Tahsin TUNA

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Altyapı çalışmalarını büyük oranda tamamlayan Bergama Organize Sanayi Bölgesi (BOSBİ) iki yeni yatırımla bölge ekonomisine önemli bir katkı daha gerçekleştirdi.

''Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Teklifi'' TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu ‘na sunuldu.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Elazığ'da yaşanan deprem sonrası zarar gören vatandaş...

Ocak'ta sektörel güven endekslerinden hizmet ile perakende ticarette yüzde 2,2, inşaatta yüzde 14,6 artış oldu. Türkiye İstatistik Kurumu, Ocak ayına ilişkin sektörel ...

Eskişehir TÜYAP Fuar Merkezi’nde yapılan 2. Gıda Fuarı'nda sektör temsilcileri bir araya geldi.

Moda endüstrisinde sürdürülebilirliğin tasarımdan başladığına inan Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği, 15. Moda Tasarım Yarışması'nı sürdürülebilirlik...

Tam 128 yıldır geleceği inşa etmek için çok önemli çalışmalara ve ses getiren projelere imza atmayı sürdüren İzmir Ticaret Borsası’nın meclis üyeleri, kendi sektörleri...

Yazarlar
Website Security Test