Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

İzmirli iş insanı Şafak Sol'dan ekonomi için ''yapısal reform'' hatırlatması

3.1.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Türkiye’nin ekonomik anlamda kötü bir yıl geçirdiğini söyleyen İzmirli iş insanı Şafak Sol, yapısal reformların artık hayata geçmesi gerektiğini vurguladı.

Türkiye ekonomisinde 2018’in ikinci çeyreğinde başlayan sıkıntılı süreç, geride bıraktığımız yıl da etkisini sürdürdü. Enflasyon ve büyüme rakamlarındaki negatif seyir bunun en somut örneği.Küçülen ekonomi ile birlikteenflasyon genel olarak yüksek bir seyir izlerken işsizlik aldı başını gitti. Zor bir yılın geride kaldığını söyleyen İzmirli iş insanı Şafak Sol, üretim odaklı ekonominin önemine vurgu yaptı. Geçen yılda baş döndürücü gelişmelerin yaşandığını belirten Sol, “Öncelikle ülkemize ve insanımıza iyi bir yıl diliyorum. Ekonominin genel olarak durgun olduğu bir yılı tamamladık. 2018 ortalarındabaşlayan bu zorlu yola girmemizin nedenleri altında sanayi orijinli büyüme yerine tüketim odaklı harcamalara dayatılmış bir planlamanın olması yatıyor. Sanayiyi ithal ara mala bağımlı halden kurtarıp kaliteli üretimi teşvik eden yaklaşımları ortaya koymalıydık. Üretim odaklı yatırımların artırılması gerekirken ne yazık ki bu plan uygulanmadı. 2019, bu sebeplerden kaynaklanan sorunlarını yaralarını sarmakla geçti.” dedi.

YENİ ÜRETİM MODELİ
İzmir’de çeyrek asırdır sağlık ve estetik sektöründe hizmet veren Sol şöyle konuştu; “Bu yılın ilk yarısında faiz, kredi ve bütçenin kontrol altına alınıp alınamaması enflasyonu belirleyecek. Bununla birlikte yeni bir üretim modeli ile büyüme desteklenmezse alınan tedbirlerin de boşa gideceği kanısındayım. Ortalama 10 yılda bir aynı sorunlarla boğuşmak istemiyorsak başta hukuk olmak üzere yapısal köklü reformlara yönelmemiz gerekiyor.Vergi yerine üretim artırılmalı. Vergiyi adaletli bir biçimde her katmana yaymalıyız.”

Hukuk, eğitim ve özgürlükler alanında yapılacak yapısal reformların ekonomi üzerinde de olumlu etkiler yaratacağını savunan Şafak Sol “2020’de yapılmasını beklediğimiz reformlar büyük ölçüde yatırım iklimi oluşturacaktır. Bununla birlikte üretim odaklı yatırımların istihdama olumlu etkisinin artan işsizliğimize çare olacağını da söyleyebilirim. Tüketime değil, teknoloji ve dijital dönüşüme dayalı, marka değeri olan, yüksek katma değerli mal ve hizmet ihracatına dayalı bir ekonomik modele ihtiyaç var.Aksi takdirde atılan adımlar havanda su dövmekten öteye geçemez.” ifadelerini kullandı.

‘GELECEK GENÇLERİN…’
Sadece ekonomi değil, eğitim, sağlık ve daha pek çok alanda yenilenmenin gerekliliğine vurgu yapan Sol, “Daha çağdaş ve daha modern bir gelecek adına en büyük umudumuz gençlerimiz. Sadece bireylerin değil, toplumların da gelişmişlik düzeyini yükselten eğitim, her yeni yılda önemini artırıyor. Ulu Önder Atatürk’ün ilkelerine bağlı eğitim anlayışı ile insan haklarına duyarlı ve çevre bilincine sahip, çağdaş, dünya vatandaşı, aydınlık nesiller yetişmesine zemin hazırlamalıyız.” ifadelerini kullandı.

Şafak Sol şöyle devam etti; “Gelelim güzel İzmir’e… İzmir’de öncelik verilmesi gereken konuların başında ikinci çevre yolu, raylı sistem ağının güçlendirilmesi, limanlardan daha verimli bir şekilde yararlanma ve neredeyse kentin tamamına yayılan kentsel dönüşüm projeleri var. Bir işveren olarak yabancı yatırımcıyı İzmir’e çekmek için teşviklerin artırılması gerektiğinden yanayım.Eğitim alanında özellikle uluslararası üniversitelerin İzmir’i tercih etmelerini sağlamalıyız. Beyin göçünün önüne geçmemiz gerektiği gibi gençlerimizin başta fiziki ve sosyalolmak üzere her anlamda imkanlarının artırılması, bu sayede tersine beyin göçü zeminin sağlanması gerektiğini düşünüyorum. Bürokratik sorunlar kaldırılırsa şehrimize daha fazla yabancı yatırımcı gelebilir. Aynı durum sağlık sektöründe de geçerli. Hali hazırda bulunan sağlık yatırımcılarının desteklenmesi gerektiği gibi bu yıl diğer yatırımcıların da teşvik edilmesi öncelikler sıralamasının ilk maddelerinde yer almalı. Bu düşüncelerle2020’nin ‘Reformlar yılı’ olmasını temenni ediyorum. Yeni yılın ülkemize sağlık, mutluluk, başarı ve huzur getirmesini dilerim.” diye konuştu.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

İzmir Ticaret Borsası’nın (İTB) ocak ayı olağan meclis toplantısı Barış Kocagöz başkanlığında İTB Meclis Salonu’nda yapıldı.

20-23 Şubat 2020 tarihleri arasında Kayseri Dünya Ticaret Merkezi'nde 15. düzenlenecek olan Kayseri Tarım ve Hayvancılık Fuarı için geri sayım başladı.

Merkezi İzmir'de olan Tarım Hukuku Derneği, tarım sektöründe yaşanabilecek sorunların çözülmesi ve halkın sağlıklı ve güvenilir gıdaya ulaşabilmesi amacıyla çalışmalar...

İzmir Terziler ve Konfeksiyoncular Odası (İTKO) Başkanı Muharrem Karakuş, geçen hafta düzenlenen IF Wedding Fashion İzmir - Gelinlik, Damatlık ve Abiye Giyim Fuarı’nda...

Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS), Türkiye ekonomisinin lokomotifi metal sektöründeki toplu görüşmelerdeki çalışanların yüzde 93’ünü temsil eden Türk Metal v...

TOGG CEO'su Gürcan Karakaş, yerli otomobille ilgili pek çok yeni detay paylaştı. Karakaş, yerli otomobilin motoru, pili vs. gibi birçok bileşeni için Bosch gibi markal...

EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, İzmir'deki iş insanlarının bir araya gelerek, Elazığ ve Malatya depremine yardım gönderdiklerini belirtti. Yorgancılar, ...

Yazarlar
Website Security Test