Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Emre Alkin'den altın fiyatları analizi: Yükseliş gözden kaçmamalı

8.1.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Dünya gazetesi yazarı Prof. Dr. Emre Alkin'den altın fiyatlarına ilişkin bir analiz geldi. Alkin, ''Altın fiyatlarının yükselişi gözlerden kaçmamalı'' uyarısında bulundu.

Dünya gazetesi yazarı ve Altınbaş Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Emre Alkin'den altın fiyatlarına ilişkin önümüzdeki dönem için bir analiz yazısı geldi. Alkin, Dünya gazetesinde yayınlanan 8 Ocak 2020 Çarşamba tarihli ve "Altın fiyatlarının yükselişi gözlerden kaçmamalı" başlıklı yazısında altının takibine devam edilmeli uyarısında bulundu.

Prof. Dr. Emre Alkin'in yazısı;

Açıkçası altının profesyonel bir yatırım aracı olduğunu söylesem de, “Ayşe Teyzeler” bugüne kadar altına yatırım yaparak sürekli kazandılar. Bazı zamanlar altının gram fiyatı geri gelse de, genel trend hep yukarıydı. Ancak bir inceleme yapmanın faydası var elbette.

Bir kısmı eski yılda kalan kısmı da yeni yılda olan işlem haftasını geride bıraktık ve yenisinin tam ortasındayız. Altın fiyatlarının hem yurt içinde hem de yurt dışında yükseldiğini gözlemliyoruz.

ABD ve AB tarafındaki siyasi ve diplomatik gelişmelere ek olarak, dünyanın çeşitli bölgelerinde devam eden gerginlikler ve İran'ın Orta Doğu'da bir anda karşı hamle yapması altın fiyatlarını yükseltti diyebilirim.

Şöyle ki, geçen yıl bu tarihlerde 1290 dolar seviyesinde olan Altın 1530 dolar seviyelerine geldi. Basit bir hesapla yüzde 18 kazanç anlamına geliyor. Bir yabancı yatırımcı için neredeyse sıfıra yakın faiz gerçeği varken bir yılda bu oranda bir kazanç oldukça ciddi bir kazanç anlamına geliyor.

Diğer taraftan, Türkiye'deki yatırımcı açısından daha da yüksek bir kazanç söz konusu olmuş. Geçen yıl bu zamanlarda 223 TL olan gram altın, 290 TL civarında alınıp satılıyor. Yani TL bazında yatırım yapanlar için yüzde 30 kazanç demek oluyor ki, açıkçası Türkiye için bile oldukça büyük bir kar oranı diyebilirim.

"Altını takibe devam edeceğiz..."

Gram altın geride bıraktığımız 5 yılda sadece 2018 Eylül ve 2019 Mayıs dönemi arasında yatırımcısını üzmüş Tam olarak 250 TL zirvesini gördükten sonra 200 TL'ye kadar düşmüş, sonra da sürekli yükselmiş. Yine de 7 ayda yüzde 20 kayıp akılları karıştırmıştır. Belki de dayanamayıp vedalaşan da olmuştur. Bu durum tamamen hızla yükselen Dolar/TL'nin sonradan hızla düşmesi sebebiyle ortaya çıkan bir durum.

Özetle, altın hem yurt içinde hem de yurt dışında uzun bir zamandır sakin bir seyirdeyken kademeli şekilde yükselmeye başladı. Döviz kurları yardım etmese bile, yurt dışındaki hareketlilik Türkiye'deki fiyatların da yükselmesine sebep oluyor diyebilirim.

Yeni dönemde jeopolitik riskler bu şekilde sıcak kalmaya devam ederse, altın fiyatlarının yurt dışında yükselmeye devam etmesi muhtemel. Türkiye’de ise Dolar/TL’nin yükselmemesi için verilen tüm çabaya rağmen hareketine devam etmesi, gram altının da yükseleceğine bir işaret diyebilirim. Ancak hep söylediğim gibi, bu tip yatırımlarda satarken değil alırken kazanmak lazım. Yükselirken alıp düşerken satan yatırımcılardan olmayalım.

Televizyondaki yorumlarımda sürekli olarak "Altını yakından talip edeceğiz" diyorum. İleriki haftalarda ara sıra bu analize devam edeceğim.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

İzmir Ticaret Borsası’nın (İTB) ocak ayı olağan meclis toplantısı Barış Kocagöz başkanlığında İTB Meclis Salonu’nda yapıldı.

20-23 Şubat 2020 tarihleri arasında Kayseri Dünya Ticaret Merkezi'nde 15. düzenlenecek olan Kayseri Tarım ve Hayvancılık Fuarı için geri sayım başladı.

Merkezi İzmir'de olan Tarım Hukuku Derneği, tarım sektöründe yaşanabilecek sorunların çözülmesi ve halkın sağlıklı ve güvenilir gıdaya ulaşabilmesi amacıyla çalışmalar...

İzmir Terziler ve Konfeksiyoncular Odası (İTKO) Başkanı Muharrem Karakuş, geçen hafta düzenlenen IF Wedding Fashion İzmir - Gelinlik, Damatlık ve Abiye Giyim Fuarı’nda...

Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS), Türkiye ekonomisinin lokomotifi metal sektöründeki toplu görüşmelerdeki çalışanların yüzde 93’ünü temsil eden Türk Metal v...

TOGG CEO'su Gürcan Karakaş, yerli otomobille ilgili pek çok yeni detay paylaştı. Karakaş, yerli otomobilin motoru, pili vs. gibi birçok bileşeni için Bosch gibi markal...

EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, İzmir'deki iş insanlarının bir araya gelerek, Elazığ ve Malatya depremine yardım gönderdiklerini belirtti. Yorgancılar, ...

Yazarlar
Website Security Test