Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

IF Wedding Fashion ‘Moda rüzgarı’ başladı

21.1.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Avrupa’nın önde gelen fuarları arasında gösterilen ve ününü dünyaya hızla duyuran If Wedding Fashion ve Leather & More fuarlarında ‘moda rüzgarı’ başladı. Açılışta konuşan Başkan Tunç Soyer, İzmir’in dünyanın en iyi fuarını yapabilecek potansiyele sahip olduğunu vurguladı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde, Ege Giyim Sanayicileri Derneği (EGSD) partnerliğinde İZFAŞ tarafından düzenlenen fuarın açılışına İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İzmir Ticaret Odası (İZTO) Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, EGSD Yönetim Kurulu Başkanı Hayati Ertuğrul, çeşitli siyasi partilerin milletvekilleri, belediye başkanları, ünlü modacı Zuhal Yorgancıoğlu ve çok sayıda sektör temsilcisi katıldı.

Fuarın açılışında konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İzmir’in dünyanın en iyi gelinlik fuarını yapabilecek potansiyele sahip olduğuna değinerek, “İzmir bu sektörde Türkiye’nin lokomotifi konumunda bulunuyor ve bundan büyük memnuniyet duyuyoruz. Dünyanın en iyi gelinlik fuarını yapabilecek potansiyeli olan İzmir’in bu konuda da en iyisi olacağından şüphem yok. Bu yıl fuara 20 bini aşkın profesyonel ziyaretçi bekliyoruz. Ankara, Bursa, Çanakkale, İstanbul, Erzincan gibi çok fazla ilden katılımcımız var. Sektöre yeni tasarımcılar kazandıracak olmanın heyecanını yaşıyoruz. Uluslararası pazarlarda özgün tasarımları ortaya koymayı hedefliyoruz." dedi.

Farklı yatırımcıları İzmir’e çekerek İzmir’in sesini duyurduklarını söyleyen Soyer, “İzmir’i dünya kenti yapma hedefine bir adım daha yaklaşıyoruz. Moda ve trend yaratabilecek özgün eserleri ortaya koymayı istiyoruz. İzmir dünyanın en iyi moda fuarını yapmaya muktedirdir ve bunu yapmaya çok yakınız.” ifadelerini kullandı.

“Gelinliğimiz tüm dünyadan talep görüyor”
Başta Avrupa ülkeleri olmak üzere gelinliğimiz tüm dünyadan talep ediliyor diyen Ege Giyim Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Hayati Ertuğrul, “203 katılımcı ile birlikte gerçekleşen fuar sektöre yön verecek. Sektörün ihracatını arttırmak için katma değeri yüksek ürünlere yöneliyoruz. İzmir ve Türkiye gelinlikleri tasarımı ve kalitesiyle Avrupa ve dünyada aranılır hale gelmiştir. Bu fuar dünyanın önde gelen fuarlarından birisidir. Fuarımızı 2019 yılında 85 ülkeden 21 binden fazla alıcı ziyaret etti. Bu yıl da 80'den fazla ülkeden profesyonel alıcı geliyor. Türkiye'nin ihracatı 2019 yılında 180 milyar 468 milyon oldu. Hazır giyimde ise 17 milyar 700 milyon ihracat yapıldı. İhracatta gelinlik sektörüne de büyük önem veriliyor. Bu fuar ülkemize her yönüyle katkı sağlıyor.” dedi.

Türkiye Moda ve Hazır Giyim Federasyonu Başkanı Hüseyin Öztürk ise; birlikte hareket ederek sektöre katkı sunmak istediklerini belirterek, gelinlik ve damatlığın katma değeri en yüksek ürünlerin başında geldiğine dikkat çekti.

“Milano ve Barcelona fuarları arasındayız”
Sadece Türkiye değil Avrupa’da da gözlerin çevrildiği bir fuar haline geldik diyen İzmir Ticaret Odası (İZTO) Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, “Dünya çapında yabancı katılımcılarımız ve ziyaretçilerimiz var. Sadece kendi sektörüne değil İzmir’e ve Türkiye’ye katkı koyuyoruz. 200'den fazla katılımcı yeni tasarımlarını beğeniye sunacak. Fuarlarımızı güçlendirmek ve sektörün gelişimine katkı koymak önceliğimizdir. İZTO olarak üzerimize düşeni yapmaya hazırız. Ülkemizdeki 4 bin gelinlik üreticisinin bine yakını İzmir'dedir. 40'tan fazla ülkeye gelinlik üretiyoruz. Milano ve Barselona gibi önemli gelinlik merkezlerinin arasında yer alıyoruz. Defileler ve tasarım yarışmaları ile sektörün kalbi İzmir'de atacak.” dedi.

Özgener, İZTO olarak gelecek eylül ayında 20'nin üzerinde Akdeniz ülkesinin katılımıyla Akdeniz Tekstil Forumu düzenleneceğinin de haberini verdi.

Yarışmada birincilik ödülü ‘Mimar Sinan’a
Açılış konuşmalarının ardından düzenlenen 11. Gelinlik Tasarım Yarışması’nda yüzlerce tasarım arasından finale kalan 15 gelinlik tasarımı defileyle sergilendi. IF Wedding Fashion İzmir – 14. Gelinlik Damatlık ve Abiye Giyim Fuarı’nın açılış defilesi olan yarışmada;

7 bin 500 lira para ödüllü üçüncülüğü İstanbul Yeditepe Üniversitesi’nden Betül Tezcan,

10 bin liralık para ödüllü ikinciliği Istituto Marangoni’den İzmirli Ece Dörtköşe,

12 bin 500 liralık para ödüllü ve uluslararası bir fuara katılım bileti içerek birinciliği ise İstanbul Mimar Sinan Üniversitesi’nden Zehra Zayrek'e verildi.

Yarışmaya katılan tasarımlar fuar süresince A Holü içinde ziyaret edilebilek.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Ege Bölgesindeki girişimci gençleri desteklemeyi amaçlayan ve TÜSİAD ile EGİAD işbirliğinde ilk kez 2019 döneminde hayata geçirilen ''TÜSİAD Bu Gençlikte İŞ Var! Ege''...

Yatırımcıların 'güvenli liman' olarak niteledikleri altın fiyatlarında yükseliş trendi sürüyor. Kapalıçarşı'da çeyrek altında izdiham yaşandığı ve çeyrek altının karab...

Mersin Agrodays, Türkiye-Irak Yatırım, Ticaret ve Tarım Zirvesi katılımcılarını ağırlayacak. Iraklı iş insanları Mersin Agrodays'e çıkarma yaptı.

Türkiye'ye 2019’da 946 milyon dolar döviz kazandıran Ege Maden İhracatçıları Birliği, bu ihracata en büyük katkıyı sağlayan üyelerini ödüllendiriyor.

Türkiye'nin 2019 sonu itibarıyla ulaştığı 91,267 Megavat (MW) kurulu güç içinde, biyokütle kaynaklı enerjinin payı 801 MW düzeyinde. Toplam kurulu güç içinde sadece %0...

Ege bölgesinin en köklü ve en önemli buluşma noktası olan ve tarım sektörü temsilcilerini aynı çatı altında buluşturan 16. Ege Tarım, Sera ve Hayvancılık Fuarı, 26 Şub...

Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) İzmir Başkanı Bilal Saygılı, İzmir Medya Platformu Başkanı Ahmet Kaplan ve platform üyesi gazeteci-yazarlar ile bir a...

Yazarlar
Website Security Test