Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Özilhan: 2020 yılına geçmiş yıllara oranlar biraz daha iyimser girdik

7.2.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

TÜSİAD’ın Olağan Genel Kurul toplantısında konuşan TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi Başkanı Tuncay Özilhan, ''2020’de ekonomiye hâkim olan bu iyimserlikte olağanüstü tedbirlerin önemli bir etkisi var. Olağanüstü uygulamalar normalleşirse ekonomimiz normalden giderek uzaklaşır, öngörülebilirlik azalır. Bu nedenle umarım kalıcı ve sağlıklı piyasa koşulları bir an önce sağlanır'' dedi.

BURCU NOYAN

Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) Olağan Genel Kurulu İstanbul’da düzenlendi. Genel Kurul toplantısının açılış konuşmasını gerçekleştiren TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi Başkanı Tuncay Özilhan, Türkiye’nin 2020 yılına geçmiş yıllara oranla biraz daha iyimser girdiğini söyledi.

Gerek Türkiye’de gerekse dünyada ekonomik endişelerin biraz daha azaldığını söyleyen Özilhan, “İş dünyasının beklentileri biraz daha iyileşmiş durumda. Dünya ekonomisinin bu yıl 2019'a oranla bir miktar hızlanması bekleniyor. Dünya ekonomisindeki olumlu hava, ülkemizi de olumlu etkiliyor. Enflasyon rekor yüksek seviyelerden indi, TL'deki istikrarsızlık azaldı, ve CDS primlerimiz düştü. Reel ekonomi de bir nebze nefes aldı” diye konuştu. Faizlerin düşmesiyle kamu bankaları öncülüğünde başlayan kredi büyümesine özel bankaların da katıldığını söyleyen Özilhan, tüketici kredilerindeki artışın ertelenen iç talebi geri getirdiğini dile getirdi.

Büyümedeki canlanmanın bir süre sonra istihdam artışına da yol açacağının altını çizen Özilhan, “Fakat 2020'de ekonomiye hâkim olan bu iyimserlikte olağanüstü tedbirlerin önemli bir etkisi var. Olağanüstü uygulamalar normalleşirse ekonomimiz normalden giderek uzaklaşır, öngörülebilirlik azalır. Bu nedenle umarım kalıcı ve sağlıklı piyasa koşulları bir an önce sağlanır. Ayrıca, başta jeopolitik riskler olmak üzere orta vadede bir dizi gelişme bu havayı bozabilir. Uzun vadede ise bugünkü resim daha karmaşık bir hal alıyor. Yirmi birinci yüzyıl başları, yirminci yüzyıl başlarına çok benziyor. Teknolojide, üretimde, yaşam tarzlarımızda, küresel sistemde, toplumsal yapıda çok derin, çok yaygın, çok hızlı değişimler meydana geliyor” dedi.

"2019'u, sıfırın biraz üzerinde, cüzi sayılacak bir büyüme hızıyla kapatıyoruz"
TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Simone Kaslowski, ekonomide, bir nebze daha iç açıcı haberlerle bu yıla başlandığını dile getirdi. Geçen yıl iç talepte görülen daralmanın, bu yıl yerini hafif toparlanmaya bıraktığını belirten Kaslowski, 2019'un, sıfırın biraz üzerinde, cüzi sayılacak bir büyüme hızıyla kapatıldığını söyledi. Tüketimde bir hareketlenmenin olduğunu ifade eden Kaslowski, “ İnşaat başta olmak üzere, krizden derin şekilde etkilenen sektörlerde ise toparlanma daha uzun zaman alabilir. 2020 yılında istihdam sorunumuz açısından yeterli olmayacaksa da daha yüksek bir büyüme bekliyoruz. Bu büyümenin bileşenleri, kamu harcamalarındaki artış ve özellikle kamu bankalarının bilançolarındaki genişlemeden oluşuyor. Diğer yandan, faizlerin düşmesi ile özel bankaların da tüketici kredi talebi karşılamaya başladığını görüyoruz. Geçmiş tecrübelerimizden de biliyoruz ki, sadece kredi genişlemesi ile büyüme sürdürülebilir değil. Bu tür büyümeler, verimlilik artışı getirmiyor. Yalnızca talebi artırarak ekonominin ısınmasına, yükselen enflasyon ve borç sorununa yol açıyor” dedi. Bu yıl bu etkilerin belki hafif olacağını, belki de kısa vadede olumsuzluğa dönüşmeyeceğine değinen Kaslowski, ancak uzun vadeli etkilerinin iyi değerlendirilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Ege Maden İhracatçıları Birliği, 2019’daki 4,3 milyar dolarlık maden ihracatına katkı sağlayan üyelerini Maden İhracatının Yıldızları Ödül Töreni’nde bir araya getiriyor.

Karadağ Türk İşadamları Derneği (KATİAD) Kurucu Başkanı İsmail Oğuz Güvenç, son yıllarda Türklerin Karadağ'a artan ilgisine ve bu ülkedeki yatırımlarına ilişkin açıkla...

Allianz 2020 Risk Barometresi’nde, en büyük küresel iş dünyası riski olarak siber tehditler öne çıktı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), ihaleyle piyasaya 7 milyar 999 milyon 999 bin 998 lira fon sağladı.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ihracatçılara sağlanan döviz kredisi faizinde indirime gidildiğinin müjdesini verdi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Türkiye’de hayvan varlığının takibini daha iyi yapmak için yeni tip kulak küpesi üzerine çalıştıklarını belirtti.

Ekonomi Muhabirleri Derneği (EMD) İzmir Şubesi'nin 6. olağan genel kurulu yapıldı. Mevcut Başkan Murat Demircan'ın oluşturduğu tek liste ile seçime gidilirken güven ta...

Yazarlar
Website Security Test