Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

TÜGİAD İzmir Buluşması’nda 'Yapısal Reform' ve 'Hukuk' mesajı

14.2.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Türkiye Genç İş Adamları İzmir Buluşması kapsamında TÜGİAD tarafından düzenlenen “2020’de Global Gelişmeler ve Ekonomiye Yansımaları” paneline Gazeteci Metehan Demir’in moderatörlüğünde, Ekonomist Mahfi Eğilmez, Ekonomist Murat Sağman ve Okan Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mithat Baydur konuşmacı olarak katıldı.

MEHMET KOCABIYIK

Toplantıya Türkiye Genç İş Adamları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Anıl Alirıza Şohoğlu, TÜGİAD Ege Şube Yönetim Kurulu Başkanı Melih Sebastien Durmuş, TÜGİAD Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Zafer Yıldırım, TÜGİAD Bursa Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Ersoy Tabaklar, birçok TÜGİAD üyesi ve öğrenciler katıldı.

“Gelecek, ihracatta ve gençliktedir”

Toplantının açılışında konuşan, TÜGİAD Ege Şube Yönetim Kurulu Başkanı Melih Sebastien Durmuş, “Ekonomi çekirdek aileden kurumlara, kurumlardan devlete kadar herkesin ilgilendiği ve etkilendiği bir gündem maddesidir. Bireyler için sosyal ve psikolojik gelişmeleri, işletmeler için büyümeyi ve karlılığı, ülkeler için ise uluslararası ilişkileri en çok etkileyen unsur olmuştur. Ekonomisini doğru yöneten ülke ve şirketler daha güçlü adımlarla izleyen değil izlenen takip eden değil takip edilen konumuna yükseleceği görüşündeyim. Son dönemlerde dünyada yaşanan gelişmeler; ekonomisi güçlü olan devletlerin diplomasi masasına daha güçlü oturabilmekte ve gerektiğinde bağımsızca hareket edebilmektedir. TÜGİAD olarak yurt dışında ticari olarak elde ettiğimiz başarılar küçük gibi görünse de ülkemize ve ekonomimize güven tesisi için önemli katkılar yapmakta ve bu da hepimize katkı sağlamaktadır. Ülkemizin küresel ve muasır bir medeniyet olma yolunda iş insanları olarak elimizi taşın altına koymaya her zaman hazırız. Gelecek, ihracatta ve gençliktedir.” şeklinde konuştu.

“Türkiye’nin yönü ve yeri Batı’dır”

Toplantıda yaptığı konuşmasında “Hiçbir zaman siyasi taraf olmadık” diyen TÜGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Anıl Alirıza Şohoğlu, “TÜGİAD kurulduğu günden beri hem siyasette hem ekonomide söz sahibi olmuş iyi veya kötüsüne bakmadan doğru bildiğini söylemiştir. 33 yıldır hiçbir partinin yandaşı olmadık. En temel kuralımız her zaman Mustafa Kemal Atatürk ve İnkılaplarıdır. Türkiye’nin ihracattan ve üretmekten başka çaresi yoktur. TÜGİAD olarak 15 ayda her ayda bir ülkeye gittik ve gittiğimiz her ülkede ticari anlaşmalara imza attı. Fakat gittiğimiz ülkelerde gördük ki Türkiye’nin neredeyse hiçbir ülkede lobisinin olmadığını gördük. Bunun için çalışmalarımızı başlattık. Bu çalışmaların ilk meyvesini de Avrupa Genç İş Adamları Konfederasyonu Başkanlığı'na (YES For Europe) TÜGİAD Başkan Yardımcısı Gürkan Yıldırım’ın seçilmesiyle almış olduk. Türkiye’nin Avrupa’daki yönü bitmemelidir Türkiye’nin yönü ve yeri Batı’dır biz de ona göre hareket etmeye devam edeceğiz.” dedi.

“Yargının ve hukukun üstünlüğü sağlanmalıdır”

Panelde yaptığı konuşmasında ekonomide bazı iyileşmelerinin olduğunu fakat asıl meselenin sürdürülebilir olması gerektiğini belirten Mahfi Eğilmez, “Dünyada özellikle ABD ve İngiltere’nin başına gelen isimler ekonomi konusunda konuşmayı çok daha zor bir hale getirmiştir. ABD ekonomisinden olumlu sinyaller alınıyor ama Avrupa ekonomisi çok büyük bir duraklamaya girdi. Dünya ekonomisine etki eden Japonya, Çin ve birçok Avrupa ülkesinin içindeki durum Türkiye ekonomisini de olumsuz yönde etkilemektedir. Türkiye’nin ne yerli ne de yabancı yeni yatırımcısı yok. Üretimi çok zayıf olan Türkiye’nin verilen büyük teşviklerle sanayi üretiminde bir yükseliş var ama bu sürdürülebilir bir yükseliş değil. Hukukun ve yargının üstünlüğü sağlanmadığı sürece Türkiye’ye ne yabancı ne de yerli yatırımcı gelmez. Son 20 yıldır Türkiye aynı hataları yapıp kötü sonuçlar alıyor ve dönüp neden kötü sonuçlar aldım diye hayıflanıyor. Faize müdahale ağır yaralı hastayı kısa bir süreliğine iyileştirmektir. Türkiye’nin sorunu kısa vadeli müdahalelerle durumu çözmeye çalışmaktır. Enflasyon, faizin etkisiyle değil baz etkisiyle düşer. Faizlerin düşürüldüğü sırada enflasyonun düşmesi tamamen rastgele olan bir durumdur. Şimdi baz etkisi yükselmeye başladığından enflasyonun tekrar artmaya başladığını görüyoruz. Türkiye aldığı her kısa vadeli çözümden uzun vadeli sorunla karşı karşıya kalmaktadır.” ifadelerini kullandı.

“Doğu Akdeniz unutulmamalıdır”

Okan Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mithat Baydur ise yaptığı konuşmasında, “Suriye’de ABD petrol bölgelerini alarak, Rusya Akdeniz’e inerek ve İsrail’de çevresindeki ülkeleri güçsüzleştirmiş bir şekilde çıkarak istediklerini aldılar. Türkiye ise; 4.5 milyon Suriyeli, şehitleri ve maddi zorluklarla ortada kalmış durumdadır. Demek ki diğer ülkelerin yaptığı gibi biz de gücümüze göre hareket ederek ona göre davranmalı ve bu kadar açılmamalıydık. Mustafa Kemal Atatürk’ün Türkiye’nin durumunu çok iyi çözümleyip söylediği sözü; “Yurtta sulh, cihanda sulh” unutmamak gerekiyordu. Fakat Türkiye için artık oradan her şeyini toplayıp çekilme gibi bir seçenek kalmamıştır. Suriye’de çıkarlarımıza uygun bir biçimde sonuna kadar gidilmelidir. Dikkat etmemiz gereken en büyük etkenlerden biri Suriye’de bizi oyalarlarken Doğu Akdeniz’e en büyük kıyısı olan Türkiye’nin haklarının alınmasına zemin hazırlanmasıdır. Türkiye Doğu Akdeniz’deki haklarını unutmamalı ve sonuna kadar korumalıdır.” şeklinde konuştu.

“Büyüme mi enflasyon mu? Birini seçmeliyiz”

Türkiye’nin çok fazla seçim yaptığına dikkat çeken Ekonomist Murat Sağman, “Son 5 yılda 7 tane seçim yaşadık. 5 yılda 7 seçim demek yapısal reformların yapılmaması demektir. Seçim var diye siyasetçiler gaza basıp olumlu tablolar çizmeye çalışıyorlar. Bu da tüm önlemlerin kısa vadeli alınmasına sebebiyet veriyor. Türkiye’nin en büyük sorunu büyüme ve enflasyon arasında karar verememesidir. Ya enflasyon ya büyüme birini seçmek zorundayız. Öte yandan ne yazık ki 2021 yılının ilk ya da sonbaharında erken seçim yaşamamız çok büyük olasılık olarak görülmektedir. Global anlamda oluşacak tablo bizi desteleyecek ancak yapısal reformların bir türlü gelmemesi gelecek dönemde bizi zora sokabilir. 2021 ya da bu yılsonunda gerçekten dünyada küresel anlamda bir düzelme olacak. Yurtdışında, Türkiye konusuna en büyük endişe, güven, hukuk ve kural ile yasa değişiklikleri oluyor. Bu kural değişiklikleri yerli yatırımcının yanında yabancı yatırımcıyı da çok rahatsız ediyor. Bir sabah kalkıyorsunuz, bambaşka bir düzen var. Burada bir güven azalması görüyoruz. Ekonomi konusunda ben iktisatçı olarak işsizliğe bakarım. Eğer ekonomi toparlıyorsa işsizlik azalmalı. Baktığımızda yüzde 13 işsizlik, yüzde 25 de genç işsizlik oranı. Faiz indirimi yaptık, bu büyük bir riskti. Gelecek hafta yapılacak toplantıda da tekrar indirime gitmek daha da büyük bir risk olacaktır.” dedi.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Geçen ay kapanan şirket sayısı yüzde 221,46 artışla 3 bin 160 oldu.

Ayakkabı sektörüne can suyu müjdesini veren Başkan Soyer, "İzmir'in arka sıralarındaki çocukların botlarını buradan alacağız" dedi.

Setur Marinaları, yeni yıla denizcileri mutlu edecek kampanyalarla merhaba dedi. Türkiye’nin lider zincir marina işletmesi, sahip olduğu marina zinciriyle sunduğu eşsi...

Sağlık iksiri zeytinyağı pandeminin zirve yaptığı 2020 yılının son çeyreğinde, 2020/21 ihracat sezonuna başarılı bir giriş yaptı.

İzmir Mekan Rehberi, esnaflardan kendilerine gelen mail ve mesajlara kayıtsız kalmayarak mekanların açılması için “Mekanlara HES Esnafa Nefes” sloganıyla bir kampanya ...

Batı Anadolu Sanayici ve İş İnsanları Dernekleri Federasyonu (BASİFED), TÜRKONFED kurumsallaşma çalışması kapsamında yeni logosunu hazırlayarak kamuoyu ile paylaştı.

Dijitalleşme, kurumların faaliyetlerinde, iş yapış biçimlerinde köklü değişimler yaratıyor.

Yazarlar
Website Security Test