Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Meclis gündeminde: Ücretli öğretmenler Koronavirüs krizinde ne yapacak?

20.3.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Koronavirüs (Kovid-19) salgını sebebiyle okulların tatil edilmesi ücretli öğretmenleri vurdu. Hükumet ücretli öğretmenler için önlem aldı mı? Para ödenmeyecek ücretli öğretmenler CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, ücretli öğretmenler konusunu Meclis gündemine taşıdı.

Okulların, Koronavirüs nedeniyle eğitime kapatılması sayıları 80 bin civarında olan ücretli öğretmenleri vurdu. Maaşları olmayan ve ek ders ücreti karşılığı ayda 2 bin 40 TL kazanan aralarında sınıf ve branş öğretmenlerinin de olduğu ücretli öğretmenlere şimdi okullar eğitim-öğretime kapatıldığı için hiçbir ödeme yapılmayacak.

Hükümetin yaptığı 100 Günlük Eylem Planlarının, 13 Aralık 2018’de yayımlanan ikincisinde ek ders ücreti karşılığı görevlendirilen öğretmenlerin ek ders ücretlerinin yüzde 100 arttırılması sözü verilmişti.

Öte yandan AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Çankaya Köşkü'nde açıkladığı Koronavirüs ile mücadele kapsamında Ekonomik İstikrar Kalkanı Destek Planı'nda da ücretli öğretmenlere yönelik bir düzenleme bulunmuyor.

MECLİS GÜNDEMİNDE

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya konuyu Meclis gündemine taşıyarak Milli Eğitim Bakanlığı'nın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

Soru önergesinde;

"1. Ücretli öğretmenlere eğitime ara verilen süreçte ek ders ücreti ödenecek midir?
2. Ücretli öğretmenlere ek ders ücretlerinin ödenebilmesi için gerekli yasal düzenlemeler yapılacak mıdır?
3. Sürecin uzaması durumunda ücretli öğretmenlerin ücret sorunu nasıl çözülecektir?
sorularını sordum.

Evrensel bir ilke olan "Eşit işe eşit ücret" ilkesi aykırı uygulama derhal kaldırılmalıdır. Ücretli öğretmenlerin daha fazla mağdur olmaması için gerekli yasal düzenlemeler ivedilikle yapılmalıdır." ifadeleri yer aldı.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, şirketlere çalışanlarını ücretsiz izine göndermemesi ve kısa çalışma ödeneğine başvuru yapmaları konusunda önemli bir çağrıda bulundu.

8 ilin Kitap ve Kırtasiyeciler Odalarının başkanları yayınladıkları ortak açıklama ile kira ve kredi desteği istedi.

Tarım sektörünün tüm bileşenlerini temsil eden İzmir Tarım Grubu, gerekli önlemler alınmadığı takdirde salgın sürecinin büyük bir gıda krizine de yol açabileceği uyar...

Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Oğuzhan Özbaş, 2020 yılının ilk çeyreğine ilişkin büyüme rakamları tahmininde bulundu.

Ege Bölgesi Sanayi Odası, İzmir Ticaret Odası ve İzmir Ticaret Borsası'ndan ortak bir açıklama geldi. Basın kuruluşlarına gönderilen ortak akıl ve dayanışma açıklaması...

Türkiye, küresel bir salgın haline gelen koronavirüsün tedarik zincirinde yarattığı kırılmanın ekonomik etkilerini attığı adımlarla ve aldığı önlemlerle sınırlandırmay...

Coronavirüs salgınında öncelikli ihtiyaç haline gelen kolonya üretimi, Türkiye’nin bir acı gerçeğini yeniden gün yüzüne çıkardı. TÜRKŞEKER’in özelleştirme adı altında ...

Yazarlar
Website Security Test