Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Kemal Zorlu: Salgın sonrası kurulacak yeni dünyaya hazır olalım

17.4.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Mazhar Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Zorlu, koronavirüs salgınının sonrasına dikkat çekti. Zorlu, “Salgın sonrası yeni bir dünya dizayn edilecek. Çin dünyanın fabrikası olma özelliğini yavaş yavaş kaybedecek. Türkiye tedarik zincirlerinin ilgisini çekecek pozisyon almalıdır.” diye konuştu.

Değişimin sanayi ve çevreden başlayacağını vurgulayan Zorlu, “Ortak akılla yeni stratejiler saptamalıyız. Üretim modellerinde, dijitalleşme, tarımsal atılım, sağlık ve hijyene yönelik yatırımlara hazır olmalı ve üzerinde çalışmalıyız.” dedi.

Sağlık kuruluşları, dünya genelinde 200 bine yakın insanın hayatını kaybetmesine neden olan koronavirüs salgınının önüne geçme amacıyla gece gündüz çalışırken, pandeminin ekonomik etkileri de giderek ağırlaşıyor. OECD raporuna göre 2019’da 2.9 olan dünya ekonomisinin büyüme hızı, 2.4’e düşecek. Türkiye ekonomisi için 2020’de yüzde 5 olarak hedeflenen büyümenin, 2.7’de kalacağı öngürülüyor. Bu aşamada en çok akla gelen soru ise “salgın sonrası ne olacak?”

Deneyimli sanayici Kemal Zorlu, bilim adamları ve ekonomistlerin “Salgın sonrası hiç bir şey eskisi gibi olmayacak” söylemlerinin altını çizerek, yeni bir dünya yaratmak için ortak ve anonim çalışma grupları oluşturmak gerektiğini vurguladı.

Türkiye krizi fırsata çevirebilir
Bilgi paylaşımının sorunların çözümünde önemli olduğunu ifade eden Zorlu, “Salgın sonrası küresel ekonomik yapıda önemli değişiklikler olacak. Artık dünya bütünlük içerisinde hareket etmek zorunda. Finansal yapıların güçlendirilmesi şart. Bundan sonra yatırımların verimliliği, hizmetlerin rasyonelliği, ön plana çıkacak. Paranın büyük bir dikkatle kullanılması zorunluluğu var. Önemli olan, Türkiye’nin bu yeni dünyada doğru pozisyon alabilmesi. Türkiye yabancı sermayeyi çekmek için gerekli iş gücü ve teknolojiye sahip. Tarımsal yatırımlar için fiziksel ve iklimsel avantajlarımız var. Yani Türkiye yaşanan krizi fırsata çevirecek imkanlara sahip. Bunu iyi değerlendirmemiz gerek. Bu sayede salgının yarattığı ekonomik sıkıntıyı kolay atlatabileceğimiz gibi, ülke ekonomisi olarak yükselişe geçebiliriz.” dedi.

Türkiye avantajını kullanmalı
Salgın öncesi Çin’i “dünyanın fabrikası” olarak gördüğü çok uluslu şirketlerin, koronavirüs pandemisinin bu ülkede patlak vermesinin ardından ciddi bir arz şoku yaşadığını hatırlatan Zorlu, şöyle konuştu: İmalat sanayi Çin dışında başka ülkelere kayabilir. Bu durumda işgücü ve lojistik avantajlarıyla Türkiye ön plana çıkacaktır. Yani orta ve uzun vadede yabancı sermayeyi ülkemize çekebiliriz. Tarımsal yatırımlar da istihdamın artmasını sağlayacaktır. Ortak akılla hareket eder, küresel değişimde doğru pozisyon alabilirsek, ABD ve Avrupa kökenli yabancı sermaye, korumacı tavırla ülkelerine dönmek yerine, yeni ve güvenli bir liman olarak Türkiye’ye seçebilir.

İstihdam için elimizi taşın altına koyalım
Çok uluslu şirketlerin Türkiye’yi güvenilir bir liman olarak görmesinin, Türkiye’de istihdam artışı anlamına geldiğinin altını çizdi. Zorlu şöyle devam etti: Türkiye’de 13.7 olan işsizlik oranının önemli ölçüde azalması, 4.4 milyon işsize umut ışığı doğması, toplumsal huzur adına önemli bir adımdır. Türkiye’nin en önemli sorunlarından biri istihdamdır. İşverenin yapacağı en önemli fedakarlık, insanlara iş vermektir. Yani bizler elimizi taşın altına koymalıyız. Kendimizden fedakarlık yaparak bu desteği vermeliyiz. Hükümetin de desteğiyle tüm iş dünyası elbirliğiyle çalışmalı. Salgının yarattığı kriz döneminin ardından Türk ekonomisi hızlı yükseliş trendi yaşayabilir.

Sağlık her şeyin önüne geçecek
Salgın sonrası yaşanacak büyük değişimin sanayiden başlayacağını ifade eden Kemal Zorlu, “Bu salgın, insan sağlığının her şeyin önünde tutulması gerektiği gerçeğini tüm dünyaya gösterdi. Dünya Sağlık Örgütü, NATO ve Avrupa Birliği’nin geleceğinin sorgulanmasına neden oldu. Silah sanayiinde güçlü ülkelerin, sağlık sisteminde ne kadar yetersiz olduğu ortaya çıktı. Bundan sonraki dönemde sağlık yatırımları artacak. Sanayide Sağlıklı ve hijyenik üretim ön plana çıkacak. Yeni üretim modelleri gündeme gelecek. Dijitalleşme ağırlık kazanacak. Tarım ve gıda ile ilgili yeni düzenlemeler yapılacak.” ifadesini kullandı.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Covid-19'un etkilediği alanlardan birisi olan fuar ve ticaret heyetlerinin iptal olması sonrası arayışa giren ihracatçılara Cumhurbaşkanlığı kararıyla destek geldi. Cu...

Türk gıda ve tarımının geleceği masaya yatırıldı. Türkiye'nin tarım ürünleri ihracatına yıllık 5 milyar dolarlık katkı sağlayan Egeli tarım ihracatçıları, Covid-19 sal...

AVM'ler 1 Haziran tarihinden itibaren tam kapasiteye dönüyor. AVM içindeki her işletme faaliyete başlayacak. AVM'lerde kira bilmecesi ise sürüyor. Kira indirimi olacak...

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) salgının etkilerinin derinleştiği nisan ayına ilişkin kurulan ve kapanan şirket istatistiklerini yayımladı. TOBB'un raporu bi...

Finansman bonolarında gerçek kişiler için vergi tevkifat (stopaj) oranı, yeni tip koronavirüs (COVID-19) salgınının ekonomik etkilerini en aza indirmek için vatandaş, ...

İzmir Ticaret Borsası Mayıs Ayı Olağan Meclis Toplantısı 22 Mayıs 2020 Cuma günü telekonferans aracılığıyla ve Meclis Üyelerinin geniş katılımlarıyla gerçekleştirildi.

Türkiye ile Çin arasında yaşanan olumlu siyasi atmosfer ekonomik gelişmelere de yansımaya devam ediyor. Geçen yıl kirazla başlayan ve son olarak süt ve süt ürünleriyle...

Yazarlar
Website Security Test